به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، رویداد «مباهله» از رویدادهای صدر اسلام است.
این واژه در تاریخ اسلام به ماجرایی اشاره دارد که طی آن، حضرت پیامبر گرامی اسلام(ص) پس از مناظره با مسیحیانِ نجران و ایمان نیاوردن آنان، پیشنهاد مباهله داد و آنان پذیرفتند، با این حال مسیحیان نجران، در روز موعود از این کار خودداری کردند.
 
بنابر اعتقادات شیعی، جریان مباهله پیامبر(ص) نه‌تنها نشانگر حقانیت اصل دعوت پیامبر(ص) است، بلکه بر فضیلت همراهان او ـ حضرت علی، فاطمه و حسنین(ع) ـ در این ماجرا دلالت می‌کند. شیعیان بر این اساس، معتقدند امام علی(ع) بر اساس آیه مباهله، به‌منزلۀ نَفْس و جان پیامبر است. واقعه مباهله در 24 ذی‌الحجه سال نهم هجری روی داد و آیه 61 سوره آل‌عمران به آن اشاره دارد.
این واقعه در منابع شیعه و اهل‌سنت آمده است.
آیه مباهله به این شرح است:
 فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَکُمْ وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَکُمْ وَ أَنفُسَنَا وَ أَنفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَتَ اللَّـهِ عَلَی الْکَاذِبِینَ﴿61﴾
بنابراین، پس از فرارسیدن علم [وحی] به تو، هر کس درباره او [حضرت عیسی(ع)]، با تو به چالش برخیزد، به او بگو: بیایید تا فرزندانمان و فرزندانتان، و زنانمان و زنانتان، و جان‌هایمان و جان‌هایتان را فراخوانیم، آنگاه (به درگاه خداوند) زاری [تضرّع] کنیم تا لعنت خداوند را بر دروغگویان نهیم.
 
نگارگری , نقاشی ,
 
رضا بدرالسماء که از هنرمندانِ شناخته‌شده کشورمان است، تابلویی با موضوع «مباهله» دارد که برای نخستین بار آن را برای رونمایی در اختیار خبرنگار خبرگزاری تسنیم قرار داده است.
بدرالسماء در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: توفیقی بود که خداوند به من داد تا تابلوی «مباهله» را به‌شیوه نقاشی ایرانی و سبک معاصر کار کنم.
او تأکید می‌کند: زبان هنر بهترین زبان برای برقراری ارتباط با مردمان جهان است تا بتوانیم حقانیت ولایت را به مردمانِ جهان اثبات کنیم. با قیام امام خمینی(ره) حضور ولایت فقیه علنی شد و با حمایت مردم و بیداری مردم، مشخص شد که حق حکومت متعلق به ولی فقیه و جانشین امام زمان(عج) است. این پرچمی است که به‌دستور ولی فقیه زمان بلند شده است.
نگارگری , نقاشی ,
رضا بدرالسماء نگارگر اصفهانی در پنجم آذر سال 1328 در شهر اصفهان به دنیا آمد. از همان دوران کودکی بذرهای استعداد در نهاد او به بار نشست و او را به وادی پر رمز و راز نقاشی سوق داد. بدرالسماء که دیگر شیفته این هنر زیبا شده بود به نگارگری ایرانی روی آورد.
عشق و علاقه زیاد او به دنیای نقاشی سبب شد پس از پایان تحصیلات متوسطه به‌صورت حرفه‌ای و مستمر در این رشته به فعالیت بپردازد. اکنون قریب به پنجاه سال است که این هنرمند اصفهانی در عرصه نور و رنگ عاشقی می‌کند. رضا بدرالسماء در سال 1387 موفق به اخذ درجه‌یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. او تا کنون 50 نمایشگاه انفرادی و بیش از 200 نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی داشته است.
نگارگری , نقاشی ,
انتهای پیام/+

source