به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمدآقاسی دبیر ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست «گفت‌وگوهای راهبردی فرهنگستان هنر» به بیان «اهمیت و ضرورت سیاست‌گذاری هنر و نتایج حاصل از فقدان آن در حوزه نمایش خانگی» پرداخت.
این استاد دانشگاه در ابتدا ضمن اشاره به نو بودن سیاست گذاری هنر در ایران، به وضعیت بالادستی فرهنگ نسبت به هنر در زمینه سیاست‌گذاری پرداخت و گفت: «آیا درباره سیاست‌گذاری هنر باید ذیل سیاست‌گذاری فرهنگ بحث شود؟ در ایران هم وقتی از سیاست‌گذاری فرهنگی صحبت می‌کنیم، ذیلش سیاست‌گذاری هنر هم دیده می‌‌شود.»
آقاسی در ادامه با انتقاد از بی اعتنایی علوم انسانی نسبت به سیاست‌گذاری و عدم ورود دانشگاه به حوزه سیاست بیان کرد که خودِ سیاست‌گذاری فرهنگی و هنری ماحصل «سیاست‌گذاری تولید راهبرد» است و هدف در فرایند تولیدِ راهبرد این است که جامعه را از نقطه کنونی به نقطه مطلوب برسانیم.
وی در ادامه با مبنا قرار دادن بحث تولید راهبرد در زمینه فرهنگی و هنری تلاش کرد تا الگویی از مسیر تولید راهبرد در زمینه نمایش خانگی را تبیین و در نهایت به ارائه راهبرد و سیاست‌های لازم در این زمینه بپردازد و نهادهای فرهنگی مانند شواری هنر و وزارت ارشاد را در موضوع سیاستگذاری هنر وارد کند.
این پژوهشگر با این مقدمه نظری، ابتدا به قدرت نمایش خانگی در کم کردن تمایل مخاطبین نسبت به ماهواره‌ها اشاره کرد و آن را محصول سهولت در دسترس بودن VODها، گستردگی آن و فعالیت اکثریت هنرمندان جهان در آن دانست و گفت: این صنعتی بسیار بزرگ در دنیاست و از سال 2018م جزء چند صنعت پردرآمد دنیا محسوب می‌شود. بیش از نیمی از جمعیت جهان در این فضا حضور دارند و ماحصل تمامی زحمات در نمایش‌نامه‌ها و رمان‌ها و سینما و تئاتر و تلویزیون، در این VODها به نمایش گذاشته می‌شود.
آقاسی بعد از بیان اهمیت VODها ضمن اشاره به بالا رفتن میزان توجه و اقبال آن در دوران همه‌گیری کرونا به علت در منزل ماندن مردم جهان و تماشای برنامه‌های آن، از محتوای بسیار بد آن که شامل خشونت، استرس و بددهانی و … است خبر داد و گفت: این موارد از آسیب‌های قابل توجه بوده و قابل بررسی است. این موارد با فرهنگ ما همخوانی ندارد.
این یعنی با توجه به بیشتر شدن مخاطبین و میزان تماشای برنامه‌های VODها احتمال آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی ما نیز بیشتر شده است و در حال حاضر با یک تهدید مواجهیم.
او در این باره گفت که «بررسی رفتار مخاطبان در مواجهه با محتوای ارائه‌شده از سوی این شبکه‌ها نشان می‌دهد که با تغییر ذائقه هنری مردم به عنوان خطر جدی روبرو هستیم که اگر به‌اشتباه رخ دهد، سال‌ها باید زحمت کشید تا آن را برگرداند.»
وی در کنار تهدیدات نمایش خانگی، به فرصت‌ اقبال مردم در نمایش خانگی و میانجی‌گری آن بین فضای تلویزیون و سینما و همینطور آفرینش مخاطب جدید اشاره کرد و گفت: پس از پژوهش متوجه شدیم که مردم به شبکه نمایش خانگی اقبال فراوانی نشان می‌دهند و این ظرفیت مهمی است که می‌تواند فضای میانجی بین تلویزیون و سینما باشد. این موضوع می‌تواند به آفرینش مخاطب جدید در نمایش خانگی منجر شود.
البته او لازمه رسیدن به میانجی‌گری مناسب شبکه نمایش خانگی میان تلویزیون و سینما را برخورد منطقی و حقوقی با نمایش خانگی و عدم حکمرانی احساسات دانست که برای رسیدن به آن باید سیاست‌‌های لازم را طراحی کرد که با تغییر دولت‌ها به آنها بی‌توجهی نشود.
او ضمن احصای چالش‌های شبکه نمایش خانگی به مواردی مانند: «ضعف نظارت محتوایی بر آثار تولیدشده، ضعف زیرساخت‏های حقوقی و قانونی، ضعف زیرساخت‌های آموزشی و پژوهشی، ابتذال و سطحی‌‏نگری در تولید برخی محصولات شبکه نمایش خانگی، ضعف نظام رده‌بندی سنی و محتوایی برای محصولات، عدم شفافیت مالی شبکه نمایش خانگی و آلوده‌شدن برخی تولیدات به فساد و پولشویی» راهبردهای پیشنهادی خود را بیان کرد.
آقاسی راهبردهای پیشنهادی خود را برای برون رفت از وضعیت نامطلوب فعلی نمایش خانگی و رسیدن به نقطه مطلوب، بیشتر معطوف به موضوع «سیاست‌گذاری در هنر» دانست و از «لزوم ورود شورای هنر در عرصه سیاست‌گذاری حوزه نمایش خانگی و تدوین سیاست‌های توزیع و نمایش فیلم‌های سینمایی و مواد سمعی و بصری داخلی» خبر داد و همینطور پیشنهادهای دیگر خود را نیز با هدف توجه بیشتر به سیاست‌گذاری هنر توسط وزارت ارشاد با «تشکیل کارگروه بازنگری آیین‌نامه‌ها و مقررات مربوط به اعطای مجوز به ساخت برنامه‌های شبکه نمایش خانگی و بازنگری در سیاست‌های توزیع و نمایش فیلم‌های سینمایی و مواد سمعی و بصری خارجی» بیان کرد.
انتهای پیام/

source