مراسم معارفه حجت الاسلام والمسلمین «سید حسین عالمی بلخی» نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) و تکریم حجت الاسلام والمسلمین «سید رحمت الله مرتضوی» با حضور آیت الله «رضا رمضانی» در مجمع جهانی اهل بیت(ع) برگزار شد.
به گزارش ایسنا،دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) طی سخنانی در این مراسم با تبریک فرارسیدن عید غدیر اظهار کرد: اگر امامت و ولایت نباشد دین ناقص خواهد بود. امامت و ولایت روح حاکم بر دین است و اگر دین بدون امامت باشد، پیکره‌ای بدون روح خواهد بود.
 
آیت الله رمضانی با بیان اینکه در ایام بسیار مبارکی قرار داریم و غدیر باید پاس داشته شود اظهار داشت: از غدیر می‌آموزیم که بهترین‌ها در هر کاری گمارده شوند و مردم در سرنوشت خویش حضور داشته باشند.
وی تصریح کرد: بعد از اینکه امیرالمؤمنین(ع) معرفی می‌شوند مردم سه روز در آن مکان می‌مانند و بیعت می‌کنند. امیرالمؤمنین(ع) نیز تنها کسی بود که در دوران خلافت به صورت رسمی غدیر را جشن گرفت.
 
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با قدردانی از خدمات و تلاش‌های حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی در افغانستان، حجت الاسلام والمسلمین عالمی بلخی را شخصیتی صاحب تجربه و علاقمند به کارهای فرهنگی و دینی دانست و ابراز امیدواری کرد: ایشان به عنوان نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) بتواند در معرفی محتوای تشیع خدماتی را در ترویج فرهنگ ثقلین ارائه دهد.
آیت الله رمضانی با اشاره به حضور حجت الاسلام والمسلمین فلاح نژاد نماینده دفتر مقام معظم رهبری در افغانستان اظهار کرد: ایشان مدیر توانمندی هستند که همواره به مجمع جهانی اهل بیت(ع) کمک کرده اند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اتفاقات و رویدادهای اخیر در کشور افغانستان اشاره کرد و تاکید کرد: تجمیع ظرفیت شیعیان در افغانستان از ضرورت‌هاست. باید نسبت به مشترکات بین اهل سنت و شیعیان اهتمام بورزیم و امور شیعیان در مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، آموزشی، حقوقی، رسانه‌ای ارتقاء پیدا کند.
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه در طول تاریخ افغانستان نمونه‌ای از مقاومت در برابر ظلم و استکبار بوده است و لشکر فاطمیون در امر دفاع از حریم اهل بیت(ع) شهدای زیادی را تقدیم کرده است تاکید کرد: افغانستان نباید تبدیل بیش از این درگیر یک جنگ داخلی باشد تا توجیهی برای حضور آمریکا در این کشور شود.
آیت الله رمضانی با بیان اینکه عقلانیت باید در افغانستان حاکم باشد ادامه داد: همواره باید نگاه تقریبی به مسائل افغانستان داشته باشیم و فهم مشترک نسبت به دشمن مشترک داشته باشیم.
وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: ما افغانستان را جزو خود می‌دانیم و بنا به فرمایش رهبر انقلاب بحث هم خانگی است و از همه جهت حتی در زبان، خط و اعتقادات اشتراکات زیادی داریم.
* عالمی بلخی: شیعیان مخلص افغانستان با هیچ تغییر و تحولی در طول تاریخ نلرزیدند
در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین عالمی بلخی نماینده جدید مجمع جهانی اهل بیت(ع) در افغانستان با تبریک عید سعید غدیر و روز ولایت و امامت گفت: فعالیت‌های حجت الاسلام مرتضوی در افغانستان فراموش نشدنی است که جای تقدیر و تشکر دارد.

عالمی بلخی اضافه کرد: افغانستان شیعیان مخلصی دارد و در عقیده راسخ و استوار هستند. با هیچ تغییر و تحولی در طول تاریخ نلرزیدند. حتی در زمان امیر عبدالرحمن خان ۶۲ درصد از شیعیان افغانستان قتل عام شدند، ولی آن‌هایی که باقی ماندند در راه خود استوار ماندند. مردم افغانستان با نسل کشی و قتل عام در راه عقیده و مذهب راسخ بودند.
این روحانی برجسته افغان افزود: پس از قتل عام گسترده شیعیان در تقیه زندگی می‌کردند، شیعه بودن خود را اظهار نمی‌کردند و مراسم عزاداری امام حسین(ع) در تکایای زیرزمینی برگزار میشد. سرانجام علیرغم تهدیداتی که وجود داشت با تلاش علما از تقیه و دوران خفقان خارج شدند و مراسم مذهبی به صورت آزادانه برگزار گردید. در دوران جدید نیز به همت مرحوم آیت الله محمدآصف محسنی مذهب تشیع رسما در قانون اساسی افغانستان وارد شد.
عالمی بلخی تاکید کرد: نباید حوادث افغانستان به سمتی رود که شیعه کشی رخ دهد.
*فلاح نژاد: جایگاه مجمع جهانی اهل بیت(ع) در افغانستان فراقومیتی است
حجت الاسلام والمسلمین فلاح نژاد نماینده دفتر مقام معظم رهبری در مراسم تکریم و معارفه نماینده مجمع جهانی اهل بیت (ع) در افغانستان با تبریک ایام مبارک عید باسعادت غدیر خم گفت: حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی سالیان طولانی در خدمت به اهل بیت(ع) در شرایطی خاص نقش مهمی را ایفا کردند و همچنان ایشان به عنوان یک فرد تاثیرگذار موردتوجه هستند.
وی با اشاره به عضویت حجت الاسلام مرتضوی در شورای علما و تجربه طولانی در حوزه سیاسی و مدیریتی در جامعه افغانستان اظهار کرد: سرمایه و ظرفیت ایشان در خدمت به اهل بیت (ع) فرصت مناسبی است و جایگاه مجمع جهانی اهل بیت (ع) در افغانستان فراقومیتی، فراحزبی و فراجناحی است.

حجت الاسلام فلاح نژاد گفت: فراگیرترین سازمان شیعی در افغانستان شورای علمای سراسری شیعه است که در همه ولایت‌ها نمایندگی رسمی دارد و آن‌ها از حضور حجت الاسلام عالمی بلخی استقبال خواهند کرد. علمای بزرگ شیعه افغانستان نیز نسبت به ایشان حسن ظن دارند.
*آیت الله اختری: مجمع جهانی اهل بیت(ع) در نقاط مختلف افغانستان فعال شود.
آیت الله «محمدحسن اختری» رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیز در این مراسم با تبریک ولادت امام هادی (ع) و عید غدیر از زحمات و اقدامات حجت الاسلام مرتضوی طی سالیان اخیر قدردانی کرد و تاکید کرد: در حال حاضر باید بیش از پیش مساله افغانستان موردتوجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه افغانستان ظرفیت بزرگی است و نقش چشمگیری در دنیای اسلام دارد گفت: شیعیان افغانستانی در بسیاری از کشورها حضور دارند و فعال هستند. عشق و ارادت آن‌ها به اهل بیت(ع) در تمام صحنه‌ها قابل رؤیت است.
آیت الله اختری انتخاب حجت الاسلام والمسلمین عالمی بلخی به عنوان نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) را انتخاب شایسته‌ای عنوان کرد و گفت: مجمع باید در نقاط مختلف افغانستان فعال شود و پیروان اهل بیت (ع) را تجمیع کند.
 
* زارعان: مردم افغانستان نماد صبر، تلاش و مجاهدت هستند
در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین «محمدجواد زارعان» معاون امور بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: از نزدیک شاهد زحمات حجت الاسلام مرتضوی در افغانستان بودم، دغدغه مندانه در میدان بودند و خدمات ایشان ستودنی است.
وی با بیان اینکه افغانستان گنجینه‌ای است که در طول دهه‌های گذشته مظلوم واقع شده است افزود: همواره ظلم به صورت مستقیم و یا نیابتی بر سر این کشور بوده است و مردم افغانستان نماد بارزی از صبر، تلاش و مجاهدت هستند و در حوزه‌های مختلف فرهنگی نخبگان افغانستانی سرآمد هستند.
شایان ذکر است؛ آیت الله رمضانی»در حکمی حجت الاسلام والمسلمین سید حسین عالمی بلخی را به عنوان نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) در افغانستان منصوب کرد.
در این حکم آمده است:
حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای سید حسین عالمی بلخی (دام توفیقه)
نظر به تعهد و تجارب ارزنده و طولانی جنابعالی در عرصه سیاسی و مذهبی کشور جمهوری اسلامی افغانستان، به موجب این حکم به عنوان نماینده مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در افغانستان منصوب می‌شوید.
ثبت مجمع محلی اهل بیت علیهم السلام به صورت رسمی و قانونی، معرفی اعضای هیأت مدیره مجمع محلی، برگزاری انتخابات مجمع محلی و جلسات منظم، وضعیت شناسی شیعیان، شناسایی نیازها و تلاش جهت ارتقاء وضعیت پیروان اهل بیت علیهم السلام در مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، آموزشی، حقوقی، رسانه‌ای، ارائه گزارش سالانه، ارتباط و همکاری و ایجاد اتحاد با مراکز و شخصیت‌های شیعی، ارتباط با محبان اهل بیت علیهم السلام از جمله مأموریت‌های اصلی نمایندگان مجمع می‌باشد.
امید است با رعایت تقوای الهی و مدیریت جهادی و تحول آفرین و با استفاده از همه ظرفیت‌ها، توجه به سه ویژگی عدالت، عقلانیت و مقاومت در معرفی محتوای تشیع، در سایه توجهات حضرت ولی عصر(عج)، در حسن اجرای مأموریت‌های محوله موفق و مؤید باشید.
انتهای پیام

source