به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حتماً شما هم بارها و بارها با جملاتی از بزرگانی چون دکتر علی شریعتی یا ابیاتی از فردوسی گرفته تا سهراب سپهری مواجه شده‌اید که کمی برایتان غریب بوده است. انتشار ابیات جعلی و انتساب آن به بزرگان زبان و ادب فارسی، پدیده‌ای است که در سال‌های گذشته رواج بسیاری یافته است. طی سال‌های اخیر به دلایل مختلف، از جمله تب مشهور شدن و لایک گرفتن و مأنوس نبودن با کتاب، پدیده نشر جعلیات ادبی گسترش پیدا کرده است؛ به طوری که این روزها در سطح شهر و حتی در برنامه‌های تلویزیونی نیز این جعلیات تکرار و تکرار می‌شود. 
اسماعیل امینی، شاعر و استاد دانشگاه، در آخرین مطلب صفحه شخصی‌اش در فضای مجازی به نمونه‌ای از این جعلیات اشاره کرده است. او با انتشار فیلمی از برنامه کتاب‌باز که با اجرای سروش صحت به منظور معرفی کتاب و ادبیات پخش می‌شود، به انتساب شعری جعلی به مولانا واکنش نشان داده است. در این برنامه که با حضور اردشیر رستمی در دی ماه سال گذشته اجرا شده، شعری با این ابیات به مولانا نسبت داده شده است:
ای‌ که‌ می‌پرسی‌ نشان‌ عشق‌ چیست‌
عشق‌ چیزی‌ جز ظهور مهر نیست‌
عشق یعنی مشکلی آسان کنی
دردی از درمانده‌ای درمان کنی
در میان این همه غوغا و شر
عشق یعنی کاهش رنج بشر
طی روزهای اخیر این بخش از برنامه کتاب‌باز بارها و بارها در فضای مجازی بازنشر شده و همین موضوع انتقاداتی را به همراه داشته است. امینی در صفحه خود در این رابطه نوشته است: واقعاً مولانا می‌فرمایند؟؟ آن هم شعری به این سستی؟ چرا کتاب نمی‌خوانید؟ چرا شعر جعلی را به نام مولانا منتشر می‌کنید؟ آیا مولانا با این حرف‌های عوامانه و سطحی از عشق سخن می‌گوید؟
بخش‌هایی از این برنامه را می‌توانید در ادامه ببینید:
 
شعر , کتاب , مولوی ,
 
انتهای پیام/

source