سخنگوی ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا ضمن هشدار نسبت به کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور، از اتمام فاز سوم واکسیناسیون تا پایان شهریورماه، خبر داد.

درگیری ۱۶۴ کشور در دنیا با ویروس دلتا

وی افزود: امروز مروری شد بر همه کشورهایی که بیشترین درگیری را با ویروس دارند. در حال حاضر بیش از ۱۶۴ کشور در دنیا متاسفانه گرفتار موج دلتا شدند. ویروس جهش یافته دلتا با قدرت سرایت بسیار بالا حتی در کشورهایی که میزان بالایی از واکسیناسیون را انجام داده اند، باعث ایجاد موج جدید و افزایش آمار ابتلاها شده است. این موضوع نشان دهنده دو نکته مهم است؛ یکی اینکه بر اساس الگوهای موجود در سطح دنیا، در افرادی که واکسن زده اند از جمله سنین بالا و مشاغل پرخطر، نشان داده شده که میزان بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری، پایین تر است. بنابراین خواهش ما این است که عزیزان بالای ۵۵ سال که اکنون سامانه برایشان باز شده، حتما برای واکسیناسیون ثبت نام کنند.

هم باید واکسن بزنیم و هم رعایت پروتکل ها را داشته باشیم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا عنوان کرد: نکته دوم اینکه در کشورهایی که درصد بالایی از واکسیناسیون را دارند، اما آمار ابتلا مجددا در آنها بالا رفته، شاید حاکی از آن باشد که واکسن زدن به تنهایی کافی نبوده و نیاز به رعایت دقیق پروتکل ها است؛ بنابراین این افراد ممکن است مبتلا شوند، اما میزان بستری و مرگ و میر در آنها پایین تر از افرادی است که واکسن نزده اند. بنابراین هم باید واکسن بزنیم هم رعایت پروتکل ها را داشته باشیم تا زمانی که درصد بالایی از مردم دنیا واکسن بزنند و زنجیره بیماری قطع شود.

۲۹ استان کشور درگیر کرونای دلتا

دکتر رییسی با اشاره به روند بیماری در کشور نیز گفت: در حال حاضر ۲۹ استان درگیر کرونای دلتا شده و میزان بستری و ورود به بیمارستان ها رو به افزایش است. بسیاری از تخت های بیمارستان ها اشغال شده و این هشدار بسیار جدی است که اگر پروتکل ها به همین منوال رعایت شوند، تا یک هفته آینده ممکن است درگیر موج بسیار سهمگین تری شویم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اینکه هنوز به قله این موج از کرونا در کشور نرسیده ایم، تصریح کرد: رعایت پروتکل ها در کشور به زیر ۴۰ درصد سقوط کرده است و ویروسی با این قدرت سرایت بالا می تواند همه را مبتلا کند.

هنوز هم عده زیادی رستوران می روند و این یک هشدار جدی است/ مردم از حضور در اماکن تجمعی و سربسته پرهیز کنند

دکتر رییسی خاطرنشان کرد: درحال حاضر همه خانواده‌ ها در اطرافیان نزدیک خود به علت سرایت بالای کرونای دلتا، یک مبتلا سراغ دارند و اگر در شهر گشتی بزنیم می‌ بینیم که پروتکل ‌ها به خوبی رعایت نمی شود. علیرغم اینکه هشدار دادیم یکی از اماکن پرخطر قابل سرایت رستوران‌ ها هستند، هنوز هم عده زیادی به رستوران می ‌روند و این یک هشدار جدی است و حتی افرادی که دُز اول واکسن را زدند، به دلیل قدرت سرایت بالای دلتا، مستعد ابتلا هستند. بنابراین از حضور در اماکن تجمعی و سرپوشیده و بسته پرهیز کنند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا در ادامه درخصوص واکسیناسیون گفت: در حال حاضر میزان ورودی واکسنمان قابل قبول است و طی دو روز گذشته حدود ۲.۵ میلیون دُز واکسن جدید به دستمان رسید و فردا هم حدود یک میلیون دیگر به دستمان می ‌رسد و تا آخر هم تکرار خواهد شد، بنابراین تا پایان مرداد حدود ۷ میلیون دُز واکسن به دستمان خواهد رسید. سرعت واکسیناسیون نیز قابل قبول است.

بازگشایی سامانه ثبت نام واکسن برای سنین 55 سال به بالا

معاون بهداشت وزارت بهداشت، تاکید کرد: از امروز برای کل کشور سامانه واکسیناسیون برای ۵۵ سال به بالا باز است و خواهش می ‌کنم مردم فقط بر اساس نوبت خود به مراکز مراجعه کنند و سبب ازدحام در مراکز تجمعی نشوند. سامانه ازین پس تک نوبتی است و مردم همان موقع که وارد سامانه شده و ثبت نام می کنند، پاسخ و اطلاعات محل و تاریخ واکسیناسیون شان را دریافت می کنند و نیازی نیست منتظر پیامک بعدی باشند.

نحوه فراخوان واکسیناسیون افراد دیابتی

دکتر رییسی درخصوص نحوه فراخوان واکسیناسیون افراد دیابتی اظهار کرد: بانک اطلاعاتی دیابتی ‌ها و کسانی که انسولین تزریق می‌ کنند، موجود است و از طرف مراکز بهداشتی درمانی فراخوان خواهند شد. بنابراین فعلا امکان ثبت نامشان نیست، عجله نکنند و از طرف ما فراخوان می ‌شوند.

اتمام فاز سوم واکسیناسیون تا پایان شهریورماه

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه برای گروه های سنی که اعلام می‌ کنیم هیچ نگرانی برای واکسن وجود ندارد و واکسن برایشان داریم، تصریح کرد: همزمان با عید سعید غدیر خم، واکسیناسیون مشاغل پرخطر را هم بر اساس فاز سوم آغاز کردیم که شامل معلمین، اساتید حوزه و دانشگاه، زندانیان، رانندگان سیستم حمل و نقل عمومی و بانک ‌ها شده و واکسیناسیون آنها طبق برنامه انجام خواهد شد و پیش بینی می شود تا پایان شهریور فاز سوم واکسیناسیون به اتمام خواهد رسید.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
ما را دنبال کنید.

source