محققان می‌گویند «نئاندرتال»ها چکیده‌سنگ‌های غاری در اسپانیا را رنگ‌آمیزی کرده‌اند.
به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، نتایج تحقیقات تایید کردند «نئاندرتال‌»‌ها که مدت‌ها از آن‌ها به عنوان افرادی خشن و ساده یاد می‌شد، بیش از ۶۰هزار سال پیش چکیده‌سنگ‌های غار «آردالس»(Ardales) اسپانیا را رنگ‌آمیزی کرده بودند.
زمانی که در سال ۲۰۱۸،‌ برای نخستین‌بار مسئله خلق شدن این آثار توسط گونه‌های منقرض‌شده انسان مطرح شد، این موضوع واکنش‌های مختلف کارشناسان را به دنبال داشت. در آن زمان اعلام شد، این رنگ‌آمیزی‌ها دست کم ۶۴۸۰۰ سال پیش، یعنی زمانی که انسان‌های امروزی در آن اقلیم ساکن نبودند خلق شده است. 
اما در مقاله‌ای علمی به این موضوع اشاره شده بود که شاید این رنگ‌ها یک پدیده طبیعی باشند. 

با این حال تحقیقات جدید تایید کردند این آثار طی روند طبیعی ایجاد نشده‌ و در عوض این رنگ‌ها با پرتاب شدن روی چکیده‌سنگ‌ها نقش بسته‌اند. 
همچنین نمونه‌هایی که از رنگ‌ها جمع‌آوری شده با نمونه‌هایی که از مواد طبیعی غار جمع‌آوری شده است با یکدیگر تطابق ندارد و این یعنی منبع این رنگ‌ها به بیرون از غار بازمی‌گردد. 
همچنین تحقیقات بیشتر درباره قدمت این آثار نشان داد این رنگ‌ها در دوره‌های مختلف بر روی چیکیده‌سنگ‌ها نقش بسته‌اند به نحوی که فاصله زمانی خلق برخی از آن‌ها به بیش از ۱۰ هزار سال می‌رسد. 
با این حال،‌ مقایسه هنر «نئاندرتال»ها با نقاشی‌های دیواری متعلق به انسان‌های مدرن پیش‌تاریخی که در غاری در فرانسه کشف شده‌اند دشوار است. 
انتهای پیام

source