مراسم رونمایی از رمان‌های ایتالیایی «برای رفتن به آن دنیا خیلی زود است» و «عشق در دوران نفرت» در شب الیزابتا پاسکا و پائولو توردی برگزار می‌شود.
به گزارش ایسنا، ششصد و سیزدهمین شب از شب‌های بخارا به رونمایی از این دو رمان ایتالیایی اختصاص یافته است که از ساعت ۱۷ روز شنبه (۲ مردادماه ۱۴۰۰، بیست و چهارم ژوئیه ۲۰۲۱) به صورت مجازی برگزار می‌شود.
مجله بخارا که پیش‌تر شب‌هایی را برای نویسندگان ایتالیایی، ازجمله اومبرتو اکو، لوییجی پیراندلو، کورتزیو مالاپارته، اینیاتسیو سیلونه، ایتالو کالوینو، بپه فنویلو، کارلو کلودی،‌ آنتونیو تبوکی، آلبرتو موراویا و استفانو بنی و… برگزار کرده بود حالا شبی را به بررسی زندگی و آثار الیزابتا پاسکا و پائولو توردی اختصاص داده است.
الیزابتا پاسکا به سال ۱۹۸۴ در سالنتو به دنیا آمد، دهکده کوچکی که به خاطر الهام بخشیدن به شاعر سورئالیست ایتالیایی «ویتوریو بودینی» و تعداد زیاد رستوران‌هایش شهرت دارد. این وبلاگ‌نویس جوان ایتالیایی در رم زندگی می‌کند و در بین نسل جوان ایتالیا خوانندگان بسیاری دارد.
رمان «برای رفتن به آن دنیا خیلی زود است» نخستین کتاب اوست که از استقبال محافل ادبی نیز برخوردار شده است. این نویسنده جوان امروز ایتالیا و نخستین اثر او با ترجمه هاله ناظمی و به همت کتاب خورشید برای نخستین‌بار به فارسی‌زبانان معرفی شده است.
پائولو توردی تحصیل‌کرده رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه پیزا و پژوهشگر تاریخ ایتالیا است. او روابط اجتماعی در حومه شهرهای بزرگ کشورش را به خوبی می‌شناسد و این شناخت مبنای روایت انسانی در آثار اوست. کار نویسندگی را از سال ۱۹۹۵ شروع کرده و چندین مجموعه داستان و رمان موفق حاصل کار اوست. رمان «عشق در دوران نفرت» جزو آخرین آثار او و نخستین اثر از این نویسنده معاصر ایتالیا است که به زبان فارسی منتشر می‌شود. این رمان با ترجمه ابوالحسن حاتمی و در مجموعه «ادبیات ایتالیایی» کتاب خورشید منتشر شده است.
این شب بخارا با همکاری بخش فرهنگی سفارت ایتالیا در تهران، نشر کتاب خورشید، ناشر ایتالیایی «فوری‌لینِآ» و انجمن الفبا (در رم) برگزار می‌شود.
در این نشست جوزپه پرونه (سفیر ایتالیا در تهران)، هاله ناظمی، ابوالحسن حاتمی، فرانکو اسپوزیتو، مسعود کازری و علی دهباشی به بررسی جنبه‌های گوناگون آثار این دو نویسنده ایتالیایی می‌پردازند.
شب الیزابتا پاسکا و پائولو توردی در نشانی‌های زیر پخش می‌شود:
Telegram.me/bukharamag
Instagram.com/bukharamag
aparat.com/bukharamag
انتهای پیام

source