به گزارش خبرگزاری تسنیم، کرونا خسارات زیادی را از ابتدای شروع اپیدمی تا امروز به‌جا گذاشته که بیکاری و نا‌بسامان شدن شرایط تئاتر و هنرمندان آن، ‌یکی از خسارت‌هایی است که به دلیل مدیریت غلط و یا ضعیف اداره‌کل هنرهای نمایشی و متولیان تئاتر تبدیل به خسارتی جبران‌ناپذیر شده است.
خبری این روزها مبنی بر حمایت اداره‌کل هنرهای نمایشی به گروه‌هایی که به دلیل شرایط کرونایی مجبور به تعطیلی اجراهای خود شده‌اند منتشرشده و نحوه‌ اجرای آن اعتراض هنرمندان را در پی داشته است.
محمد کاظم‌تبار، کارگردان نمایش شمارش معکوس که نمایش خود را سال گذشته و پس از چند ماه وقفه به علت تعطیلی‌های کرونایی، در اسفندماه به اجرا درآورد، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم  در رابطه با اجرای این نمایش توضیح داد و گفت: نمایش شمارش معکوس پس از 9 ماه تمرین و با پشت سر گذاشتن وقفه‌ی 6 ماهه به اجرا درآمد. بعد از گذراندن دوران تعطیلی تئاتر و هم‌زمان با ازسرگیری اجراها و با امید به وعده‌ای که مرکز هنرهای نمایشی مبنی بر حمایت از آثاری که به خاطر کرونا از اجرا بازماندند داده بود، تمرینات را از سر گرفتیم و در نهایت این نمایش با استقبال خوب مخاطبان به روی صحنه رفت.
در دوران تعطیلی کرونایی سال 99،  فراخوانی از سوی مرکز هنرهای نمایشی مبنی بر حمایت از آثاری که به خاطر کرونا از اجرا بازماندند برای پخش در فضای مجازی و به مبلغ 30 میلیون تومان منتشر شد، کاظم تبار ضمن بیان اینکه این وعده به‌صورت کامل عملی نشده است بیان کرد: در آن زمان و بعد از اعلام این حمایت توسط اداره‌کل هنرهای نمایشی اندکی امید به جامعه‌ تئاتر خصوصاً آثاری که از اجرا بازمانده بودند تزریق شد و ما را نسبت به عملکرد مدیر جدید مرکز خوشبین کرد، البته هر چه جلو می‌رفتیم خبری از تحقق وعده‌ها نشد.
این کارگردان تئاتر بابیان این نکته که پشتوانه فکری برای اعلام میزان حمایت از سوی اداره‌کل هنرهای نمایشی وجود ندارد، تصریح کرد: سرانجام بعد از چند ماه تعویق، قول و وعده‌ی 30 میلیون تومانی مرکز  به 3 میلیون تومان به همراه مبلغی برای فیلم‌برداری کاهش پیداکرده بود. پس از شنیدن این خبر، با نامه‌نگاری به مرکز و ثبت اعتراض در عرض چند روز مبلغ 5 میلیون تومان به کمک‌هزینه‌ی نمایش اضافه شد، بعدازاین اتفاق این امر بر من مشتبه شد که تصمیمات انجمن هنرهای نمایشی و اداره کل برای تعیین مبالغ کمک‌هزینه گروه‌های نمایشی بدون هیچ پشتوانه‌ی فکری صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: اگر هزینه‌های چشمگیری به اداره‌کل هنرهای نمایشی تحمیل‌شده بود، وعده کمک‌هزینه کمتر از مبلغ فعلی هم قابل‌پذیرش بود، اما سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا زمانی که مرکز دو سال کامل هیچ هزینه‌ای نداشته است، شاهد چنین اتفاق و چنین مبالغی هستیم.
کاظم‌تبار در رابطه با وعده جدید اداره‌کل هنرهای نمایشی مبنی بر حمایت 3 تا 5 میلیونی از گروه‌ها عنوان کرد: ترس از این می‌رود همان‌طور که 30 میلیون تومان ما  ابتدا به 3 میلیون تومان تبدیل شد، 3 میلیون تومان حمایت آثار جدید نیز به 300 هزار تومان تقلیل پیدا کند و در نتیجه چیزی که می‌ماند خستگی اعضای گروه‌های نمایشی و ضرری است که صاحبان اثر متحمل می‌شوند.
وی به تعطیلی فعلی سالن‌های نمایش واکنش نشان داد و گفت: این تعطیلی‌ها به  امرار معاش هنرمندان تئاتر آسیب می‌زند و برای کسی مهم نیست که اگر بود لااقل باید در کنار محل‌های پرخطری مانند رستوران، سالن  بی‌خطر و بی‌جان تئاتر هم به فعالیت خود ادامه دهد، اما اصناف دیگر مدیرانشان حق خود را می‌گیرند و این درست همان کاری است که مدیران تئاتری برعکس آن را انجام داده، حق تئاتر را به دیگر اصناف هبه می‌کنند.
کارگردان نمایش شمارش معکوس در پایان خاطرنشان کرد: تمام این سخت‌گیری‌ها در حالی اتفاق افتاده که تاکنون  یک خبر ابتلا به بیماری در سالن‌های تئاتر مطرح نشده است، که اگر بود تئاتر را تا سال‌های سال تعطیل می‌کردند تا خدای‌ناکرده سلامت افرادی که در مترو و اتوبوس و رستوران حضور دارند حفظ شود و از تئاتری‌ها کرونا نگیرند.
انتهای پیام/

source