به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ کارخانه «چوب و کاغذ مازندران» که بزرگترین کارخانه تولید کاغذ در کشور به شمار می‌رود،‌ با ظرفیت تولید سالانه 175 هزار تن کاغذ تحریر و روزنامه چند سالی است که از رونق افتاده و دچار رکود شده است.
این رکود تا اندازه‌ای است که در سال‌های اخیر بسیاری از تولیدات در انبار مانده و یا دوباره خمیر شده‌اند‌. اما حالا کاغذ داخلی که سال‌ها است رنگ بی‌مهری مصرف‌کنندگان را به خود گرفته است، می‌تواند در وانفسای افزایش قیمت ارز و نبود یارانه‌های حمایتی دولت برای واردات کاغذ خودی نشان دهد و از وضعیت رکود خود را برهاند‌. البته به شرطی که راه تنفس تولید باز شود.
کارخانه چوب و کاغذ مازندران که مهم‌ترین تولیدکننده کاغذ چاپ و تحریر و تنها کارخانه کاغذ روزنامه در کشور به شمار می‌رود،‌ سال گذشته سال پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشت. ابتدا بخشی از سهام آن در آستانه مزایده قرار گرفت که پس از انتقادات فراوان، موضوع منتفی شد. پس از آن مدیریت تازه‌ای برای کارخانه انتخاب شد؛ مدیریتی که تنها هفت ماه دوام داشت و با استعفای مدیرعامل به پایان رسید. پس از آن مدیریت تازه‌ای برای کارخانه منصوب شد. مدیر تازه نیز پیگیری‌هایی برای باز شدن راه نفس تولید تحریر دنبال کرد. در این راستا، بازدید رئیس وقت دستگاه قضا از کارخانه در اسفند ماه گذشته نیز به تسریع این موضوع کمک کرده است.
با دستور حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی که اسفندماه سال 99 از این کارخانه بازدید کرد‌، مدیرکل دادگستری استان مازندران، مدیرکل سازمان بازرسی استان، نماینده استانداری، مدیر منابع طبیعی استان و مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران، جلسه‌ای با عنوان ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان مازندران تشکیل دادند.
این جلسه که بیست و پنجم فروردین سال جاری در دادگستری مازندران تشکیل شد، به سه مصوبه رسید. سه مصوبه‌ای که بنا به گفته «صفریان» مدیرعامل کارخانه مازندران، سازمان جنگل‌ها پس از گذشت حدود پنج ماه از این مصوبه تاکنون به هیچ یک عمل نکرده است.
اما مصوبات ستاد اقتصادی دادگستری استان مازندران درباره کارخانه چوب و کاغذ مازندران چه بوده است؟
این سه مصوبه عبارتند از:
مصوبه اول:
تحویل صنوبر مورد نیاز کارخانه چوب و کاغذ از محل طرح صنوبر استان گیلان در ازای مطالبات کارخانه 
مجری: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با مراجعه مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ مازندران
زمان اجرا:‌ یک هفته
مصوبه دوم: مراجعه مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ در راستای تنظیم قرارداد جهت اجرای مصوبه بند اول سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بدون اخذ تعهد.
مجری: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ مازندران
زمان اجرا:‌ سه روز
مصوبه سوم:‌ تشکیل کارگروه، جهت اخذ مجوز به منظور اجرای طرح بهره‌برداری از چوب‌های شکسته و افتاده جنگل از سوی صنایع چوب و کاغذ.
مجری: سازمان بازرسی استان با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان، استانداری، دادستان مرکز استان و مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ
زمان اجرا: 10 روز.
این مصوبات به امضای «محمدصادق اکبری» رئیس کل و رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان مازندران و «محمد کریمی» دادستان و دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان مازندران رسیده است.
انتهای پیام/؛

source