ایسنا/سمنان فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: سه حفار غیرمجاز در شهرستان مهدی‌شهر به 6 ماه حبس محکوم شدند.
سرهنگ ابوالقاسم کربلایی غلامی 6 مردادماه 1400 با اعلام این خبر افزود: این افراد در یکی از مناطق شهرستان مهدی‌شهر با هدف به دست آوردن اشیای تاریخی ، اقدام به حفاری غیرمجاز کرده بودند.
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: هر یک از متهمان  به استناد ماده 562 قانون مجازات اسلامی، علاوه بر ضبط ادوات حفاری به نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم شدند.
کربلایی غلامی با قدردانی از همکاری مردم استان و ارائه گزارش‌های مردمی در زمینه حفاری‌های غیرمجاز که نقش مهمی در جلوگیری از تخریب آثار تاریخی دارد، گفت: سالانه بیش از 10 هزار بازدید محسوس و غیر محسوس مراقبین از آثار استان انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: بر اساس ماده 562 قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از 6 ماه تا 3 سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اضافه کرد: هم‌وطنان و دوست‌داران میراث‌فرهنگی می‌توانند گزارش‌های خود را از طریق تماس با سامانه خبری به شماره 31705 اعلام کنند.
انتهای پیام

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *