به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجموعه مستند «حق حبس» تولید جدید شبکه مستند سیماست و به زودی در 5 قسمت 30 دقیقه‌ای پخش خواهد شد.
خوشدست در این‌باره گفت: از حدود 10 سال قبل در فضاهای مختلفی نظیر زندان و بازداشتگاه‌ها آثاری را در این موضوع ساخته‌ام. به همین دلیل مدیر سابق شبکه مستند، آقای سلیم غفوری به من پیشنهاد داد که این بار سراغ آدم‌هایی برویم که به خاطر عدم توانایی پرداخت پول در زندان‌اند.
وی افزود: در این مستند افرادی را می‌بینیم که دادگاه یا شاکی برای بخشیدن جرم‌شان آنها را محکوم به پرداخت دیه و یا مبالغی برای آزادشدن‌شان کرده است. حتی در بین آنها کسانی‌ حضور دارند که به دلیل مهریه در زندان‌اند و با چند سکه می‌توانند آزاد شوند. مواردی هم وجود داشت که مجرم، قتلی را مرتکب شده و شاکی بعد از پیگیری‌های زیاد راضی شده بود تا با پرداخت دیه رضایت دهد، البته بعضاً این قتل‌ها غیرعمد یا تصادف و سانحه‌اند.
خوشدست تأکید کرد: در حال حاضر، در زندان‌های کشور جمعیت زیادی به دلایل مادی گرفتارند و بخش عمده‌ای از آنان می‌توانند با کمک خیرین، سازمان‌ها و ارگان‌هایی مثل ستاد دیه و مؤسسات خیریه که تعدادشان هم زیاد است، آزاد شوند. اما بخش عمده کاری که باید برای این معضل انجام شود، فرهنگسازی است.
وی افزود: در مستند «حق حبس»، علاوه بر انعکاس ماجرای هر کدام از زندانی‌ها، مددکاری را می‌بینیم که با آنها همراه می‌شود.حسین شیخ سال‌هاست که در این زمینه فعالیت می‌کند. این مددکار علاوه بر آن‌که مثل یک وکیل خیرخواه جریان را پیگیری می‌کند، مانند روانکاو با مجرم حرف می‌زند و سعی می‌کند او را آرام کند.
پژوهش، کارگردانی و تهیه‌کنندگی این مجموعه مستند را  فرزاد خوشدست برعهده داشته و از دیگر عوامل آن می‌توان به راوی و‌ مشاور اجتماعی: حسین شیخ، تصویربردار: مهدی مولایی، صدابردار: مهدی محتشم صفا، تدوین: هانیه جلوخانی، صداگذاری: شاهین خاکپور، اتالوناژ و تیزر: فرشاد شهلایی، دستیار کارگردان: مریم موسوی، مشاور حقوقی: علی رضا سبزواریان- یونس کریمی، مدیر تولید: دُری رضایی و دستیار تهیه : بهرام سفیدی اشاره کرد.
انتهای پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *