به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی برج آزادی، همزمان با بزرگداشت هفته حمایت از بیماران هموفیلی، یکم لغایت هفتم مرداد ماه، هفته حمایت از بیماران هموفیلی نامگذاری شده است. بیماری هموفیلی نوعی اختلال ژنتیکی خونریزی دهنده است که ناشی از عدم وجود یا وجود سطوح پایین فاکتورهای انعقادی خون است که بدن در این حالت حتی با یک زخم کوچک قادر به جلوگیری و توقف خونریزی نیست.
 
«هموفیلی» واژه‌ای است از ترکیب دو کلمه «هم» به معنای خون و “فیلی philia” به معنای «دوستی» و به حالتی اطلاق می‌شود که به علت اختلالات ژنتیکی، مکانیسم طبیعی لخته شدن خون در خونریزی‌ها، توسط پلاکت‌های خون، مختل می‌گردد و با وجود یک خونریزی ساده در صورت عدم کنترل می‌تواند منجر به مرگ گردد.
سالن برج آزادی ,
موسسات حمایتی در این روز، اقدام به ارتقای سطح آگاهی عموم درباره این بیماری‌ها می‌کنند، برج آزادی نماد ملی کشور به مناسبت این روز و در حمایت از بیماران هموفیلی به رنگ قرمز درآمد.
هموفیلی یک اختلال ژنتیکی نادر است که به دلیل نبود پروتیین‌های انعقادی، خون لخته نمی‌شود. میزان خونریزی در بیماران مبتلا به هموفیلی در صورت بروز جراحت، زخم یا جراحی بسیار بیشتر از حد نرمال است و می‌تواند بیمار را با مشکل جدی مواجه کند. همچنین این عارضه می‌تواند بدون وجود زخم یا جراحت به صورت خود به خود به خونریزی منجر شود. یکی از مهمترین اشکال بیماری، خونریزی داخلی در نواحی مفاصل به ویژه زانو، آرنج و مچ پا است.
سالن برج آزادی ,
انتهای پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *