مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو گفت: مجوز واردات یک میلیون سرم از هند و ترکیه را صادر کردیم و کمبود سرم تزریقی هفته آینده رفع می‌شود.  
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حیدر محمدی مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به علل کمبود سرم تزریقی اظهار کرد: یکی از علل کمبود سرم توقف خط تولید یکی از شرکت‌های تولید کننده سرم بود، تابستان سال گذشته یکی از شرکت‌های سرم سازی از ما درخواست کرد که توزیع سرم را برای این شرکت متوقف کنیم تا این شرکت GMP یا کیفیت خط تولید خود را اصلاح کند و بهبودی در کیفیت خطوط تولید خود بدهد، ما در تابستان به دلیل نیاز بیشتر با توقف خط تولید مخالفت و این کار را به فصل سرد سال موکول کردیم زیرا نیاز به سرم در این زمان کمتر می‌شود.
راه اندازی خط تولید متوقف شده سرم سازی در شهریور ماه
مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ادامه داد: مجوز ارتقای خط تولید را به این شرکت تولید کننده سرم پاییز دادیم، اما این شرکت سرم ساز به دلیل مشکلات تحریم نتوانست دستگاه‌های مورد نیاز را وارد کند، دست اندرکاران در این شرکت بهمن ما کار ارتقای خط تولید سرم را شروع کردند و قول داده بودند که اوایل سال ١۴٠٠ خط تولید را راه اندازی کنند اما این اتفاق نیفتاد و با تلاش‌های صورت گرفته ١٠ شهریور خط تولید سرم سازی راه اندازی خواهد شد و این موضوع بر تامین سرم در کشور تاثیر گذاشت.
افزایش مصرف رمدسیویر علت کمبود سرم تزریقی
محمدی با اشاره به ارتباط افزایش تزریق رمدسیویر برای درمان بیماران کرونایی و کمبود سرم بیان کرد: یکی دیگر از دلایل کمبود سرم این بود که میزان مصرف رمدسیویر به عنوان داروی خط اول درمان کرونا افزایش پیدا کرد و از ماهیانه ۶٠٠ هزار عدد در ماه به یک میلیون و پانصد هزار دوز رسید و باید دانست که با هر عدد رمدسیویر یک سرم مصرف می‌شود و با توجه به ضرورت تامین سرم در مراکز درمانی، مقرر شد که سرم یک تا ٢ هفته فقط در داروخانه‌های بیمارستانی توزیع شود.
افزایش یک میلیونی تولید سرم تزریقی در کشور
مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ما چند راهکار برای کاهش موجودی سرم و رفع کمبود داشتیم، گفت: از کارخانجات درخواست کردیم تا میزان تولید سرم نیم لیتری و یک لیتری را افزایش دهند و میزان تولید سرم تزریقی یک میلیون افزایش پیدا کرد و از ١٠ میلیون و ٧٠٠ به ١١ میلیون و ٧٠٠ رسید.
تولید 600 هزار تا یک میلیون سرم برای تزریق رمدسیویر
محمدی  با اشاره به تولید سرم مخوصص تزریق رمدسیویر بیان کرد: همزمان از شرکت‌های تولیدکنندگان درخواست کردیم تا سرم‌های ١٠٠ سی سی و ٢۵٠ سی سی که پیش از این خیلی مصرفی نداشتند برای رقیق کردن رمدسیویر تولید کنند که در مجموع میزان تولید سرم سازها بین ۶٠٠ هزار تا یک میلیون بسته به پوشش خطوط تولید افزایش پیدا خواهد کرد.
واردات یک میلیون سرم تزریقی از هند و ترکیه
مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو  با اشاره به واردات فوریتی سرم از هفته آینده گفت: مجوز واردات یک میلیون سرم از هند و ترکیه را صادر کردیم و شرکت‌ها به سرعت اقدام به واردات کردند و سرم تزریقی از اوایل هفته آینده به وفور موجود می‌شود، البته با بخشنامه ممنوعیت توزیع سرم در داروخانه‌های سرپایی، مشکل کمبود سرم در مراکز درمانی نداریم.
توزیع سرم تزریقی از هفته آینده در داروخانه‌های سرپایی
محمدی از توزیع سرم تزریقی از هفته آینده در داروخانه‌های سرپایی خبر داد و گفت: داروخانه‌های سرپایی باید تامل کنند زیرا بیماران برای تزریق رمدسیویر باید به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و نیاز به سرم در این مراکز وجود دارد البته باید توجه داشت، برخی داروخانه‌ها که دارو و سرم را نقدی خریداری می‌کردند، سرم موجود دارند و در سایر داروخانه های سرپایی هم سرم از هفته آینده توزیع می‌شود.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
ما را دنبال کنید.

source