به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شهرداری تهران در اوایل دورانِ شیوع ویروس کرونا وارد عرصه برگزاری کنسرت‌های آنلاین شد. آنها علت ورودشان را ایجاد فضایی شاد برای شهروندان اعلام کردند. اجراهای بسیاری برگزار شد. شایعه کردند که این اجراها بدون پرداخت دستمزد به هنرمندان برگزار می‌شود. هنرمندانِ بسیاری هم اعلام کردند که برای همراهی با مردم در این اوضاعِ سخت و دشوار، به میدان می‌آیند و به صورت رایگان برای مردم می‌خوانند و می‌نوازند.
 
اکنون اما خبر آمده که رقم‌های میلیاردی به برخی از خوانندگان پرداخت شده است.
موسیقی ,
به این تصویرِ منتشر شده از اسناد شهرداری تهران توجه کنید. برگزاری کنسرت علیرضا قربانی حدود 900 میلیون تومان هزینه داشته است. اجراهای موسیقی نواحی 2 میلیارد و 300 میلیون هزینه داشته است. حالا خبر آمده که گویا کنسرت آنلاین دیگری با همکاری معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران قرار است برگزار شود؛ کنسرتی به خوانندگی حجت اشرف‌زاده و با حضور ارکستری به نام نیایش. یک پای برگزاری این کنسرت آنلاین هم خانه موسیقی است.
این کنسرت یادواره‌ای از استاد مجید وفادار آهنگساز بنام ایرانی در نیمه اول قرن گذشته است که آهنگ‌ها و عاشقانه‌های بسیاری درباره تهران و مضامین مختلف دیگر بالغ بر 300 تصنیف ساخته است. بسیاری از ساخته‌های وی در میان عموم مردم زمزمه و  با صدای خواننده‌های مشهوری چون همایون شجریان، محمد معتمدی، علی زند وکیلی و… بازخوانی  شده است.
در استقبال از قرن جدید و در سالی که با نام «تهران» نامگذاری شده است، کنسرت «نغمه‌های تهران» توسط ارکستر «نیایش» به سرپرستی علیرضا امینی از هنرمندان برجسته موسیقی کشور، در عید مبارک غدیر خم مورخ 7 مرداد ماه و به یاد استاد مجید وفادار و همچنین استاد محمد سریر که اثری خاطره انگیز  با عنوان تهران که همه این اثر را با صدای استاد مرحوم محمد نوری به یاد دارند، اجرا می‌شود.
تنظیم و پارتیتوراسیون قطعات برای این اجرا توسط ایمان ملکی انجام شده است و ارکستر توسط وحید وفایی رهبری می‌شود.
حجت اشرف زاده در حاشیه تمرین روز گذشته اش، در گفتگویی کوتاه گفت: «در شرایط فعلی که کرونا در کشور همه گیر شده است و بسیاری از هنرمندان به ویژه اهالی موسیقی خانه نشین شده‌اند، انجام اینگونه فعالیت‌ها هم حال شهروندان را بهتر می‌کند و هم حال اهالی موسیقی را.»
او سپس با تقدیر از برج میلاد، خانه موسیقی و معاونت امور اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران برای اجرای ارکستر نیایش و زنده نگه داشتن یاد و نام و خاطره استاد مجید وفادارگفت: «آثاری که من در این کنسرت اجرا می‌کنم، از آثار ماندگار و خاطره انگیز بسیاری از مردم شهر است که در ذهن مردم به ویژه شهروندان تهرانی ماندگار است و عاشقانه‌های بسیاری را برای مردم این شهر رقم زده است. چه خوب است که نسل امروز نیز با این آثار آشنا شوند و اینگونه جوانان نسل امروز با جوانان گذشته پیوند بخورند.»
در ادامه علیرضا امینی هنرمند و آهنگساز که سرپرستی ارکستر نیایش را نیز برعهده دارد، در توضیحاتی درباره این کنسرت گفت: «من حدوداً 8 سال است که روی آثار استاد مجید وفادار کار می‌کنم و با توجه به اینکه امسال بنام “تهران” نامگذاری شده است، با همکاری  خانه موسیقی ایران و برج میلاد که نماد و افتخار ایران و پایتخت است، قطعات خاطره انگیزی  از استاد وفادار  و استاد سریر را برای ماندگاری در تاریخ موسیقی پایتخت اجرا خواهیم کرد.»
