معاون میراث‌ فرهنگی استان تهران از اجرای فاز اول پروژه ساماندهی و حفاظت تپه چشمه علی شهرری با اعتبار بر ۲ میلیارد ریال از محل اسناد خزانه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی ادیب‌زاده با اعلام این خبر اظهار داشت: تپه چشمه علی شهرری با پیشینه تاریخی چند هزارساله جزو اولین استقرارگاه‌های انسان در مناطق فلات مرکزی ایران بوده و فرهنگ سفال قرمز و نخودی با نقوش حیوانی و گیاهی و هندسی سیاه رنگ مکشوفه از این تپه با عنوان فرهنگ چشمه علی شناخته شده است. وضعیت کنونی تپه به دلیل ریزش دامنه تپه نیازمند حفاظت است.
معاون میراث فرهنگی استان تهران عنوان کرد: در این پروژه جهت شناخت و مطالعات فنی و تهیه سایت پلان مجموعه چشمه علی، شامل کوه و باروی ری باستان و چشمه و نقش برجسته و تپه تاریخی؛ بوسیله فتوگرامتری و مستندنگاری سه بعدی با هلی شات در حال انجام است.
او افزود: ساماندهی و استحکام بخشی جداره‌های تپه و مرمت دیواره‌های تخریب شده با ملات خاکی و کاهگل و همچنین پاکسازی سطوح تپه اجرا خواهد شد و این پروژه توسط متخصصین مرمت آثار و بنا با نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و با رعایت اصول حفاظتی تپه و تقویت جداره‌های خاکی به انجام می‌رسد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source