برکناری نخست وزیر تونس، ادامه پیشروی و جنایات طالبان در افغانستان، شهرت کارگران در فضای مجازی و تلاش برای ساخت داروی کرونا، مهمترین عناوین امروز روزنامه‌های جهان هستند.
به گزارش ایسنا، آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوتی است که هر روز مهمترین اخبار روزنامه‌های مهم جهان را مرور می‌کند؛ کوچویی امروز خبرهای زیر را از میان روزنامه‌ها برگزیده و روایت کرده است:
 
کودتای رئیس جمهور تونس

لوفیگارو، روزنامه فرانسه نوشت: رئیس جمهوری تونس، دولت آن کشور را ساقط کرد و مردم به خیابان ها ریخته، آئین شادمانی برپا کردند. دولتی که ملامت شده بود که در مهار کرونا، کاری از پیش نبرده است و خود انگار از کار افتاده بود. رئیس پارلمان تونس، کار رئیس جمهوری را یک کودتای تمام عیار خواند. رئیس جمهوری، پارلمان آن کشور را هم معلق کرد. پیش از آن تظاهرکنندگانی چند، معترض به حزب حاکم شده و در آستانه پدید آوردن یک بحران سیاسی بودند، که رئیس جمهوری، نخست وزیر را برکنار کرد. تونسی ها آن را انقلاب ۲۰۱۱ یعنی بهار عرب خواندند.

فاجعه در  افغانستان

له رپوبلیکا روزنامه ایتالیا نوشت: با خروج نیروهای خارجی، طالبان، در افغانستان به پیش می تازد. سازمان ملل هشدار داد شمار قربانیان غیرنظامی در افغانستان، بیداد می‌کند. گزارش ها می‌گویند از ماه مه، میزان مرگ و میر و مجروحان، در آن کشور، سخت افزایش یافته است. این البته حاصل یورش‌های گاه به گاه طالبان است. گزارش سازمان ملل می‌گوید، میزان سنگین مرگ و میر، حاصل جنگ در روستاهای افغانستان است. اگر این حملات به شهرهای پرجمعیت آن کشور کشیده شود،  فاجعه‌آور خواهد بود. مین ها نیز از عوامل مهم کشتار افغان ها است. مین‌هایی که می گویند، طالبان با تسخیر مناطق، در جاده ها کار می گذارند.
 
ترکیه بر روی افغان‌ها دیوار می‌کشد

له رپوبلیکا روزنامه ایتالیا در مطلبی دیگر نوشت: حالا، اردوغان، دیواری کیلومتری از بتن در مرزهای خود، می کشد. دیوار چند صد کیلومتری در مرز؛ دیواری که از بیش از پانصد کیلومتر، گذر از کوهستان ها را نشانه می رود. دیواری که به سبب فرار افغان ها که از ترس طالبان، راهی ترکیه می شوند، از مرزها سر بر می آورد.
ستارگان کارگر
گاردین نوشت: کارگران، ستارگان فضای مجازی به ویژه «تیک تاک» اند. اپلیکیشنی که زمانی مورد خشم دونالد ترامپ بود و تا آستانه تعطیلی هم رفت، اما دولت ترامپ پاینده نشد. ستارگان امروز تیک تاک، کارگران ترکیه اند. آنان که در کارخانه ها؛ سایت های ساختمانی و در مزارع، قربانی کارهای سخت و پرخطراند. آن ها زندگی پرخطرشان را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند که میلیون ها تن به تماشای آن ها می نشیند. اکنون، ترکیه در جرگه ده کشور بد جهان برای کارگران جای گرفته است. فضای مجازی و تیک تاک بزرگ ترین کانون کاربران در این زمینه است که به طور متوسط نوزده میلیون تن به تماشای یک  اپلیکیشن می نشیند. یکی از کارگران درباره حضور در فضای مجازی گفت: حس کردم، من در این جهان، وجود دارم.
در حاشیه اخبار منتخب آلبرت کوچویی از روزنامه‌های امروز جهان می‌خوانیم:
 
دارویی برای کرونا
له رپوبلیکا روزنامه ایتالیایی نوشت: پنج داروی تازه برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ آماده ارائه ابتدا به بازار اروپا و بعد به جهان اند. نه فقط تولید واکسن کرونا که نگاه اتحادیه اروپا، به کشف داروهای کرونا هم هست. پنج دارو که چهار تای آن ها، داروی پادتن یا آنتی بادی است و یکی از آن‌ها داروی تقویت سیستم دفاعی بدن است. برای مقابله با خود ویروس کرونا پژوهشگران، هنوز به دارویی دست نیافته‌اند. آنتی ویروس کامل ترین سلاح علیه ویروس است. با آنتی ویروس، آن ها می توانند مانع تکثیر ویروس کرونا شده و گاه مانع رشد آن هم بشوند و  آن را از کار بیندازند. امروز تنها رمدیسویر که برای مقابله با ابولا مصرف می شد، در بازار داروی کرونا است.
انتهای پیام

source