او ادامه داد: «استاد وفادار در دهه 30، آهنگ‌هایی را برای فیلم “شب های تهران” ساخت که در ذهن و خاطر بسیاری از مردم ماندگار شد و ما این آهنگ‌ها را با عنوان “نغمه های تهران” روی صحنه می بریم. این کنسرت متشکل از 4 اثر موسیقی از فیلم “شب های تهران”، 1 اثر از استاد “محمد سریر” که برای استاد “محمد نوری” ساخته بودند و دو اثر نیز از ساخته‌های خودم برای تهران است و همچنین 5 اثر نوستالژیک از آثار قدیم استاد وفادار انتخاب شده و اجرا می شود.»
او با اشاره به تجلیل از استاد وفادار و همچنین استاد محمد سریر در حاشیه اجرای این کنسرت آنلاین گفت: «کنسرت در دو نوبت اجرا می‌شود که اجرای اول در تاریخ 7 مرداد ماه به صورت آنلاین است و اجرای دوم در 16 مهر ماه در صورت پایان شرایط بحرانی بیماری کرونا با حضور مخاطبان و علاقه مندان در سالن مرکز همایش های بین المللی برج میلاد اجرا خواهد شد. مراسم تجلیل از استاد مجید وفادار به عنوان هنرمند مبدع و اولین آهنگسازی که برای تهران در نیمه اول قرن آثاری ماندگار خلق کرده و استاد محمد سریر هنرمند برجسته‌ای که در نیمه دوم قرن اثری فاخر ساخته‌اند، نیز در اجرای دوم و با حضور استاد سریر و برادرزاده استاد وفادار بانو پوراندخت وفادار یادگار ایشان، برگزار می‌شود.»
علی رضا امینی همچنین درباره ارکستر نیایش و  اجرای خوانندگان این کنسرت نیز توضیح داد: «این ارکستر متشکل از سازهای زهی، بادی، ایرانی و سازهای پرکاشن است و حجت اشرف زاده (4 اثر)، محمد رضا زاده (4 اثر) و مهدی محمدی(4 اثر) از آثار ماندگار و عاشقانه تهران را اجرا می‌کنند. این کنسرت همچنین زمینه ای برای معرفی دو خواننده خوش صدای ایرانی است که امیدوارم صدای آنها بر دل مخاطبان بنشیند.»
این هنرمند و آهنگساز همچنین به تولید اثر فرهنگی این کنسرت اشاره کرد و گفت: « این مجموعه در قالب سی دی صوتی و دی وی دی تصویری و همچنین کتابچه اطلاعات موسیقی تهران و تصاویر هنری و نت های قدیمی اثر شب های تهران استاد مجید وفادار  توسط مجموعه وزین برج میلاد تهران منتشر و در اختیار هنرمندان و مدیران فرهنگی کشور قرار خواهد گرفت.»
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران نیز ضمن تقدیر از مدیریت برج میلاد و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برای فراهم آوردن زمینه‌ای برای ثبت آثار ماندگار تاریخی گفت: «این برای نخستین بار است که خانه موسیقی در اجرای آنلاین مشارکت دارد.»
وی همچنین با اشاره به اجرای آثار ماندگار استاد وفادار گفت: «ایشان از هنرمندان به نام کشور در دهه 20 تا 40 هستند که هنرمندی بسیار پرکار و متعهد و آشنا به موسیقی‌های مختلفی بوده و آثار بسیاری در حوزه موسیقی سنتی و پاپ برای نسل جوان آن موقع ساخته است و همچنان می‌بینیم که آثارش در میان نسل جوان امروزی نیز طرفدار دارد و نسل های مختلف توانسته اند با آثار این هنرمند ارتباط و تعامل داشته باشند.»
این کنسرت با توجه به شرایط ویژه کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین حفظ سلامت شهروندان در تاریخ 7 مرداد 1400 به صورت آنلاین اجرا می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند ساعت 21 این اجراهای ماندگار را از پلتفرم آپارات ببینند و بشنوند.
باید دید که آیا معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران حاضر می‌شود هزینه‌های مربوط به این اجرا را منتشر کند، پیش از اینکه اسناد مربوط به این اجرا از جای دیگری لو برود.
انتهای پیام/

source