به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، یکی از عرصه‌‌های علمی و عملیاتی کشور که می‌تواند منشأ تحول در سطح کمی و به ویژه کیفی اربعین شود،‌ حوزه نوآفرینی و تبدیل ایده‌های خلاق به طرح‌های عملیاتی مؤثر است. اگرچه در سال‌های اخیر، حرکت‌های محدود و معدودی از این جریان در قبال اربعین شکل گرفته است، اما هیچ‌یک منتج به نتیجه نهایی عملیاتی‌سازی ایده‌های خلاق در حل مسائل اربعین، نشده است. بر همین اساس، طرح همکاری مشترک اندیشکده راهبردی اربعین و مرکز نوآوری دانشگاه با هدف استفاده از ظرفیت علمی و عملیاتی حوزه نوآوری و خلاقیت در موضوع اربعین در دستور کار قرار گرفت. رویداد اربعینی «روشنا»، ماحصلی است از تعامل این دو مجموعه که تلاش می‌کند بخشی از ظرفیت بالقوه مردمیِ ایده‌های خلاق اربعینی را به فعلیت برساند.
سید مجید امامی، عضو شورای سیاستگذاری رویداد روشنا گفت: این رویداد با همکاری مشترک اندیشکده راهبردی اربعین و مرکز نوآوری دانشگاه امام صادق (ع) و با حمایت کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین برای دومین بار در بعد ملی و بین‌المللی در حال برگزاری است. ماجرا از این قرار است که زیارت اربعین و الگوها و الهاماتی که از آن بر جای می‌ماند و در زندگی اجتماعی و فرهنگی ما قابلیت تعمیم دارد، دارای مسائل و نارسایی‌ها و چالش‌های عدیده‌ای است و این چالش‌ها را نمی‌توان بدون نوآوری در روش‌ها و منابع و مسیرها و استفاده از انواع و اقسام فناوری‌های علمی و فرهنگی به کار گرفت؛ به عبارت دقیق‌تر، نوآوری، راه حل مسائل بزرگ است، بدون اینکه بخواهیم آنها را حاکمیتی کنیم.
وی افزود: پس ما با یک رویداد شناسایی، ارتقاء، هدف‌مندسازی، تجاری‌سازی و کاربردی‌سازیِ ایده مواجهیم، ایده‌ای که ممکن است یک فرد به تنهایی توانایی عملیاتی کردن آن را نداشته باشد و یا ایده او به گوش مسئولان نرسد؛ در این بین ما واسطه‌ای هستیم بین ابعاد حاکمیتی با نهادهای عمومی و نیز ایده‌پردازان و انواع و اقسام گروه‌هایی که به نوآوری محصولات و فناوری‌های اجتماعی و فرهنگی و حتی فناوری‌هایِ سخت می‌پردازند؛ از این رو رویکرد امسال ما مسئله‌محوری است؛ به این ترتیب مسائل را از زبان فعالان اربعینی مطرح می‌کنیم و از شرکت‌کنندگان می‌خواهیم سراغ این مسائل بیایند و اولویتشان موضوعاتی باشد که در بین فعالان اربعین ادراک شده است.
عضو شورای سیاستگذاری رویداد روشنا چهار حوزه را برای جریان اربعین متصور شد و گفت: وقتی از اربعین صحبت می‌کنیم، چهار حوزه متصور است: یک حوزه مربوط به مسائل رفاهی اربعین است. سطح دوم این است که اربعین می‌تواند الهام‌بخش مسائل ایران و عراق و مسائل توسعه اجتماعی درجامعه اسلامی باشد. اربعین حتی می‌تواند در مورد الگوی بهینۀ روابط فارس و عرب در این منطقه نقش ایفا کند. در سطح سوم با اربعین نورانی مواجهیم؛ به این معنا که اربعین وجوه عمیق‌تری به عنوان یکی از ظهورات مظلومیت ولایت و امامت امام حسین علیه‌السلام دارد که می‌تواند جاده طولانی ما تا ظهور را بر اساس یک امت منتظرِ بیدار و مصلح کوتاه کند؛ پس نیاز است نوآوری‌هایی داشته باشیم تا بتوانیم این امر بالقوه را بالفعل کنیم. مورد چهارم، بازگشت به اربعین است؛ باید به این بپردازیم که در شرایط کرونا چگونه می‌شود داخل ایران یا عراق حقیقت و پیام‌های زیارت اربعین را احیاء کرد.
وی افزود: امسال با اطلاع‌رسانی که در سطح شیعیانِ اردو زبان، آذری‌زبان، انگلیسی و عربی‌زبان داشتیم، آنها را دعوت کردیم برای بهبود کیفیت زیارت اربعین در بین مردم خودشان ایده دهند. نکته مهم این نکته است که عَلَم فکر کردن درباره اربعین را بلند کنیم و از اربعین به مسائل جهان اسلام فکر کنیم. هدف رویداد روشنا همین موضوعات است.
انتهای‌پیام/

source