طراحی و تولید کمیک یکی از دغدغه‌های همیشگی‌ام بود، همه ماجرا از جایی شروع شد که در همان دوران کودکی یک جلد کمیک فرانسوی از طریق یکی از دوستانم به دستم رسید که تصاویر آن متحیرم کرد، داستان را نمی‌فهمیدم ولی خیلی از تصاویر آن را با مدادرنگی کپی کردم.
بعد از آن و زمانی که هورخش متولد شد در اولین فرصتی که شرایطش فراهم شد دست به تولید رمان‌های گرافیکی متعددی بر مبنای جهان شاهنامه زدیم. اما کمیک «۷.۱۳» تلاشی بود در جهت توسعه دپارتمان طراحی و چاپ کمیک در استودیو هورخش. دوست داشتیم کاری انجام دهیم که با فضای کارهای قبلی متفاوت‌تر باشد و طعم جدیدی را داشته باشد پس اعتماد کردیم به نویسنده جوان، آیدا نوشالی و همچنین طراحی که استعدادش برای تیم مدیریت به اثبات رسیده بود، یعنی حمید برغانی. جلساتی را با کیاوش جاهد پارسا به عنوان سرپرست این دپارتمان برگزار کردیم و با هدایت کیاوش ایده اولیه کمیک «۷.۱۳» شکل گرفت، بعد از آن با همراهی مجلات همشهری و آقای رزاقی بهار به عنوان سردبیر این مجلات سری کمیک «۷.۱۳» از طریق مجلات همشهری و در همشهری دانستنیها و در هر شماره چهار صفحه به مدت یک سال زیر چاپ رفت.
ماحصل این روند کتابی است که امروز با عنوان کمیک «۷.۱۳» در هفتاد و یک صفحه در دسترس مخاطبین قرار گرفته است، کتابی که تلاش شده با داستانی هیجان انگیز در بستر علمی تخیلی به معرفی قهرمانان و ضد قهرمانانی بپرداز که شاید پیش از این در برندهای مطرح جهانی مانند دی سی و یا مارول دیده می‌شدند. به جرئت می‌توان گفت که آیدا نوشالی توانسته در همین چند ده صفحه شخصیت‌های داستان را به پختگی کامل و جایگاه دراماتیک خود برساند، از سوی دیگر حمید برغانی که تا پیش از شروع بر روی پروسه اصلی ماه‌ها درگیر پیش تولید و آزمون و خطا برای رسیدن به یک سبک بصری مناسب بود توانسته با طراحی شخصیت‌ها، انتخاب زوایای بدیع و همچنین ایجاد لی اوت‌های متناسب فرمی سینماتیک را به این کتاب کمیک بدهد. با توجه به عدم استفاده از رنگ به عنوان یک عنصر بسیار مهم در طراحی این کتاب حمید برغانی توانسته با استفاده از تون‌های مختلف خاکستری در چارچوب محدودیت‌های چاپ مجلات همشهری کیفیت تصاویری را در بالاتر سطح ممکن حفظ کند. امید است تا خواننده با دقت در تمامی جزئیات داستانی و تصویری به زحماتی که برای این کمیک جنایی، پلیسی در بستر علمی تخیلی کشیده شده پی ببرد و جامعه مخاطبین ما روزی به این آگاهی برسد که مؤلفین ما در حوزه مورد بحث توانایی ایجاد آثاری هم تراز با برترین آثار جهانی را دارند ولی تلاش آنها در میان هیاهو و تبلیغات گسترده رسانه‌های جهانی گم می‌شود، از طرفی هنرمندان ما در این عرصه رها شده‌اند، متأسفانه علی‌رغم تلاش و سرمایه‌گذاری‌ که مجموعه خصوصی هورخش در جهت تولید این کمیک انجام داده بود تا این لحظه امکان ادامه تولید جلدهای بعدی میسر نشده چرا که در هیچ نهاد حمایتی در زمینه تولید و نشر کتاب‌های کمیک وجود ندارد و مؤلفین و دست‌اندرکاران آن با سختی هر چه تمام‌تر در جهت به وقوع پیوستن رؤیاهایشان قدم برمی‌دارند و یا دست از فعالیت در این زمینه کشیده و برای امرارمعاش وارد زمینه‌های دیگر طراحی و تصویرگری می‌شوند و مانند هر حوزه دیگری به‌عنوان آخرین قدم برای نجات رویاها و اهدافشان دست به مهاجرت می‌زنند. مسئولین فرهنگی کشور باید بدانند که چه گنجینه‌هایی از جنس خلاقیت در بستر تولید کتاب‌های کمیک از دست می‌رود، گنجینه‌هایی که می‌توانند سرمنشأ ایده‌هایی ناب برای ورود به عرصه‌های دیگر همچون تولید فیلم‌های سینمایی و سریال به صورت زنده و انیمیشن، تولید بازی‌های کامپیوتری و انواع و اقسام تولیدات دیگر باشد که زمینه سرگرمی، فرهنگ‌سازی و هویت را برای نوجوانان و در کل مردم یک ملت فراهم می‌آورند.
۵۸۵۸
اگر از آن دسته مسافرانی باشید که زیاد با هواپیما سفر می‌کنند، حتما تا به حال چندین بار با خرید بلیط هواپیما چارتر سفرتان را انجام داده‌اید.
تمامی حقوق این سایت برای خبرآنلاین محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 khabaronline News Agancy, All rights reserved

source