به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با توجه به اینکه طی سال‌های اخیر توجه بسیاری از پژوهشگران و مؤسسات مطالعاتی معطوف به ایجاد پیوند میان علوم مختلف شده است که از آن تحت عنوان مطالعات میان رشته‌ای یاد می‌شود، سارا حیدری در این کتاب تلاش کرده که به بررسی نقش صناعات آوایی به ویژه “آکسان” در تلاوت معنامحور بپردازد.
نکته درخور توجه که پرداختن به این مسئله را از دید نویسنده ضروری می‌سازد، اهمیت فهم کلام الهی است که در تعیین سرنوشت بشر و آمادگی وی برای حیات جاودان و ابدی نقش تعیین کننده‌ای ایفا می‌کند و به نظر می‌رسد روند فعلی تلاوت‌ها توجهی که شایسته و بایسته این امر(در جهت القای مفاهیم و مقصود کلام الهی) باشد را ندارد.
مواجهه با طیف عظیم قاریان ملی و بین‌المللی که عموماً در قالب‌های تعیین شده و از پیش آزموده شده، قرائت خودشان را ارائه می‌کنند، موجب شده که عنصر معنامحوری و القای مقصود کلام الهی که اساس این معجزه بی‌مانند الهی است، گاهی مغفول بماند و شاخصه‌های دیگری که در درجه دوم اهمیت است معیار اصلی و سنجه‌ای جهت ارزیابی قرار گیرد.
 از سوی دیگر یکی از دلایل عمده گرایش به سمت صوت و لحن و پیاده‌سازی دستگاه‌های موسیقایی بر کلام الهی، عدم آشنایی با ظرایف زبان‌شناسی و به ویژه مباحث آواشناسی و ارتباط تنگاتنگ آن با معناشناسی یا علم‌الدلاله است از این رو توجه به تلاوت‌هایی که انعکاس دهنده معانی و مفاهیم کلام الهی است، نیازمند توجه و مطالعه‌ای عمیق است که تاکنون کمتر به آن پرداخته شده است.
سارا حیدری مؤلف کتاب “معنامحوری و مؤلفه‌های موسیقایی در تلاوت قرآن کریم”با تشریح برخی فنون القای معانی که برآمده از بکارگیری صناعات آوایی است، ضمن پرداختن به برخی دانش‌ها مانند زبان‌شناسی و زبان موسیقایی، تلاش کرده که مسیری بنیادین برای قاریان قرآن کریم ترسیم کند تا با آشنایی با این کلیات، تلاوتی شایسته و تأثیرگذار به مستمعین ارائه کنند و زمینه انس بیشتر جامعه با قرآن را فراهم سازند.
کتاب “معنامحوری و مؤلفه‌های موسیقایی در تلاوت قرآن کریم” را نشر مکین با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 99 هزار تومان راهی بازار کتاب کرده است.
انتهای پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *