به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حمله و تهدید و حذفِ سایت و دامنه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شبکه‌های برون‌مرزی صدا و سیما اتفاقی عادی است. وقتی شامگاه یکم تیر، پلیس فدرال آمریکا (FBI) در اقدامی غیرمترقبه، امکان دسترسی به وب‌سایت شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی از طریق دامنه دات‌کام (com.) را مسدود کرد.
حالا عوامل خارجی از اخطار و تهدیدِ شبکه، شبکه‌های اجتماعی و دامنه سایتِ، به حذف فیس‌بوک شبکه رسیدند. مهدی صداقت رئیس ارتباطات و همکاری‌های بین‌الملل شبکه الکوثر به تسنیم  گفت: فیس‌بوک شبکه الکوثر به طور کامل بسته و از این پلتفرم حذف شد.
صفحه اصلی فیس‌بوک شبکه جهانی الکوثر به نشانی Alkawtharchannel که به اذعان سایت بین المللی ارزیابی شبکه‌های اجتماعی به نام سوشیال بیکرز (social bakers)در بخش رسانه‌های جهانی، دارای رتبه نهم  در کشور عراق بود، به طور کامل  بسته و از پلتفرم فیس‌بوک حذف شد.
صداقت درباره این اخطارها و محدودیت‌ها تأکید کرد: این محدودیت‌ها و اخطارها از زمان شهادت حاج قاسم سلیمانی آغاز شد؛ صفحه فیس‌بوک ما سه میلیون فالوور داشت، آن‌قدر در عراق این صفحه نفوذ داشت که فقط دو میلیون عراقی آن را دنبال می‌کردند و الباقی از کشورهای دیگر بودند. این اواخر نفوذ ما در لبنان و بحرین هم بیشتر شده بود و بحرینی‌ها جزو بالاترین بازدیدکنندگان صفحات ما بودند. 
وی در خصوص استقبال سعودی‌ها با وجود فیلترینگ، گفت: با وجود فیلتر بودن شبکه الکوثر در دولت سعودی، با فیلترشکن و راه‌های پروکسی به سایت‌های ما راه پیدا می‌کردند. ارتباطات، لایوها و آمارهای ما را می‌دیدند. جالب است بدانید سوشیال اولِ جهان عرب، هنوز فیس‌بوک است. 
او به طراحی صفحه موازی فیس‌بوک اصلی که حذف شده و همچنین فعالیت بیشتر در صفحه اینستاگرام شبکه الکوثر اشاره کرد و گفت: از مدتی قبل صفحه موازی و احتیاطی این صفحه را راه‌اندازی کردیم برای چنین روزهایی که بلافاصله بتوان روی آن سوییچ کرد. اکنون ما روی این صفحه به نام الکوثر تی‌وی (Alkawthartv)  مطالبمان را قرار می‌دهیم و این مجموعه با قدرت فعالیت خود را از سر می‌گیرد.
صداقت خاطرنشان کرد:  در اینستاگرام هم صفحه‌ای داریم به نام Alkawtharchannel که بیش از 345 هزار فالوور دارد که با اختلاف بالا به عنوان رتبه اول در بین شبکه های  داخلی و برون مرزی سازمان محسوب می‌شود و با توجه به محدودیت‌های نمایش پست در فیس‌بوک از یک طرف  و نوع تعاملات و بازخوردها در این پلتفرم از طرف دیگر، به نظر می‌رسد درحال حاضر نفوذش حتی از فیس‌بوکش هم بیشتر است.
صداقت درباره تهدید بسته شدن صفحه اینستاگرام شبکه الکوثر، تأکید کرد: چندی پیش در این پلتفرم نیز به صفحه ما اخطار داده‌اند و از روز جهانی قدس امسال(17 اردیبهشت) بخش لایو اینستاگرام تا کنون مسدود است ، حتی جالب است بدانید هم در فیس‌بوک و هم در اینستاگرام اجازه ثبت هیچ آدرسی از الکوثر حتی با اکانت شخصی و ارسال پیام برای یک نفر به صورت خصوصی (دایرکت) را نمی‌دهد و این اقدام بی سابقه و بی شرمانه مدعیان آزادی بیان را برای هیچ کدام از شبکه های برون مرزی ندیدم و خوشبختانه سایرین، به نشر مطالب با لینک مستقیم در این دو سوشیال پرطرفدار اشتغال دارند.
وی در پایان تأکید کرد: حال با توجه به توضیحات قبلی، در اینستاگرام نیز صفحه دومی را به نام الکوثر راه‌اندازی کردیم و با عنایات حضرت حق در راه انتقال مفاهیم معارف اسلامی و بیداری ملت‌ها و راهبرد مقاومت در برابر زورگویان جهانی از پا نخواهیم نشست. برای ثبت آدرس وب سایت در این پلتفرم‌ها که تاکنون چهار دامنه ما را در آن مسدود کرده‌اند، به روش پنجمی رسیده‌ایم و برای اجرایش از نظرات کارشناسی بهره برده‌ایم و بحمدالله فعلاً در این راه جدید مشکل خاصی برای ثبت لینک‌ها وجود ندارد و این‌گونه صدایمان را به مخاطب می‌رسانیم.
چندی پیش هم دامنه وب‌سایت سه شبکه العالم، پرس‌تی‌وی و المسیره توسط پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا مورد توقیف قرار گرفت. 
انتهای پیام/

source