به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، 17 مردادماه سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار شهید است که به همین دلیل روز خبرنگار نیز نامیده‌ شد.
شهید محمود صارمی در خردادماه 1347 در شهرستان بروجرد در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه شهید باهنر بروجرد سپری کرد و دوران متوسطه را نیز در دبیرستان حضرت رسول (ص) در رشته علوم انسانی با موفقیت در سال‌های 1365-1366 پشت سر نهاد.
او همراه با تحصیل به‌دلیل علاقه شدید به ورزش کاراته در این رشته فعالیت خود را آغاز کرد و در فاصله کوتاهی با گذراندن دوره‌های مختلف در این رشته، موفق به کسب کمربند مشکی و کارت مربیگری در این حرفه شد. صارمی در سال 1367 در کنکور سراسری رشته علوم انسانی دانشگاه تهران پذیرفته شد و دوران تحصیلات دانشگاهی خود را به‌طور جدی با موفقیت و در سخت‌ترین شرایط زندگی – با کار کردن جهت امرار معاش و تأمین هزینه‌های تحصیل – طی کرد.
این شهید گرانقدر در دوران تحصیلات در دانشگاه بنا به وظیفه و احساس مسئولیت از طریق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران به جبهه‌های کردستان، حلبچه و جنوب خرمشهر اعزام و 14 ماه در این جبهه‌ها در کنار سایر رزمندگان اسلام به دفاع از کیان و تمامیت ارضی کشور پرداخت.
شهید صارمی در سال 1371 با داشتن دانشنامه کارشناسی، به ‌استخدام سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی درآمد و به‌عنوان کارشناس متون خبری فعالیت خود را آغاز کرد.
وی چندی پس از استخدام در سازمان ایرنا، تشکیل خانواده داد و در سال 1372 خداوند فرزندی به او عطا کرد که نامش را سینا نهاد. صارمی با پشتکار فراوان در حین اشتغال در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، تحصیلات خود را در دوره کارشناسی ارشد ادامه داد و در سال 1374 موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه شهید بهشتی در رشته جغرافیای انسانی با گرایش روستایی شد.
صارمی در 26 دی‌ماه سال 1375 به‌عنوان مسئول نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی راهی کابل در افغانستان شد زیرا در شرایطی که این کشور درگیر جنگ‌های داخلی بود و به‌خوبی می‌دانست در این سرزمین آشوب‌زده خطر به اسارت درآمدن و حتی شهادت وجود دارد اما برحسب وظیفه، رسالت و تکلیف این راه را انتخاب کرد.
 
روز خبرنگار , شهید , طالبان , روز خبرنگار , شهید , طالبان ,
روز خبرنگار , شهید , طالبان ,
او با تنها سلاحش که ایمان و قلمش بود، در آن وضعیت بحرانی کشور مصیبت‌زده افغانستان توانست مظلومیت مردم ستم‌دیده، زجرکشیده و بی‌دفاع و بی‌گناه به‌ویژه مردم مزارشریف و جنایت طالبان را به‌طور صریح و سالم به گوش جهانیان برساند.
صارمی حدود 20 روز قبل از سقوط مزارشریف و آن حادثه تلخ، دچار بیماری آپاندیس می‌شود که با مشکلات فراوان و تلاش و پیگیری دوستانش به مدت پنج ساعت شبانه به دکتر رفته و با توجه به وضعیت نامساعد جسمی‌اش، در محیطی کاملاً غیربهداشتی با فقدان امکانات، بدون وجود نور کافی و برق تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد.
وی بعد از گذشت دو روز از این جراحی، به ایران اعزام می‌شود و با وجود سپری کردن دوران نقاهت در تهران، پس از اوج‌گیری جنگ در افغانستان برحسب تکلیف از طریق خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و با توجه به احساس مسئولیت شرعی و حرفه‌ای خبرنگاری و رسالتی که بر دوش داشت؛ مجدداً چهاردهم مردادماه به محل کارش در مزارشریف اعزام می‌شود و در زمان بسیار کوتاهی به مدت سه روز – تا هفدهم مردادماه – خبر سقوط مزارشریف و به خاک و خون کشیدن، قتل‌عام زنان، مردان و کودکان بی‌گناه را به ایران و سراسر جهان مخابره کرد.
محمود صارمی به‌همراه دیپلمات‌های کنسولگری جمهوری اسلامی در هفدهم مردادماه 1377، غریب و بی‌گناه در زیرزمین کنسولگری ایران به‌شکلی فجیع و با بی‌رحمی تمام توسط طالبان به رگبار مسلسل بسته شد و به صف ره‌پویان قافله قلم‌داران شهید پیوست.
انتهای پیام/

source