به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، متن کامل این پیام بدین شرح است:
انا لله و انا الیه راجعون
از شمار دو چشم یک تن کم
وز شمار خرد هزاران بیش

درگذشت استاد گرامی رحیم نیکبخت، پژوهشگر اندیشمند با اخلاق را به جامعه علمی کشور به خصوص مردم آذربایجان و مورخان انقلاب اسلامی و فعالان عرصه تاریخ شفاهی و نیز شاعران عاشورایی و شیعی تسلیت عرض می‌نماییم و برای آن مرحوم غفران الهی و برای خانواده محترم‌شان صبری جمیل خواهانیم.

خداوند او را با اولیای خود و خاندان نبوت و رسالت محشور فرماید.
 رحیم نیکبخت، نویسنده تاریخ انقلاب، محقق تاریخ آذربایجان و مرثیه‌پژوه، دیروز (جمعه، 15 مرداد ماه)، پس از چند روز مبارزه با بیماری کرونا، چشم از جهان فرو بست. 
این نویسنده، متولد سال 1350 در روستای میرکوه علی‌میرزا از توابع شهرستان سراب بود که در پژوهش‌هایش، افزون بر حوادث انقلاب اسلامی، به نقش پُر رنگ آذربایجان در تاریخ معاصر ایران هم توجهی ویژه داشت. 
از این  دانش‌آموخته کارشناسی ارشد تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، مقاله‌ها و کتاب‌های بسیاری از جمله دوره سه‌جلدی “پژوهشنامه انقلاب اسلامی”، دوره دوجلدی “مبدا نهضت نیمه خرداد”، “زندگانی و مبارزات شهید قاضی طباطبایی”، “جنبش دانشجویی تبریز به روایت اسناد و خاطرات”، “زندگانی و مبارزات شهید دکتر مفتح”، “مبارزات آیت‌الله سیدیونس اردبیلی به روایت اسناد و خاطرات”، “بازخوانی مشروطیت”، “نقش آذربایجان در تحکیم هویت ایران”، “پیدایش فرقۀ دموکرات به روایت اسناد و خاطرات”، “تحولات منطقه اردبیل از مشروطه تا جنگ جهانی اول”، “فرقه دموکرات آذربایجان در سراب”، “تحولات غرب آذربایجان به روایت اسناد مجلس”، “اسنادی از تحولات سیاسی اجتماعی آذربایجان از شهریور 1320 تا 1332″، “بازخوانی جنگ‌های روسیه علیه ایران” و … به یادگار مانده است. 
طبق اعلام خانواده‌ زنده‌یاد رحیم نیکبخت، مراسم تدفین وی فردا، یک‌شنبه 17 مردادماه ساعت 10 در بهشت زهرای تهران، قطعه 255، (قطعه نام‌آوران) ردیف 20، شماره 21 برگزار می‌شود.
انتهای پیام/

source