به گزارش خبرگزاری تسنیم، مرکز بین‌المللی میکروفیلم نور به مناسب عید سعید غدیر خم دو نسخه نفیس و ارزشمند از مناجات امام علی(ع) و نثر اللآلی را بازسازی و چاپ همانند کرده است.
مناجات امیر المؤمنین یا مناجات عینیه،رساله‌ای مختصر در مناجات عرفانی و راز و نیازهای معنوی است که منسوب به امیر المؤمنین علیه السلام است و برخی از محدثین آن را به امام چهارم شیعیان، علی بن حسین زین‌العابدین علیه السلام نسبت داده‌اند. شیخ عبدالله بن سماهیجی این مناجات را در صحیفه علوی ذکر کرده است.
این مناجات مشتمل بر 28 بیت است که با عنوان “الهی” آغاز می‌شود. نسخه در قسطنطنیه کتابت شده است و از ترقیمه این کتاب معلوم می‌شود که محمدرضا انسی به سال 994 هـ در شهر قسطنطنیه برای سلطان مراد خان کتابت کرده است. این نسخه به خط نستعلیق است در صفحات آخر این نسخه 318 تن از رجال و علمای بزرگ با مهر خود به تصدیق این نسخه پرداخته‌اند.
کتاب , امام علی (ع) ,
کتاب «نثر اللالی» نیز رساله مختصری است که فضل بن حسن طبرسی در آن سخنان کوتاه امیرالمومنین علی بن ابی طالب(ع) را بر اساس الفبایی گردآوری کرده است. نسخه‌های متعددی از این رساله در کتابخانه های دنیا موجود است.
 
این نسخه ای همانندسازی شده از نثر اللآلی با داشتن تذهیب‌های زیبا اهمیت و ارزش نسخه را دو چندان کرده است، از متن عربی آغاز نسخه «الکتب رسم خزانه المخدوم» معلوم می‌شود که این نسخه مربوط به کتابخانه‌ای سلطنتی بوده است و کتابت و تذهیب این نسخه ارزشمند را خطاط مشهور یاقوت المستعصمی (قبلة الکتاب)انجام داده است. وی کتابت و تذهیب این نسخه را در ربیع الثانی سال 714 هجری قمری به پایان رسانده است. تعداد صفحات این نسخه 58 صفحه است. صفحه اول آن حاوی یک عکس است و اطلاعاتی مربوط به تعداد صفحات را داراست. اصل نسخه از صفحه دوم آغاز می‌شود و عنوان «ذلک الکتاب المبارک» در آغاز آن به چشم می‌خورد که ذیل آن نیز این عبارت آمده است: «بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین و الصلواة و السلام علی خیر خلقه محمد و آله الطیبین الطاهرین المعصومین».
کتاب , امام علی (ع) ,
صفحه چهارم این نسخه که در حقیقت متن آغازین کتاب است، اینچنین آغاز می‌شود: «هذا کتاب نثر اللالی من کلام مولانا امیرالمومنین علی بن ابی طالب صلوات الله علی ترتیب حروف المعجم فاولها حرف الالف…».
اولین حدیث این نسخه: «الایمان المرء یعرف بإیمانه» و آخرین آن «یسعد الرجل بمصاحبة السعید» ذیل هر حرفی حدود 10 حدیث ذکر شده است به نظر می‌رسد نویسنده التزام داشته 10 حدیث را ذکر کند، اما ذیل برخی از حروف کمتر از 10 حدیث نیز وجود دارد. 283 حدیث نیز در نسخه حاضر ضبط است.
کتاب , امام علی (ع) ,
هر صفحه از کتاب حاوی 10 سطر است در پنج سطر متن عربی و پنج سطر به صورت یک درمیان ترجمه احادیث به زبان فارسی موجود است. متن عربی مذهب و ترجمه آن با رنگ شنگرف به خط نستعلیق نوشته شده است.
انتهای پیام/

source