به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، معمای بلاتکلیفی سریال قاسم جعفری با حضورِ بی‌سر و صدایش حل شد. وقتی قسمت سوم این سریال با نامی جدید روی آنتن می‌رفت بسیاری تازه متوجه شدند “مجردها”، “ع.ش. ق” با نامی جدید تحت عنوان “زندگی زیباست” بالأخره پخش شد.
همان موقع از شبکه دو سیما پیگیرِ این بی‌سر و صدا پخش کردن سریال شدیم و روابط عمومی این شبکه به تسنیم  گفت: “دلیل رسانه‌ای نشدن این بود که سریال تعداد قسمت‌های بالایی داشت و در فاصله‌ای که با پخشِ سریال “در کنار پروانه‌ها” که قرار است ویژه ایام محرم و صفر روی آنتن برود به نظر می‌رسد شاید نتوانیم همه این 40 قسمت را تا آن فاصله روی آنتن داشته باشیم.”
تلویزیون , صدا و سیما , شبکه دو , سریال ,
برآمدِ این صحبت‌ها آن بود که: تا دقیقه 90 مشخص نبود این سریال روی آنتن می‌رود یا خیر؛ این اتفاق رسانه‌ای مثلِ روالِ‌عادی قبل اتفاق نیفتاد. 
این سریال که حالتی طنزگونه هم دارد را کارگردانی ساخته که مدتی بعد از کارهای خوب گل من گلی، کاشانه، راه سوم، همسفر، خط قرمز، شب آفتابی، مسافری از هند،کمکم کن، غریبانه و از نفس افتاده، از تلویزیون فاصله گرفت.
او حالا با سریالی برگشته که بیش از یک سال پخشِ آن بلاتکلیف مانده بود و بالأخره در سکوتِ خبری، از شنبه 12 تیرماه روانه آنتن شبکه 2 سیما شد. 
وقتی نگاهی هرچند کم و بیش به این سریال داشته باشیم، زندگی پنج جوان و روایت زندگی‌شان را می‌بینیم که دچار مشکلات روزمره‌اند خصوصاً در زمینه ازدواج که در مسیر وصلت‌شان با خانواده‌های دیگر آشنا می‌شوند. 
نام این سریال ابتدا “مجردها” بود و سپس به “ع.ش.ق” تغییر نام داد و نهایتاً با نام “زندگی زیباست” روی آنتن رفت. شاید تنها ویژگی که فعلاً می‌توان درباره‌اش صحبت کرد وجه اشتراکِ این کار با دیگر کارهایی مثل “خط قرمز” قاسم جعفری است که فضایی جوان‌پسندانه‌ دارد. 
یکی از حاشیه‌هایی که در ادامه با گفت‌وگویی مطرح شد، بحثِ حذف 10 قسمت از سریال و یا سانسور ویژه جدیدترین اثر قاسم جعفری بود که شهرزاد جعفری بازیگر نقش شوکا (دختر قاسم جعفری) به این نکته اشاره کرد. 
تلویزیون , صدا و سیما , شبکه دو , سریال ,
یا موضوع انتقادهای حامد افضلی طراح اولیه سریال و تأخیر در پخش و انتقاداتی دیگر، باعث شد به سراغِ علی حجازی‌مهر تهیه‌کننده این مجموعه تلویزیونی برویم و با او لحظاتی به گفت‌وگو بنشینیم. 
ماجرای سانسور یا توهم سانسور!
* آقای حجازی‌مهر واقعاً سریال دچار سانسور ویژه و حذف چند قسمت شده است؟
چنین چیزی وجود ندارد؛ تعهد ما 30 قسمت بود بعداً تبدیل به 40 قسمت شد و کاری که تدوین کردیم سرانجام به 41 قسمت رسید. این تعداد قسمت‌ها را تحویل آرشیو دادیم و الان همین تعداد قسمت هم روی آنتن می‌رود. مثل همه کارها اصلاحیه‌هایی منطقی وجود دارد اما حذف 10 قسمت صحت ندارد. 
* چرا “زندگی زیباست” آن‌قدر معطل ماند که برخی می‌گویند ای کاش این سریال سه سال پیش پخش می‌شد؟
اولاً لازم است که بگویم سریال براساس فیلمنامه ساخته شده است، برخلاف اینکه می‌گویند قصه ما بسیار تغییر کرد. حتی با این طرز تفکر پیش رفتیم که سریال ریتم خوبی بگیرد. کاری که با حضور خودِ قاسم جعفری کارگردان سریال تدوین شده و سروشکلِ خوبی بگیرد. 
