نخستین دوره جایزه ادبی «اصغر عبداللهی» با معرفی هیئت امنای خود آغاز به کار کرد.
به گزارش ایسنا، جایزه‌ ادبی اصغر عبداللهی جایزه‌ای سالانه است که کتاب‌های رمان، مجموعه داستان و ناداستان را بررسی می‌کند و تمرکزش بر ماجراپردازی در ادبیات است.
اولین دوره‌ این جایزه در سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود و کتاب‌های ایرانی منتشرشده در سال ۱۳۹۹ را بررسی می‌کند.
بنا بر اعلام، این جایزه‌ خصوصی است و منابع مالی و معنوی‌اش را از دوست‌داران ادبیات تامین می‌کند و با یاری نویسندگان ایرانی برگزار خواهد شد.
اختر اعتمادی (همسر اصغر عبداللهی)، رسول صدرعاملی (فیلمساز)، علی خدایی (داستان‌نویس)، محمد طلوعی (داستان‌نویس) و آرش صادق‌بیگی (داستان‌نویس) به عنوان هیات امنای این  جایزه معرفی شده‌اند.
داوران هر بخش نیز به زودی معرفی خواهند شد.
دبیرخانه جایزه از ناشران و نویسندگان ایرانی که کتاب چاپ نخست در سال ۱۳۹۹ دارند خواسته که کتاب‌های‌شان را برای داوری به دبیرخانه ارسال کنند.
فهرست آثار قابل بررسی و دریافتی به زودی در سایت جایزه اعلام خواهد شد.
اصغر عبداللهی متولد سال ۱۳۳۴ در آبادان بود که ۹ دی‌ماه ۱۳۹۹ از دنیا رفت.
این هنرمند نگارش فیلمنامه‌هایی چون «خواهران غریب»، «جهیزیه‌ای برای رباب»، «نصف مال من نصف مال تو» ، «عینک دودی»، «پیشنهاد پنجاه میلیونی»، «غریبانه»، «مرسدس»، «آشپزباشی»، «چتری برای دو نفر»،«خداحافظی طولانی»، «خانه خلوت» و… را در کارنامه هنری‌اش دارد و برای «خانه خلوت» سیمرغ بلورین دریافت کرده است.
از جمله کتاب‌های عبداللهی نیز می‌توان به «قصه‌ها از کجا می‌آیند: از فیلمنامه‌نویسی و زندگی»، «آفتاب در سیاهی جنگ گم می‌شود»، «در پشت آن مه؛ مجموعه داستان کوتاه»، «سایبانی از حصیر»، «آبی‌های غمناک بارُن»، «هاملت در نم نم باران»  و… اشاره کرد.
انتهای پیام

source