به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مستند زندگی حرفه‌ای ژاله علو به عنوان یکی از بزرگان نسل اول رادیو قرار است به زودی از تلویزیون پخش شود.
این مستند نمایشی که جزو مجموعه “استودیو هشت” است، به زندگی حرفه‌ای و شخصی هنرمند پیشکسوت رادیو و تلویزیون، تئاتر و سینما از ابتدای حضورش در رادیو می‌پردازد. 
نام این مستند “دختر خورشید” است؛ بخشی از مجموعه مستند بلند “استودیو هشت” با موضوع بررسی و تحلیل تاریخ فرهنگی و اجتماعی رادیو در ایران به مدت 3 هزار دقیقه، در 10 فصل 5 قسمتی و در مجموع 50 قسمت 60 دقیقه‌ای در حال تهیه و تولید است. 
هر مستند پرتره، یک فیلمنامه مستقل و یک راوی دارد که هر بار یکی از دوستان و همکاران آن شخصیت رادیویی، بیننده را با خود همراه می‌کند؛ در این مستند “معصومه نورزاد” خبرنگار، گوینده و بازیگر نمایش رادیویی و از دوستان نزدیک خانم علو، راوی این قسمت است.
طراح، محقق، تهیه‌کننده و کارگردان این مجموعه مهدی شیبانی‌زاده است که بیش از 20 سال است در رادیو و تلویزیون برنامه‌سازی می‌کند.
او درباره جزئیات این مستند تلویزیونی به تسنیم  گفت: این مجموعه مستند از سال 1390 تقریباً 10 سال است در دستور کار قرار گرفته و تاریخ شفاهی تصویری درباره بررسی و تحلیل تاریخ فرهنگی و اجتماعی رادیو در ایران را بررسی می‌کند. در واقع یک بخشی به مستندهای پرتره اختصاص دارد که  از 50 شخصیت رادیویی در سه حوزه تهیه‌کنندگی، بازیگر نمایش‌ رادیویی و گویندگان ساخته می‌شود.  
شیبانی‌زاده همچنین تأکید کرد: این مستندها از سه نسل رادیویی است؛ نسل‌هایی که وارد رادیو شدند، نسل اول؛ خانم ژاله علو و خانم مهین نثری، نسل دوم؛ هنرمندانی مثل رامین پورایمان و نسل سوم افرادی چون نادر برهانی‌مرند و ایوب آقاخانی و ترکیبی از نویسندگان، سردبیران، گویندگان و بازیگران نمایش رادیویی، 50 مستند 60 دقیقه‌ای ساخته می‌شود. 
وی با اشاره به پخش مستند ژاله علو، گفت: تاکنون 10 مستند ساخته شده که بخشی از آن روی آنتن شبکه نسیم رفته است. مستند خانم مهین نثری بازیگر نمایش رادیویی، مریم نشیبا گوینده رادیو، خانم پریچهر بهروان گوینده رادیو، شهریار کرمی تهیه‌کننده رادیو، محمدمهدی سدیفی تهیه‌کننده رادیو، مسعود اسکویی گوینده رادیو و امیر نوری گوینده پیشکسوت رادیو پخش شده‌ است و سه تا از این مستندها هم برای ژاله علو کارگردان و بازیگر نمایش‌های رادیویی، فریبرز گلبن تهیه‌کننده و عذرا وکیلی گوینده و تهیه‌کننده برنامه “سلام کوچولو” ساخته شده و روی آنتن می‌رود. 
این تهیه‌کننده و کارگردان تأکید کرد: رایزنی کرده‌ایم این مستند (ژاله علو) از شبکه مستند یا سه سیما پخش شود. پیش از آن در شبکه نسیم 7 مستند دیگر در سال‌های 1398 و 1399 روی آنتن رفتند. این روزها مستند “دختر خورشید” که به زندگی ژاله علو پرداخته در مرحله تدوین قرار دارد و چند جلسه فیلمبرداری باقی مانده است. پیش‌بینی‌مان این است مستند “دختر خورشید” در نیمه‌های پاییز، پخش شود. 
او درباره ساخت نسخه‌ای سینمایی از این مجموعه مستند بزرگان رادیو یا “استودیو هشت”، گفت: نسخه سینمایی 90 دقیقه‌ای هم برای حضور در جشنواره‌های داخلی و خارجی با زیرنویس انگلیسی درنظر گرفته‌ایم که تا پایان ساختِ این مجموعه مستند که به سال 1401 به طول می‌انجامد، این نسخه هم آماده شود. 
ژاله علو متولد 1 فروردین 1306 در تهران، بازیگر است. فارغ التحصیل دانشسرای مقدماتی تهران در سال 1326 و هنرستان هنرپیشگی در سال 1329 می باشد، بجز بازیگری ؛ گوینده رادیو، صداپیشه و شاعر است. ژاله از کودکی شروع به یاد گرفتن آثار ادبی چون سعدی، مولانا و حافظ کرد و در نوجوانی عضو انجمن های ادبی بود، در 20 سالگی از طرف یکی از معلمان خود به رادیو معرفی شد. نخستین فعالیت او در سال 1327 با گویندگی زنده از رادیو شروع شد.
اولین بار با نمایش موزیکال به نام دختر خورشید به کارگردانی نصرت‌الله محتشم باعث شد نام خود را از شوکت به نام هنری ژاله تغییر دهد، او سپس در سال 1327 اولین بار با فیلم طوفان زندگی جلوی دوربین رفت. او بعد از انقلاب، با سریال امیرکبیر جلوی دوربین رفت و در سال 1368 با فیلم زمان از دست رفته دوباره به سینما آمد.
ژاله علو حالا نزدیک به 92 سال سن دارد و به علت کهولت سن چند سالی است بازیگری نمی‌کند، او در سال 1389 از برگزیدگان همایش چهره‌های ماندگار شد.
انتهای پیام/

source