آن موقع تدوینِ همزمان نداشتیم و تدوین ما موقع تولید خیلی عقب ماند. امروز می‌بینید بسیاری از سریال‌ها تدوین را همزمان با فیلمبرداری ادامه می‌دهند. در نتیجه سریال با وقفه به پخش رسید و زمان را از دست دادیم تا این مجموعه 41 قسمتی تدوین و صداگذاری شود. 
در همین حال به مشکل کنداکتور هم برخورد کردیم تا زمان خوبی پیدا شود منتظر ماندیم. حتی قرار بود این سریال اسفندماه 1399 روی آنتن برود و بنابر تعداد قسمت‌های ما در آن کنداکتور این فرصت مهیا نشد. چرا که می‌دانستیم این سریال مخاطبان خوبی پیدا خواهد کرد و باید زمانِ مناسبی روی آنتن برود. الان خوشبختانه این اتفاق افتاده و کار دیده می‌شود و خیلی از این جنبه راضی‌ام. 
تلویزیون , صدا و سیما , شبکه دو , سریال ,
امیدآفرینی، تشکیل خانواده و احترام به والدین
* امروز می‌بینید بسیاری از سریال‌سازان خصوصاً در شبکه نمایش‌خانگی با نشان دادن خانواده‌های افسارگسیخته به دنبال القای تلویحی مجردگرایی‌اند؛ چطور شد تشویق و هدایت کردن جوانان را برای ازدواج کردن برگزیدید؟
دقیقاً به نکته درستی اشاره کردید. “زندگی زیباست” حرف‌ها و مأموریت‌های شبکه دو را به منصه ظهور می‌رساند؛ یعنی همان زندگی، ازدواج و خانواده. در این کار چند موضوعِ مهم را در دستور کار قرار دادیم تا بحمدالله همه به سرانجام برسند و روی آنتن ببینیم. مثلاً هدفی داشتیم که می‌خواستیم تمرکز داستان روی جوان‌ها و خانواده‌ها باشد که چقدر تأثیرگذار بوده است. به نقش خانواده‌ها در تشویق و هدایت و حمایت جوانان برای ازدواج کردن، پرداختیم.
همان‌طور که شما اشاره کردید برخی در نمایش‌خانگی به دنبالِ القای مجردگرایی‌اند. اینجا شما در “زندگی زیباست” می‌بینید همین جوان‌ها چطور در کنار هم‌اند و چطور به هم کمک می‌کنند و متحد می‌شوند. مشکلات همدیگر و گرفتاری‌شان را حل می‌کنند. بعد از ازدواج، وارد موضوعات زندگی می‌شویم، مسکن، مسائل اقتصادی و همچنین فرزندآوری که ما در این سریال داریم. 
یکی دیگر از مسائلی که در “زندگی زیباست” مورد توجه است بحث امید و امیدآفرینی است. روحیه شاد و پرامیدی که به واسطه حضور این جوانان القاء می‌شود تا جوان‌ها امیدوار باشند نسبت به آینده کشور و زندگی‌شان که تشکیل بدهند و چه کار کنند بر مشکلات فائق بیایند. 
البته در کنار همه این مسائل به احترام والدین توجه کردیم که اگر جوانان در زمینه ازدواج هم با پدران و مادران‌شان اختلاف نظر دارند باید در هر شرایطی احترام پدر و مادرشان را نگه دارند. 
تلویزیون , صدا و سیما , شبکه دو , سریال ,
* برخی می‌گویند این سریال نسبت به آثارِ دیگر قاسم جعفری ضعیف‌تر است. و یا بعضی از سکانس‌ها و میزانسن‌ها همچون صحنه تئاتر طراحی شده‌اند؛ نظر شما در این باره چیست؟
من این نظر را ندارم که این سریال نسبت به آثار دیگر قاسم جعفری ضعیف است؛ به این دلیل که هر بار آقای جعفری کاری کردند دنبال ایجاد تحولی بودند تا کار شکل تازه‌ای بگیرد. این کار هم از همان جنس کارها است و اتفاقاً باید با کارهای قبلی فرق کند. آن کارها بیشتر جنبه‌های تعلیق و جاده‌ای داشت و این کار بیشتر به سراغِ محتوایی تأثیرگذار رفته است. 
