به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شیوع ویروس کرونا تمامِ رویدادهای موسیقی را به تعطیلی کشاند. اکنون حدود 17 ماه است که هیچ کنسرتی در ایران برگزار نشده است. کنسرت‌های آنلاین اما کارشان رونق گرفته است. کنسرت‌های آنلاین البته علاوه بر رونق، حاشیه هم داشته‌اند. حاشیه‌هایی که از هزینه‌های میلیاردیِ شهرداری تهران برای برگزاری کنسرت‌های آنلاین حکایت دارد. در این میان اما کنسرت‌هایی به صورت آنلاین و با حمایت دفتر موسیقی، انجمن موسیقی و بنیاد رودکی در طول ماه‌های گذشته در حال برگزاری و پخش است. کنسرت‌هایی که نقاط ضعف و قوت بسیاری دارد. اما مهمترین نکته درباره این اجراها، تداوم آنهاست.
برای آشنایی بیشتر با زوایای مختلف این کنسرت‌های آنلاین سراغِ محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفتیم. اله‌یاری درباره نکات مختلف این رویدادها توضیحات کاملی ارائه کرد. اله‌یاری درباره اعلام ریز هزینه‌های این کنسرت‌های آنلاین تاکید کرد که لیست هزینه‌ها را در اختیار درگاه مربوط به وزارت ارشاد قرار می‌دهند تا در اختیار عموم قرار گیرد.
 
در ادامه متن گفت‌وگو با محمد اله‌یاری مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را می‌خوانید:
موسیقی ,
کنسرت‌های آنلاین با چه هدفی تهیه و تولید شده است؟
لازم می‌دانم در ابتدا دهه ولایت را تبریک عرض نمایم و آرزو کنم به برکت عید بزرگ غدیر هر چه سریع‌تر همه بیماران سلامتی خویش را بازیابند.
اجراهای آن‌لاین موسیقی پس از شیوع کووید نوزده چه به صورت خودجوش از سوی هنرمندان و چه از سوی نهادهای شهری و دولتی با هدف همراهی هنرمندان با مردم و به عنوان یک شیوه برای نشان دادن پیوند همیشگی هنر با مردم، رشد پیدا کرد.
در این میان معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به تبع آن دفتر موسیقی و انجمن موسیقی ایران به عنوان یک تکلیف، حمایت و ترویج موسیقی اصیل را در دستور کار داشته و دارد. لذا برای حمایت از برگزاری اجراهای آن‌لاین، موسیقی ردیف دستگاهی، موسیقی نواحی و موسیقی کلاسیک در اولویت برگزاری اجراهای آن‌لاین قرار گرفت.
چه ژانرهایی برای این کنسرت‌ها انتخاب کرده‌اید؟
طبیعی است که چون محور برنامه ریزی و امکانات ما برای برگزاری اجراهای آن‌لاین در تهران متمرکز است بیشتر اجراها تا کنون به موسیقی ردیف دستگاهی و کلاسیک  که تمرکز بیشتری در تهران دارد، اختصاص پیدا کرده اما چه در سال 1399 که یک دوره از اجراهای آن‌لاین فقط شامل موسیقی نواحی شد و چه در اجراهای دوره چهارم تا ششم برخط ماه و نوا، میزبان هنرمندان عزیزی از حوزه موسیقی نواحی در تهران بوده‌ایم که به هنرنمایی پرداختند.
آیا نگاه برابری به انواع موسیقی حاضر در این اجراها داشته‌اید؟ معیارتان برای انتخاب گروه‌ها چه بوده است؟
انتخاب گروه‌ها در شش دوره‌ای که از برگزاری اجراهای آن‌لاین توسط انجمن موسیقی ایران می‌گذرد، توسط کارشناسان این حوزه بوده و مجموعه مدیریتی هیچ دخل و تصرف و اعمال نظری در حضور گروه‌ها نداشته است. تنها ملاکی که یادآوری گردیده، عدم تکرار در حضور گروه‌ها بوده و اینکه جامعه بیشتری از هنرمندان در این طرح حمایتی بتوانند مشارکت نمایند. حتی علاوه بر دعوت گروه‌ها، فراخوانی هم به صورت عام منتشر شد که هر گروه علاقمندی برای اجرای آن‌لاین دارد نمونه کار خود را بفرستد که از میان آنها هم فرایند انتخاب صورت گرفت.
این چندمین دور از کنسرت‌های آنلاین است که دفتر موسیقی با همراهی انجمن موسیقی برگزار می‌کند؟
در سال 1399 سه دوره اجراهای آن‌لاین موسیقی برگزار شد که دو دوره به موسیقی ردیف دستگاهی اختصاص داشت و در سالن رودکی برگزار شد. یک دوره به موسیقی نواحی اختصاص پیدا کرد که در بازار بزرگ ایران برگزار شد.
در سال جاری دوره‌های چهارم تا ششم اجراهای آن‌لاین با عنوان «برخط ماه و نوا» در سالن رودکی ضبط و دوره چهارم آن پخش شد. دوره پنجم نیز به مناسبت عید قربان پخش شد و ان‌شاء الله دوره ششم کمی بعد از عید غدیر پخش خواهدشد. اجراهای «برخط ماه و نوا» در سه دوره خود بزرگتر، پرحجم تر، با حضور هنرمندان فراوان‌تر و در در هر سه گونه ردیف دستگاهی، کلاسیک و نواحی است.
موسیقی ,
چرا پلتفرم‌های قدرتمندتری برای پخش این آثار انتخاب نمی‌کنید؟
پخش این اجراها در 6 دوره از پلتفرم‌های مختلفی صورت گرفته که صفحات انجمن موسیقی ایران، بنیاد رودکی و هفدانگ از پلتفرم‌های ثابت آن بوده و در هر دوره برخی پلتفرم‌های دیگر نیز کمک کرده‌اند. مخاطبان به صورت تخصصی سه پلتفرم ابتدایی را می‌شناسند و اقبال خوبی به آنها دارند و اینها نیاز ارتباطی اجراها با مخاطب را کافی نشان داد.
تجربه‌های دوره‌های قبلی نشان می‌دهد که اجراها به اندازه‌ی ارزشی که دارند دیده نمی‌شوند. راهکاری برای حل این مشکل دارید؟
تجربه برگزاری اجراهای آن لاین نشان داد مساله دکور و مهم‌تر از آن کیفیت تصویربرداری و صدا برداری  بسیار برای مخاطب موسیقی مهم است و هر چه در این بخش وسواس بیشتری به خرج داده شود، مخاطب اقبال بیشتری برای تماشای آن لاین خواهد داشت. لذا مجموعه برگزار کننده با کمک تیم حرفه‌ای تصویر و صدا  در این زمینه با وسواس عمل کرد و عدد مخاطبان اجراهای آن لاین آن هم برای این سه گونه موسیقی که معمولا در سالن‌ها و به صورت حضوری زیاد نیستند، قابل توجه و چند برابر یک حضور زنده در سالن اجرای موسیقی بود.
بودجه‌ی برگزاری این کنسرت‌های آنلاین چقدر است؟
یه لحاظ مالی هنرمندان در این 6 دوره، نهایت همکاری و همراهی را با انجمن موسیقی داشته‌اند و با حداقل دستمزد اما با کیفیتی  فاخر، هنر خود را به میان مردم بردند. در اجراهای بر خط ماه و نوا در این سه دوره بالغ بر صد هنرمند ردیف دستگاهی، کلاسیک و نواحی و در قالب 40 گروه به صحنه رفتند. این اجراها در سه دوره و هر دوره طیِ چهار شب برای مخاطبان پخش شد.
در همه 6 دوره برگزاری اجراهای آن لاین هزینه دستمزد هنرمندان، هزینه دکور، ایاب و ذهاب و اقامت هنرمندان شهرستانی و هزینه‌های اجرایی، هزینه‌های ارتباطی و زیرساختی با حمایت دفتر موسیقی از سوی انجمن موسیقی ایران پرداخت شده و هزینه‌های سالن و تصویربرداری سهم مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی بوده که جا دارد از مجموعه بنیاد رودکی به سبب این حمایت قدردانی کنیم. دفتر موسیقی موظف است تمامی هزینه‌های صورت گرفته را بر اساس قانون شفافیت مالی در اختیار درگاه مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دهد تا به صورت عمومی در دسترس همگان قرار گیرد.
تا کنون چند اجرا ضبط و چند اجرا پخش شده است؟ این اجراهای آنلاین تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟
طبیعی است به عنوان یک شیوه برای حمایت از هنرمندان نجیب موسیقی اصیل و نیز همراهی ایشان با مردم در شرایط فعلی و کمکی که این برنامه‌ها به علاقمندان و مخاطبان موسیقی در سراسر کشور می‌کنند، این اجراها می‌تواند در بسترهای زمانی مناسب و با کیفیت و نوآوری‌های بیشتر و بازخوردهایی که از مخاطبان و متخصصان می‌گیرد تداوم یابد.
انتهای پیام/

source