به گزارش خبرگزاری تسنیم، نشست هم‌اندیشی و هم‌افزایی بین دستگاه‌های ستاد ملی محرم در مجموعه شهدای انقلاب اسلامی و با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف کشوری، حجت‌الاسلام رضا عزت‌زمانی معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی و حجت‌الاسلام‌ محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و به‌منظور هم‌افزایی و هماهنگی نهادها در عملیات محرم برگزار شد.
جامعه متدین پیشگام در رعایت ضوابط و قوانین‌اند
در ابتدا حجت‌الاسلام رضا عزت‌زمانی با بیان اینکه هیئت‌های مذهبی نشان دادند هر جا به آن‌ها اعتماد شود، قوانین دقیق و صحیح به آنان ارائه و مقدمات آن به‌موقع فراهم شود، افزود: هیئت‌های مذهبی در اجرای این قوانین و دستورالعمل‌های ابلاغی پیشتازند.
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که جامعه متدین پیشگام در رعایت ضوابط و قوانین‌اند؛ امسال نیز طبق جلساتی که در هفته‌های گذشته در ستاد ملی کرونا برگزار شد مصوب شد مراسم‌ مذهبی ماه محرم با رعایت کامل شیوه‌نامه‌ها برگزار می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه همه دستگاه‌ها و رسانه‌ها به‌منظور برگزاری هر چه‌بهتر مراسم‌های ماه محرم باید در خدمت مجالس مذهبی باشند، تصریح کرد: اتفاقاتی نیز در این چند روز در برخی مراسم‌ها رخ داد که دلیل آن همان عدم اعتماد و ناهماهنگی‌هایی است که در برگزاری مراسم‌ها وجود داشت.
در ادامه حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی، با اشاره به اینکه اندیشمندان زیادی درباره نحوه دین‌داری در دوران کرونا و پسا کرونا یادداشت و مقاله‌هایی را منتشر کردند، اظهار داشت: دیدگاه‌ها در این زمینه متنوع و مختلف است، بعضی معتقدند با توجه به شرایط کرونا، سطح دین‌داری مردم تغییر خواهد کرد و دوران پسامدرنیسم را پشت سر می‌گذاریم.
قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی افزود: از این‌رو توصیه می‌کنند از این سنت‌ها باید فاصله بگیرید به سمت مدل‌های جدید در سبک دین‌داری مردم بروید که نماد آن ماجرای تعظیم شعائر دینی می‌شود. برخی دیگر معتقدند که کرونا بهانه‌ای است تا قدر داشته‌های خود را بدانیم، حتی در کشورهای مختلف این ممنوعیت‌ها موجب شده تا انسان قدر داشته‌های خود را بداند و در مقام عمل و ظاهر میل پیدا کند.
حریزاوی به‌ضرورت هم‌افزایی و وحدت دستگاه‌ها در برگزاری برنامه‌های مذهبی عنوان کرد: محصول اندیشه‌ورزی دستگاه‌ها در کنار مسئولیت مستقیمی که تبلیغات اسلامی در قبال برگزاری مراسم‌های مذهبی بر عهده ‌دارند، باید تبادل شود این تبادل اندیشه‌ای می‌تواند راهگشا باشد.
سیاه‌پوش کردن شهر وظیفه شهرداری است
قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به این مطلب که باید همه دستگاه‌ها به تعظیم شعائر حسینی در ماه محرم کمک کنند، افزود: سال گذشته یکی از مسئولان شورای شهر بیان کرد که ما وظیفه‌ای در قبال سیاه‌پوشی شهر نداریم؛ درحالیکه این حرف خلاف قانون بود زیرا قانون می‌گوید شهرداری موظف است که مدیریت تبلیغات محیطی و شهری را به عهده بگیرد و این خلأ باعث شده که توصیه ما به سمت مسئله تنظیم شعائر برود.
حجت‌الاسلام حریزاوی در پایان خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مختلف و سازمان تبلیغات اسلامی با هماهنگی و همراه شدن با یکدیگر می‌توانند باهم‌افزایی خلأهای موجود در برگزاری مراسم محرم حسینی را پیگیری و برطرف سازند.
انتهای پیام/

source