به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، درگذشت محمد سرور رجایی شاعر، نویسنده و پژوهشگر افغانستانی همزمان با عید بزرگ شیعیان، عید غدیر، کام بسیاری از اهالی ادب و شعر را تلخ کرد. این شاعر و نویسنده که به دلیل کرونا از چند روز پیش در بیمارستان میلاد تهران بستری شده بود، سرانجام سحرگاه امروز دعوت حق را لبیک گفت و جان به جان‌آفرین تسلیت کرد.
بدون تردید، سرور رجایی را باید یکی از سرمایه‌های مهم و قابل اعتماد برای فرهنگ و ادبیات فارسی و هنر انقلاب اسلامی دانست.  آن مرحوم در سال 1373 در حالی که 25 سال سن داشت، به  ایران مهاجرت کرد. حضور نزدیک به 3 دهه‌ای او در ایران زمینه‌ساز فعالیت‌های فرهنگی و ادبی گوناگونی از سوی آن مرحوم شد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به نقش وی در تأسیس خانه ادبیات افغانستان در سال 1382، چاپ چندین جلد کتاب درباره شهدای افغانستانی حاضر در دفاع مقدس، مدیریت دفتر شعر و داستان افغانستان در حوزه هنری و … اشاره کرد.
مرحوم محمد سرور رجایی نزدیک به دو دهه از عمر گرانسنگ خود  را صرف جمع آوری اطلاعات و خاطرات مربوط به شهدای ایرانی جهاد افغانستان و شهدای افغانستانی دفاع مقدس کرده است که کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» نتیجه زحمات و تلاش‌های او در این زمینه است. این کتاب ماندگار،  شامل خاطراتی از رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس است. این اثر در حالی منتشر شده که شاید بسیاری از عموم مردم نمی‌دانستند که در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق، بسیاری از رزمندگان افغانستانی در میدان‌های نبرد حضور یافته و ضمن دفاع از مرزهای کشورمان، جان خود را نیز در مسیر آرمان‌های مشترک تقدیم کرده‌اند.
شاعر , کتاب , شعر , کشور افغانستان , دفاع مقدس ,
فداکاری‌ها، رشادت‌ها و شهادت نزدیک به 2 هزار تن از رزمندگان افغانستانی در هشت سال دفاع مقدس زمینه‌ساز نگارش کتابی به قلم محمد سرور رجایی شد که تحسین رهبر انقلاب را نیز برانگیخت. آن مرحوم در دیدار اهالی شعر و ادب با رهبر انقلاب در اردیبهشت ماه سال 1398، کتاب خود را به محضر رهبر انقلاب تقدیم کرد. گفت‌وگوی کوتاه او با رهبر انقلاب یکی از خاطرات مهم سرور رجایی است؛ او گفت‌وگویش با رهبر انقلاب را این‌چنین تعریف کرده است:
«وقتی کتاب را به ایشان دادم، گفتم: این کتاب مجموعه‌ای از خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس است؛ آقا فرمودند: احسنت. از من پرسیدند: ساکن کجایی؟ گفتم تهران. در همان زمانی که حضرت آقا کتاب را تورق می‌کردند، در توضیح عکس شهید احمدرضا سعیدی گفتم: «این شهید ایرانی است که در افغانستان شهید شده و مزارش هم در افغانستان است؛ ایشان پرسیدند: چه وقت پیش شهید شده است؟ گفتم: سال 1359 در زمان تهاجم شوروی به افغانستان. به دقت به عکس‌های کتاب و متن کتاب نگاه کردند و در پایان فرمودند: سلامم را به بچه‌های افغانستان برسان. این کتاب را هم می‌خوانم.»
شاعر , کتاب , شعر , کشور افغانستان , دفاع مقدس ,
اثر دیگر این شاعر و نویسنده افغانستانی، «مأموریت خدا»، هفت روایت از احمدرضا سعیدی شهید ایرانی جهاد اسلامی افغانستان است. شهیدی که در سال 1359 و در زمان تهاجم شوروی به افغانستان به شهادت رسیده و مزارش هم‌اکنون در افغانستان است. این کتاب نیز همانند اثر دیگر او یعنی «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» نقش به‌سزایی در نزدیک شدن دو ملت هم‌زبان ایران و افغانستان به یکدیگر داشته است.
شاعر , کتاب , شعر , کشور افغانستان , دفاع مقدس ,
شاعر , کتاب , شعر , کشور افغانستان , دفاع مقدس ,
«در آغوش قلب‌ها» کتاب ماندگار دیگری به قلم محمد سرور رجایی است که شامل اشعار و خاطرات مردم افغانستان از امام خمینی، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است. فرمان تاریخی امام خمینی برای بازکردن مرزها برای ورود مهاجرین افغانستانی به کشورمان زمینه‌ساز محبت و مودتی عمیق بین مردم افغانستان نسبت به جمهوری اسلامی ایران شد که بخش کوچکی از این محبت را می‌توان در کتاب «در آغوش قلب‌ها» دید.
شاعر , کتاب , شعر , کشور افغانستان , دفاع مقدس ,
این کتاب شامل 34 قطعه از خاطرات فرهنگیان، فعالان ادبی و فرهنگی افغانستان و 55 سروده از شاعران این کشور در رثای امام خمینی است. سروده‌ها در قالب‌های مختلف غزل، مثنوی، نیمایی و … به نظم در آمده که همگی بیانگر ارادت شاعران به بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است. در این کتاب، هم‌چنین مجموعه‌ای از تصاویر مربوط به برگزاری جلسات عزادارای پس از رحلت امام (ره) در روستاها و شهرهای افغانستان برای اولین بار منتشر شده است.
شاعر , کتاب , شعر , کشور افغانستان , دفاع مقدس ,
سرور رجایی در سال 1398 در ویژه برنامه «ضیافت همزبانی» در خبرگزاری تسنیم حضور پیدا کرد. برنامه‌ای با حضور شاعران و اهالی ادب از کشورهایی که زبان اصلی‌شان زبان پارسی است.
 
شاعر , کتاب , شعر , کشور افغانستان , دفاع مقدس ,
 
او در آن جلسه سروده‌ای متفاوت را قرائت کرد.
چون صبح باغ باش، پر از آفتاب باش
سرشار از طراوت عطر گلاب باش
محبوب من حباب به تن کرده‌ای چرا؟
محجوب باش، اهل حیا و حجاب باش
می‌دانمت که جنگ و شهیدان ندیده‌ای
اما تو هم روایتی از  انقلاب باش
مانند شعر طنز هیاهو به‌پا مکن
چون شعر اعتراض جهان را خطاب باش
لبخند لااُبالی خود تابلو مکن
چون طرح‌های ساده‌ی جلد کتاب باش
سرباز نیزه‏‌دار جهان مُژّه‌های توست
آری به‌احترام خودت آفتاب باش
شاعر , کتاب , شعر , کشور افغانستان , دفاع مقدس , شاعر , کتاب , شعر , کشور افغانستان , دفاع مقدس , شاعر , کتاب , شعر , کشور افغانستان , دفاع مقدس ,
از جمله آثار دیگر محمد سرور رجایی می‌توان به داستان «گرگ‌های مهربان کوه تخت»، «گل‌های باغ کابل» مجموعه شعر کودکان «سفیدتر از آفتاب» گزیده‌ شعرهای حیدری وجودی و … اشاره کرد.
کتاب خاطرات «شهید دکتر سیدعلی شاه موسوی گردیزی» از فرماندهان جهادی افغانستان که به دست عوامل داعش ترور شد، از دیگر تلاش‌های محمدسرور رجایی‌ است که قرار بود به زودی منتشر شود.
بدون شک محمد سرور رجایی، سرمایه بسیار بزرگی برای هنر و ادبیات انقلاب اسلامی به شمار می‌رفت که نقش به‌سزایی در ایجاد همدلی و همبستگی بین دو کشور هم‌زبان و هم‌فرهنگ یعنی ایران و افغانستان داشت. کسی که «خون شریکی» ایران و افغانستان را در قالب هنر و ادب به تصویر کشید. درگذشت این چهره ادبی ضایعه بزرگی برای ادبیات پارسی به شمار می‌رود.
انتهای پیام/

source