مرمت و احیای توس با بودجه ۹۰ میلیارد تومانی، ارسال پرونده ژئوپارک طبس به یونسکو، تاریخ سازی اماراتی ها با معماری بستک ایران، از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته هادی میرزایی مدیرعامل صندوق توسعه و احیا از واگذاری ۳۰ بنای تاریخی استان خراسان جنوبی به بخش خصوصی، به منظور احیا و بهره‌برداری در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی کشور که امروز ۱۲ مردادماه به استان خراسان جنوبی سفر کرده بود، در جریان بازدید از بناهای تاریخی بیرجند گفت: ۳۰ بنای تاریخی استان خراسان جنوبی برای احیا و بهره‌برداری هرچه بهتر به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
میرزایی ادامه داد: در طول مدت تأسیس صندوق از سال ۸۵ تاکنون حدود ۱۲۶ مجموعه تاریخی به بخش خصوصی واگذار شده است که از این تعداد ۶۵ مجموعه طی ۲ سال گذشته و باوجود شرایط کرونا و رکود گردشگری بوده است.
«اجرای عدالت در حق هنرمندان صنایع دستی» را مزاح تلقی کردیم!
«اجرای عدالت در حق هنرمندان صنایع دستی» را مزاح تلقی کردیم!
در این هفته یک هنرمند صنایع دستی گفت: اینکه دولتمردان در آخرین روزهای کاری می‌گویند در حق هنرمندان صنایع دستی عدالت را اجرا کردیم یک مزاح دانستیم چون تنها اتفاقی که نیفتاد همین عدالت بود.
اکبر رضوانی گفت: روزهای پایانی دولت دوازدهم هم سپری شد و وزارت میراث فرهنگی از تمام مدیرانش در طول چهار سال اخیر قدردانی کرد به ویژه از معاونت صنایع دستی که توانسته در این چند سال حق هنرمندان را ادا کند و در این تقدیر و تشکرها آمده که وزارت میراث فرهنگی عدالت را در حق هنرمندان صنایع دستی اجرا کرده است اما سوال ما هنرمندان این است که چرا با ما جلسه‌ای نگذاشتند و نگفتند که در این چهار سال آیا ما از عملکرد معاونت صنایع دستی و اصلاً وزارتخانه راضی بوده‌ایم یا نه. چه راهکاری برای آینده داریم و چه بر سر ما گذشت. وزارت میراث فرهنگی اعلام کرد که از ابتدای تشکیل وزارتخانه صنایع دستی را در اولویت برنامه‌های کلان خود قرار داده است اما در سه سال گذشته چقدر این موضوع واقعیت داشته است؟ کجا عدالت در حق هنرمندان اجرا شد که در پایان دولت و جلسات آخر از خودشان دفاع می‌کنند و در نهایت از خودشان تشکر می‌کنند؟
این هنرمند سنگتراش بیان کرد: در دو سال گذشته بیشترین آسیب را دیده‌ایم بازارهای داخلی و خارجی کساد بود. نه کسی تولیدی داشت و نه خریدی انجام می‌داد. کسانی که هنرمند بودند نمی‌توانستند در خانه بیکار بمانند خیلی از آنها با وام‌هایی که گرفتند تنها توانستند خرج زندگی شأن را بدهند یعنی پول وام برای خوراک و زندگی روزمره گذشت. مدیران حرف از بیمه بیکاری و بازنشستگی می‌زنند و آمار می‌دهند که فلان مقدار هزینه بیمه هنرمندان شده است اما چرا کسی نمی‌گوید که اگر هم کسی بیمه شده تنها برای چند ماه بوده است. شما حساب کنید حرف از میلیاردها تومان بیمه هنرمندان صنایع دستی می‌شود و می‌گویند ۸۰۰ نفر از هنرمندان را بیمه کرده‌اند اگر کمی ضرب و تقسیم انجام شود، مشخص خواهد شد که این هزینه تنها برای یکی دو ماه بیمه هنرمندان صرف شده است درحالی که آن عددها بزرگ است و هنرمندان صنایع دستی از آن عددها بیشتر.
پرونده ژئوپارک طبس به یونسکو ارسال شد
پرونده ژئوپارک طبس به یونسکو ارسال شد پرونده دومین ژئوپارک ایران تحت عنوان ژئوپارک طبس به یونسکو ارسال شده تا در کمیسیون بین‌المللی ژئوپارک‌های یونسکو مورد بررسی قرار گیرد و به ثبت برسد.
چهارمین نشست خبری و آئین رونمایی از مستند زمین‌شناسی رخساره زمین با عنوان قشم، جزیره پدیده‌ها با حضور علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس این سازمان و کامبیز مهدی‌زاده فرساد مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و مدیر طرح توسعه نوآوری و فناوری زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و پژوهشی ریاست‌جمهور در تالار شیخ بهایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.
این فیلم مستند به عنوان یکی از قسمت‌های مجموعه «رخساره زمین» (غار نمکدان) با هدف ترویج گنجینه‌ها و پدیده‌های ژئوتوریسم ایران از طریق معرفی و شناساندن جاذبه‌های زمین‌شناختی کشور و دستیابی به اشتغال پایدار با بکارگیری فناوری‌های نوین در ایجاد زیرساخت‌های لازم در این حوزه به همت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و دفتر طرح توسعه نوآوری و فناوری‌های حوزه زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی تولید شده است.
علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در این مراسم که تهیه نقشه زمین‌شناسی نیمه شرقی جزیره قشم را بر عهده داشته است؛ از وجود سازند آغاجاری در قشم به عنوان شانسی برای این جزیره یاد کرد و گفت: این سازند رخنمون بسیار وسیعی دارد و می‌توان گفت ۹۰ درصد رخنمون جزیره قشم را سازند آغاجاری تشکیل می‌دهد.
تاریخ سازی اماراتی‌ها با معماری شهر بستک ایرانی
تاریخ سازی اماراتی‌ها با معماری شهر بستک ایرانی
وقتی شیوخ عرب امارات در پی تاریخ سازی برای کشورشان هستند و محله بستکیه دوبی را مهمترین المان تاریخی خود می‌دانند، شهر بستک در ایران بناهای تاریخی خود را یک به یک از دست می‌دهد.
سام سطوت زاده، از فعالان گردشگری و دوست داران میراث فرهنگی درباره ریشه شکل گیری محله تاریخی بستکیه در شهر دوبی کشور امارات اظهار داشت: شهر بستک در شمال غربی استان هرمزگان با استان فارس هم مرز است. در دوران صفویه، گروهی به شهر بستک و اطراف آن مهاجرت کرده و در سلسله افشاریه و زندیه با حکم حکومتی نادرشاه افشار و پس از آن کریم خان زند، خوانین بستک مشهور به خاندان بنی عباسی، حکومت محلی جهانگیریه را بنا کردند.
وی گفت: حاکمان محلی بستک زیر نظر والی فارس بودند و چون از نظر سیاسی با آنها در ارتباط بودند و بخشی از سواحل جنوبی از جمله بندر لنگه را نیز تحت حکومت خود داشتند؛ باعث شده معماری فارس در معماری بستک تأثیر بگذارد. بندر لنگه زمانی از نظر سیاسی و تجاری بسیار مورد اهمیت بود و تجار بستکی از طریق بندر لنگه با هند و آفریقا تجارت می‌کردند. این مسائل موجب شد تا معماری شهر بستک توسط این تجار با تلفیقی از معماری استان فارس، کرانه‌های خلیج فارس و کشورهایی از جمله هند و آفریقا شکل بگیرد. این نوع المان‌های معماری را می‌توان در شیشه‌های رنگی خانه صولت و چهلستون قلعه خان (خانه بنی عباسی) بستک، آئینه کاری‌های این قلعه نیز مشاهده کرد. این موضوع در کتاب دکتر فریدون فراهانی با عنوان «سبک معماری بستکی، سبکی فراتر از خاستگاه» نیز اشاره شده است.
وزیر نگران میراث فرهنگی است
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با ابراز نگرانی از آینده میراث فرهنگی گفت: امیدوارم روند ایجاد شده در حوزه میراث‌فرهنگی در دولت آتی نیز ادامه داشته باشد و این حوزه رها نشود.
گزارش عملکرد معاونت میراث‌فرهنگی با حضور علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، هادی احمدی روئینی مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی، فرهاد عزیزی مدیرکل دفتر امور پایگاه‌ها و محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد.
مونسان این نشست گفت: این حوزه به هیچ عنوان نباید رها شود و یا تحت فشارهای خاص اقدامات غیرکارشناسی در آن صورت گیرد. در سخت‌ترین شرایط اقتصادی کشور توانستیم اتفاقات خوبی را رقم برنیم و حتی موفق به جذب منابعی خارج از بودجه مصوب شدیم که اقدامی بی‌سابقه بوده است. از سوی دیگر نیز با پای کار آوردن مردم کمک‌های زیادی به این حوزه انجام شد. نگران این حوزه در آینده هستم و امیدوارم مدیریت و وزیر بعدی هم به این حوزه توجه داشته باشد و از آن حمایت کند.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ابراز امیدواری کرد که این روند ایجادشده در دولت آتی نیز ادامه داشته باشد.
مرمت و احیای توس با بودجه ۹۰ میلیارد تومانی
مونسان همچنین برای اقدامات انجام شده در مرمت و احیای توس با بودجه ۹۰ میلیارد تومانی ابراز خوشحالی کرد و گفت: خوشحالم که برای شخصیتی مثل فردوسی که پاسدار زبان فارسی بوده، اقدامات خوبی در توس انجام شده است و این یکی از یادگاری‌های خوب در دوره ما محسوب می‌شود.
در ادامه محمدرضا کارگر افزود: از ابتدا چند رویکرد جدید را ملاک کار قرار دادیم. در گذشته عموماً سایر دستگاه‌ها از اهمیت تاریخی آثار تاریخی که در اختیارشان بود، اطلاعی نداشتند و در این زمینه سامان‌دهی وجود نداشت و عدم این آگاهی باعث از دست رفتن برخی فرصت‌ها می‌شد. نظامی در هیچ وزارتخانه‌ای برای ثبت تاریخی شفاهی و آثار ملموس نداشتیم. در همین راستا اولین رویکرد ما در امر حفاظت برگزاری جلسه و مکاتبه با تمامی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها بود. بر همین اساس بخشنامه‌ای از سوی دولت ابلاغ شد که اموال تاریخی و فرهنگی باید در چارچوب وزارت میراث‌فرهنگی به ثبت برسد.
او با اشاره به حمایت و سامان‌دهی حوزه بخش خصوصی گفت: بخش خصوصی بسیار گسترده و وسیع است و چندین برابر آثار فرهنگی‌تاریخی موجود در مجموعه دولتی در اختیار بخش خصوصی است. تعداد موزه‌های بخش خصوصی که تا قبل از دولت یازدهم حدود ۳۰ عدد بود در این مدت به ۱۷۸ عدد رسید.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source