بیگلری گفت: واکسن تولید مشترک ایران و کوبا تنها واکسنی است که می‌تواند با چند جهش بطور همزمان مبارزه کند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران در حاشیه نشست با پروفسور ویسنته ورث، رئیس موسسه فینلای کوبا با موضوع واکسن تولید مشترک کوبا و ایران اظهار کرد: حضور ایشان در مراحل کارآزمایی‌های واکسن‌ نقش بسزایی داشته است و نشان داده که این واکسن‌ها در مقابله با ویروس کرونا موثر خواهد بود.
او افزود: در ماه‌های آینده تولید این واکسن می‌تواند همزمان با جهش‌های مختلف مبارزه کند و قابلیت تزریق به افراد زیر ۱۸ سال را دارد. در حال پایان کارآزمایی‌ها در هر دو کشور هستیم که نتایج بسیار خوبی داشته است.
بیگلری ادامه داد: نتایج کار آزمایی‌ها نشان می‌دهد ۹۱ و ۲ دهم درصد در مقابل جهش‌های مختلف ( که در کوبا عمدتا جهش‌های آفریقای جنوبی و کالیفرنیایی که بدترین نوع ویروس هستند) موفق بوده است.
او ادامه داد: یادآور این واکسن، سیستم ایمنی کسانی که قبلا کرونا گرفته اند را فعال می‌کند ضمن اینکه این واکسن می‌تواند یادآور واکسن‌های دیگر هم باشد.
بیگلری گفت: با توجه به قابلیت‌های این واکسن درخواست‌های جهانی از این واکسن روز به روز بیشتر می‌شود، زیرا تنها واکسن دنیاست که می‌تواند با چند جهش بطور همزمان مبارزه کند.
نتایج کارآزمایی بالینی واکسن کوبا و ایران اواخر مرداد اعلام می‌شود
بیگلری در جمع خبرنگاران تصریح کرد: مطالعات کارآزمایی این واکسن مشترک در کوبا روی ۴۴ هزار نفر و در ایران روی ۲۴ هزار نفر انجام شد. نتایج در کوبا جمع بندی شده و آماده است و تیم کوبایی که در ایران حضور دارد روند انجام کارآزمایی بالینی روی ۲۴ هزار نفر را خوب ارزیابی کرده و اعلام کردند که این کارآزمایی به خوبی پیش رفته است و کمک می‌کند که هر دو کشور بتوانند با امید خیلی زیاد، تأییدیه سازمان بهداشت جهانی را دریافت کنند.
او با اشاره به اینکه هدف ما تولید واکسن با کیفیت بوده است و پیشرفت خوبی در این زمینه داشته ایم، گفت: نتایج کارآزمایی بالینی این واکسن در ایران، اواخر مرداد اعلام می‌شود. این مطالعه در ۸ شهر و ۷ استان انجام شده و آخر این ماه نتایج ارزیابی آن مشخص می‌شود. این نتایج به ما کمک می‌کند تا مستندات کافی را برای تأیید سازمان بهداشت جهانی، جمع آوری کنیم.
بیگلری تأکید کرد: برخی از واکسن‌های کرونا در افراد بالای ۶۵ سال ایمنی بخشی خوبی ندارند، اما این واکسن توانسته در افراد بالای ۶۵ سال ایمنی بخشی بالایی نشان دهد.
او درباره واکسیناسیون عمومی با این واکسن گفت: در هفته‌های قبل ۱۳۰ هزار دُز واکسن تولیدی ایران و کوبا به وزارت بهداشت تحویل داده شد و در چندین استان نیز توزیع شده است.
بیگلری بیان کرد: در شهریور نصب تجهیزات خط صنعتی انستیتو پاستور برای این واکسن مشترک به اتمام می‌رسد و ظرفیت اسمی خط یک آن که حدود ۳ میلیون دُز است از اوایل پاییز آغاز خواهد شد.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
ما را دنبال کنید.

source