به گزارش خبرگزاری تسنیم، منیره میرزایی در کتاب «تاج بندگی» که توسط مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت در سال جاری منتشر شده است، تلاش می‌کند تا به زبان ساده و منطقی و در عین حال علمی و تاریخی و مستند نشان دهد که حجاب امری فطری و وجدانی بوده و در تمامی آیین‌ها و زمان‌های تاریخی، به‌صورت‌های مختلف مورد توجه و استفاده بانوان بوده است.
پوشش و حجاب از قدیم در میان زنان به‌خصوص زنان طبقات بالای جامعه وجود داشته و در مجسمه‌ها و نگاره‌های باقی‌مانده از آن دوره‌ها به‌خوبی مشاهده می‌شود. در ایران نیز پوشانیدن سر و پوشیدن لباس‌های بلند و گاه نقاب زدن قبل از اسلام مرسوم بوده، حتی چادر انتخاب بانوان ایرانی بوده و اسلام حدود پوشش و حجاب را مشخص و معین کرده است.                                                                                                                                                                                                                                       
نویسنده با طرح موضوع بانوانی که مخصوصاً در اروپا و آمریکا جدیداً به اسلام گرویده‌اند و چرایی این گرایش و نقش حجاب در آن، به تعبیرهای زیبای آنان از این عطای الهی پرداخته است. تعابیری چون «آرامش استثنایی»، «زندگی دوباره»، «حفاظ امن»، «کارت شناسایی بانوان مسلمان»، «تاج بندگی»، «پرچم مبارزه با نگاه ابزاری به زن»، «مایه اعتماد به نفس و قدرت» و … همگی از ارزش این حکم ممتاز فطری الهی حکایت دارند.
نویسنده کوشیده نشان دهد که حرف‌ها و شبهاتی که عمدتاً در فضای مجازی در خصوص حجاب مطرح می‌شود، نادرست و غلط بوده و  اغلب آنها ریشه سیاسی و اقتصادی داشته و به دست مافیای استفاده ابزاری از زنان صورت می‌گیرد.
شبهاتی مانند: اجباری بودن حجاب، مانع پیشرفت بودن حجاب، محدودیت‌آور بودن حجاب، همگی متأثر از ضدیت تمدن غربی با نگاه «وحیانی» به زندگی است. جنگ «روسری‌ها» در غرب مدعی دموکراسی و آزادی و محدودیت شدید زنان محجبه و اهانت و تحقیر آنان، حکایت تلخ نتیجه تفکر مادی است که حتی به قتل «مروه شربینی»، زن محجبه مصری در دادگاه آلمان و در حضور پلیس آن کشور، منجر می‌شود! 
انقلاب اسلامی نشان داد که تمامی این شبهه‌ها و بدگویی‌ها مهمل و فریبی بیش نبوده و نیست. هنر «عفت» و استفاده از «فکر» به جای استفاده از «بدن و اندام» چیزی است که اسلام و انقلاب به دختران و زنان آموخته است و ثابت کرده که بین حجاب و امنیت، حجاب و پاکدامنی، حجاب و آرامش، حجاب و زیبایی، و حتی حجاب و اقتصاد رابطه مستقیم وجود دارد و آنها لازم و ملزوم یکدیگرند.
نویسنده کتاب به‌خوبی توانسته است در روالی پیوسته و منظم، ذهن و دل و فکر و اندیشه دختران نوجوان و جوان را مجاب کند که حجاب بهترین هدیه خداوند به آنان و مایه زندگی انسانی و مانع سوءاستفاده اشرار است و انگیزه آنان و باورشان را نسبت به این ارزش انسانی الهی افزایش دهد. تصاویر جالبی که در انتهای کتاب آمده، بر سندیت و اتقان مطالب طرح شده در کتاب افزوده است.
طرح جلد و گرافیک کتاب توسط آقای سعیدی‌فر انجام شده است. این کتاب در قطع رقعی و 124 صفحه با قیمت 20 هزار تومان عرضه شده است. علاقه‌مندان جهت تهیه کتاب می‌توانند با تلفن‌های 66411151 و 09352300564 تماس بگیرند.
انتهای پیام/

source