ایسنا/سمنان فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: سه حفار غیرمجاز در شهرستان مهدی‌شهر به 6 ماه حبس محکوم شدند.
سرهنگ ابوالقاسم کربلایی غلامی 6 مردادماه 1400 با اعلام این خبر افزود: این افراد در یکی از مناطق شهرستان مهدی‌شهر با هدف به دست آوردن اشیای تاریخی ، اقدام به حفاری غیرمجاز کرده بودند.
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: هر یک از متهمان  به استناد ماده 562 قانون مجازات اسلامی، علاوه بر ضبط ادوات حفاری به نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم شدند.
کربلایی غلامی با قدردانی از همکاری مردم استان و ارائه گزارش‌های مردمی در زمینه حفاری‌های غیرمجاز که نقش مهمی در جلوگیری از تخریب آثار تاریخی دارد، گفت: سالانه بیش از 10 هزار بازدید محسوس و غیر محسوس مراقبین از آثار استان انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: بر اساس ماده 562 قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از 6 ماه تا 3 سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اضافه کرد: هم‌وطنان و دوست‌داران میراث‌فرهنگی می‌توانند گزارش‌های خود را از طریق تماس با سامانه خبری به شماره 31705 اعلام کنند.
انتهای پیام

source