دادستان عمومی و انقلاب قم گفت: با وجود هشدارهای مکرر، از ابتدای امسال تا پایان تیرماه، ۱۲ میلیارد ریال از ۹۹ نفر در این استان کلاه‌برداری شده است.
به گزارش  روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن غریب با هشدار مجدد به شهروندان، افزود: این کلاه‌برداری‌ها با شیوه قدیمی تماس تلفنی مجرمان با ادعای واهی برنده شدن در قرعه‌کشی صداوسیما و خالی کردن حساب بانکی افراد صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: سال گذشته نیز ۲۸۸ شکایت به مبلغ جمعا یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان در استان ثبت و رسیدگی شده است.
وی ادامه داد: کلاه‌برداران تلفنی با منتسب کردن خود به ارگان‌ها و نهادهای دولتی و یا تحت نام رادیو جوان، رادیو پیام، رادیو معارف و همراه اول و ایرانسل با تماس با مردم، و اعلام برنده شدن در قرعه‌کشی، سناریوی کلاه‌برداری خود را اجرا می‌کنند.
غریب بیان کرد: در شگردهای جدید این نوع کلاه‌برداری برای جلب اعتماد مردم از آن‌ها خواسته می‌شود که برای دریافت جایزه، اطلاعات کارت مرتبط با شماره حساب خالی از موجودی خود را ارائه دهند.
وی با اشاره به نفوذ کلام این مجرمان در مختل کردن قدرت تصمیم و استنتاج مالباخته، بیان کرد: ترفندهای گفتاری این کلاه‌برداران به‌گونه‌ای است که در ماه گذشته توانسته‌اند از سه نفر از کارکنان ارشد بانکی قم با وجود تسلط بر امور خدمات پرداخت، جمعا مبلغ ۴۴۰ میلیون تومان کلاه‌برداری کنند.
وی افزود: برخی از این کلاه‌برداری‌ها با تماس تلفنی واتساپ و با آرم صداوسیما صورت می‌گیرد که مالباخته کارت خالی خود را ارائه می‌دهد، اما با ارائه رمز ورود سامانه‌های اینترنت بانک و موبایل بانک، دسترسی سایر حساب‌های بانکی خود را نیز به کلاه‌بردار می‌دهد.
دادستان قم با تاکید بر اجتناب از پاسخگویی به این تماس‌ها و ضرورت آگاهی بخشی به خانواده و اطرافیان در این موضوع، خاطرنشان کرد: برای تماس از سوی ارگان‌ها به‌منظور برنده شدن هیچ‌گاه از واتساپ و تلفن همراه تماس گرفته نمی‌شود و با تلفن ثابت تماس می‌گیرند.
وی افزود: شهروندان از ارائه اطلاعات از جمله پیامک‌های بانکی، رمز ورود و رمز پویای هرگونه حساب حتی حساب‌های خالی به هر تماس تلفنی جدا پرهیز کنند.
وی تاکید کرد: برای واریز هیچ‌وجهی نیاز به رفتن به عابر بانک نیست.
 
 
  
  
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
ما را دنبال کنید.

source