درباره طراحی سکانس و میزانسن که شکل تئاتری پیدا کرده باید بگویم به عمد آقای جعفری جاهایی که لازم بوده این کار را کرده‌ است. شاید به احتمال زیاد به خاطر فعالیت ایشان در تئاتر شهر بوده که بی‌تأثیر نبوده است و حتی این جوانانی که هنرپیشه‌های نقش اصلی ما هستند هم بازیگران تئاترند و از تئاتر وارد تلویزیون شده‌اند. 
* اتفاقاً یکی از نکات جالبی که در کارگردانی قاسم جعفری وجود دارد همین توجه به بازیگران و استعدادهای جدید است…
 وقتی که بحث ازدواج و خانواده پیش می‌آید ما نیاز به دو دسته بازیگر خواهیم داشت. بنابراین بزرگ‌ترهای خانواده که در این مورد به سراغ پیشکسوتان و چهره‌های آشنا برای مخاطب رفتیم و در بخش جوانان این سریال چهره‌های جوانی معرفی می‌شوند که در حوزه نمایش و تئاتر تجربه دارند اما کمتر در تلویزیون دیده شده‌اند.
این 20 بازیگر جوان که معرفی شدند به تلویزیون، در اینجا خوش درخشیدند. خوشبختانه توقع کارگردان را برآورده کردند و کار درستی است که در کنار بازیگران پیشکسوت و شناخته شده از بازیگران جوان و خوش استعداد استفاده شود تا بازیگران جدیدی هم به تلویزیون معرفی شوند. 
 
ماجرای انتقادات اولین نویسنده سریال چیست؟
* حامد افضلی که اولین طراح این سریال است، زمانی که به نام “مجردها” در شبکه دو سیما تصویب شد. چرا آن‌قدر انتقاد دارد و چرا نهایتاً بعد از این چند اسم به “زندگی زیباست” رسیدید؟
طرحی به نام “مجردها” در گروه فیلم و سریال شبکه دو تصویب شده بود و حامد افضلی نویسنده خوب کشورمان نیز 20 قسمت از این ملودرام را نگاشته بود. در ادامه تصمیم گرفته شد با تغییراتی در قصه، سریال فضایی شادتر پیدا کند، این مسئله باعث شد شکل کار عوض شود. بنابراین نیاز بود تا از ابتدا شروع به نگارش کار کنیم که این مسئله با ازدواج نویسنده سریال و شرایط ویژه ایشان همراه شد.
آقای افضلی نیز در چند قسمت ابتدایی همراه ما بود اما به دلیل گرفتاری‌هایی که داشت و محدودیت زمانی ما به دلیل آغاز فصل سرما و سرعتی که باید به کار نگارش‌مان می‌دادیم، شرایط ایجاب کرد تا از پریسا شمس، دیگر نویسنده خوب کشورمان در تیم تولید این سریال استفاده کنیم.
هیچ‌کس حرف طلاق نمی‌زند
* با اینکه آقای قاسم جعفری از روندِ پخش سریال راضی‌اند، چرا برخی “زندگی زیباست” را وارد حاشیه می‌کنند؟
ایشان راضی‌اند و زیرنظر خودشان کار تدوین می‌شود و به آنتن می‌رسد. این کار هرچه‌قدر با حاشیه جلو برود و بگویند این جایِ سریال حذف شده و “زندگی زیباست” سانسور شده روی مخاطب تأثیر می‌گذارد، امیدوارم بگذارند پخش سریال روند عادی و معمول خودش را طی کند و مخاطبان از تماشای سریال لذت ببرند.
ما در این سریال اصلاً طلاق نداریم و همه‌چیز به ازدواج ختم می‌شود. حتی به بحران‌های اقتصادی می‌خورند؛ شخصیتِ داستان ما کارش را از دست می‌دهد یا به سرطان مبتلا می‌شود یا موقعیت اجتماعی‌اش از دست می‌رود اما هیچ‌کس حرف طلاق نمی‌زند و حاضر نیستند از زندگی‌شان دل بکنند. 
انتهای پیام/

source