به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، انتشارات کانون پرورش کودکان و نوجوانان در جدیدترین آثار منتشر شده از مجموعه «گزیده شعر ما» به سراغ آثار و سروده‌های سیدعلی میرافضلی رفته است. این اثر که با عنوان «گزیده شعر سیدعلی میرافضلی» منتشر شده است، تلاش دارد مخاطب نوجوان و گروه‌های سنی بیش از 15 سال را با جریان شعر امروز و بخشی از آثار این دوره آشنا کند. 
اثر حاضر با در نظر گرفتن رفتار نوجوان اهل شعر و کتاب، طراحی و تنظیم و به کوشش فاطمه سالاروند تدوین شده است. سالاروند پیش‌تر درباره چرایی و نحوه تدوین این اثر گفته بود: ایده‌ مجموعه «شعر ما» در پاییز سال 1398 شکل گرفت و قرار شد منتخبی از شعرهای شاعران بزرگ‌سال و پیش‌کسوت برای نوجوانان منتشر شود. از همان ابتدا قرار بر چاپ 10 گزیده مستقل از 10 شاعر بود. برای انتخاب شاعران، با در نظر گرفتن گوناگونی سلیقه و علاقه‌های مخاطبان، علاوه بر تنوع قالب‌ها (کلاسیک، نیمایی، سپید و…) تنوع طیف‌ها، نگاه‌ها و سبک‌های مختلف شعری را در نظر داشتیم و به همین منظور نام‌های متنوعی در این مجموعه به چشم‌ می‌خورد که در این میان می‌توان به شمس لنگرودی تا محمدحسین مهدوی (م. موید) و محمدعلی بهمنی و… اشاره کرد.
برای انتخاب شعرها با شاعران بسیاری صحبت شده است و تدوین‌کنندگان برای تنظیم این اثر، صرفاً به خواندن کتاب‌های هر شاعر بسنده نکرده و برای یافتن سروده‌های پراکنده، به سراغ دیگر منابع از جمله مجلات، صفحات مجازی و … نیز رفته‌اند.
«گزیده شعر سیدعلی میرافضلی» در سه بخش، سروده‌های این شاعر در قالب‌های کلاسیک مانند غزل، نو و کوتاه را به مخاطب عرضه کرده است. زبان نرم که گاه به زبان محاوره نزدیک می‌شود، از جمله ویژگی‌ سروده‌های میرافضلی در ساحت زبانی است. عاطفه و گاه توجه به مسائل اجتماعی و همدردی با مردم هم‌عصر شاعر در اشعار او، به ویژه در آن دسته که در قالب نو سروده شده‌اند، به وضوح دیده می‌شود. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که کارهای او در حوزه شعر نیمایی و کوتاه، شناسنامه‌دار است. برخی از کارشناسان معتقدند که او، هویت نیما را به این دسته از شعرها برگردانده است.
در یکی از سروده‌های او که با عنوان «کربلای پنج» سروده شده است، می‌خوانیم:
به باد تن ندهم 
که زخم پیرهن تو هنوز بویش هست
از آن گلوله ناگاه
در میانه راه
بر آب، گل کردی
و هور، مزه خون تو در گلویش هست
به برف دل نسپارم
به باد تن ندهم
***
کلمات
کلماتی بفرست 
که خلاصم کند از دلتنگی
که منور بزند در روحم
مین خنثی شده را 
هیچ امیدی به عوض کردن این منظره نیست
کلماتی بفرست
که به اندازه خمپاره تکانم بدهد
که به موج تو دچارم بکند
که شهید تو شوم
هرچند کتاب کوشیده تصویری روشن از زبان و محتوای کارهای میرافضلی ارائه دهد، اما با توجه به سابقه شاعر در امر پژوهش در حوزه «رباعی» به عنوان یکی از قدیمی‌ترین قالب‌های شعر فارسی، جا داشت که در مقدمه اشاره‌ای به این دست از فعالیت‌های میرافضلی نیز صورت گیرد. او سال‌ها است که نامش با رباعی گره خورده، آثار ارزنده‌ای در این زمینه منتشر کرده و  به عنوان یکی از صاحب‌نظران در این قلمرو به شناخته می‌شود.
انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کتاب حاضر را در دو هزار و 500 نسخه به قیمت 19 هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است. 
انتهای پیام/

source