به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، روانشناسی سیاسی بین‌الملل تکاپویی است نوین برای تلفیق رهیافت‌ها و اندیشه‌های روانشناختی با مضامین و نظریه‌های مطرح در رشتۀ روابط بین‌الملل.
در این اثر، انا کورنلیا بِیِر با الهام گرفتن از یافته‌ها و گویه‌های علم روانشناسی می‌کوشد تا به کنکاش در مفاهیم مطرح در رشتۀ روابط بین‌الملل پرداخته، آن‌ها را در قالبی نو بریزد. تبیین چرایی بهره‌گیری از علم روان‌شناسی در روابط بین‌الملل و اثربخشی متقابل این دو به شکل تعاملی دوسویه، تلاشی است ستودنی و زمینه‌افزا که برای نخستین‌بار در این اثر مجال طرح یافته و ظرفیت شکل‌گیری و بسط زمینه‌ای بینارشته‌ای موسوم به “روان‌شناسی سیاسی بین‌الملل” را مهیا ساخته است.
از این حیث، خواندن این اثر برای پژوهشگران علاقه‌مند به حوزه روانشناسی اجتماعی و دانش‌پژوهان رشتۀ روابط بین‌الملل، علوم سیاسی و همچنین روانشناسی می‌تواند راهگشا است.
در بخشی از مقدمه این اثر آمده است: این کتاب در صدد است از راه تلفیق بینش‌های روان شناختی با نظریه‌ها، رویکردها و دانش روابط بین‌الملل، رویکرد بینارشته‌ای نوینی را برای درک مسائل بین‌المللی ارائه کند. تصور می‌کنم نتایج این اثر می‌تواند باعث شکل‌گیری اساس رشته‌ای نوین موسوم به روانشناسی سیاسی بین‌الملل شود.
گرچه روانشناسی سیاسی پیش‌تر جایگاه خود را به منزله چشم‌اندازی بینارشته‌ای در پیوند با علوم سیاسی و روانشناسی تثبیت کرده است، باز هم سطح ارتباط آن از منظر بین‌المللی بسیار ناچیز است.
به طور کلی می‌توان گفت که پژوهشگران حوزه روانشناسی سیاسی غالباً با سیاست ملی و فرآیندهای روانشناختی تبیین کننده این سیاست‌ها سروکار دارند، هرچند برخی از مؤلفان مستثنا هستند.
این کتاب با بهره‌گیری از روانشناسی، به ویژه روانشناسی اجتماعی به دلیل ارتباط نزدیک آن با این حوزه، به مضامین مرتبط با روابط بین‌الملل می‌پردازد. اصطلاح روابط بین‌الملل در مفهوم عام و وسیع آن نیز مدّ نظر است، بنابراین هم عناوین مرتبط با سنت این رشته مانند علل جنگ و خشونت را در بر می‌گیرد و هم مسائل جدید، به‌روز و اصلی همانند نظریه مشارکت با آگاهی و دولت، دموکراسی جهانی، نابرابری، با مضامین نوی حاشیه‌ای همانند موضوع بیماری روانی را شامل می‌شود.
کتاب حاضر در صدد است به گونه‌ای دیگر به اغلب رویکردهای اصلی روابط بین‌الملل بپردازد و آن‌ها را با استفاده از نظریه‌های روان شناختی ارزیابی نماید و امید است بر غنای آن نیز بیفزاید.
دکتر آنا کورنلیا بِیر که تباری از آلمان شرقی دارد سال‌ها به ‌عنوان اندیشمند حوزۀ روابط بین‌الملل ابتدا در کشور آلمان و سپس در دانشگاه هال انگلستان مشغول فعالیت علمی بوده است. او کتاب‌های بسیاری در زمینۀ روابط بین‌الملل تألیف کرده است. هدف و انگیزه او در انجام پژوهش و مطالعه قلم زدن در راستای تحقق صلح در جهان است. از علایق پژوهشی او می‌توان به صلح، امنیت، سلامت عمومی، معنویت و فراروانشناسی و فصل اشتراک آن با نظریۀ روابط بین‌الملل و روان‌شناسی سیاسی بین‌الملل نام برد.
مجید علائی، دانش‌آموختۀ دکتری زبان‌شناسی است که پژوهش‌های بینا‌رشته‌ای بسیاری در حوزۀ پردازش زبان، ذهن و روان‌شناسی انجام داده ‌است. افزون بر این، او سال‌ها در حوزۀ مطالعات سیاست‌های عمومی، به‌ویژه سیاست‌های مبتنی بر کاهش آسیب‌های اجتماعی با تمرکز بر سیاست‌های بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر تحقیق و پژوهش کرده و هدف او از ترجمۀ این اثر، معرفی رشتۀ نوین روان‌شناسی سیاسی بین‌الملل به اندیشمندان و دانش‌پژوهان رشتۀ روابط بین‌الملل و علوم سیاسی است.
کتاب “روانشناسی سیاسی بین‌الملل؛ جستارهایی دربارۀ رشته‌ای نوین” را انتشارات لوگوس با قیمت 80 هزار تومان راهی بازار کتاب کرده است.
انتهای پیام/
 

source