به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست تقدیر از خبرنگاران و اصحاب رسانه به منظور گرامیداشت روز خبرنگار و تجلیل از فعالان رسانه‌ای عرصه فرهنگ ایثار و شهادت با حضور سعید اوحدی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران امروز؛ دوشنبه 18 مرداد ماه 1400 برگزار شد. سعید اوحدی در این نشست گفت: تقارن آغازین روزهای محرم، سالگرد شهادت شهید محسن حججی که به‌عنوان روز بزرگداشت مدافعان حرم نام‌گذاری شده و گرامیداشت مقام خبرنگار شاید از حکمت‌های الهی باشد که باید آن را به فال نیک گرفت.
وی افزود: قدرت انتخاب و اختیار یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد انسان به‌عنوان اشرف مخلوقات در عالم خلقت است. خداوند از روح خودش فقط در وجود انسان دمید. اگر کسی از بستر و مسیر الهی که خداوند برای انسان قرار داده اعراض کند، زندگی‌اش با نکبت همراه می‌شود. خداوند پس از اینکه قدرت اختیار و انتخاب را به انسان عنایت کرد، تأکید می‌فرمایند که ای انسان ما تو را به راه راست هدایت کردیم و راه را به ‌تو نشان دادیم، یا شکرگزار آن هستی یا ناسپاس.
اوحدی با اشاره به حدیث «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاة» اضافه کرد: این‌ها جزو علاماتی هستند که خداوند برای انتخاب مسیر درست در اختیار ما قرار داده است و هر کسی طبق این علامات دست به انتخاب بزند جاودان خواهد شد. وصیت‌نامه شهدا و کلام و گفتار ایشان هم که همیشه زنده و ساری و جاری است، مصداق همان بشارت «یستبشرون بالذین یلحقو بهم» است که خداوند در قرآن درباره شهدا می‌فرمایند.
وی افزود: در قضیه کربلا هم ما تقابل دو نگاه را می‌بینیم و آن هم انتخاب و اختیار است. عده‌ای توفیق پیدا می‌کنند و انتخاب کرده و در کنار حضرت سید الشهدا(ع) قرار می‌گیرند و برخی هم از همراهی با حضرت امتناع کردند. تجلی این موضوع در زندگی روزمره ما نیز دیده می‌شود. شهدا به ما بشارت می‌دهند و حضرت زینب(س) و حضرت سید الشهدا(ع) از عالم معنوی خداوند نظاره‌گر ما هستند.
اوحدی با اشاره به ندای «هل من ناصر ینصرنی» به‌عنوان آخرین کلام حضرت سیدالشهدا(ع) در کربلا، عنوان کرد: حضرت اباعبدالله با وجود اینکه می‌دانست کسی دیگر همراه او نیست، اما باز این ندا را سرداد تا در طول تاریخ باقی بماند و هرکسی در هر زمانی تا به قیامت گره از کار کسی بگشاید به این ندای حضرت سیدالشهدا لبیک گفته است. در حال ورود به ماه محرم هستیم. امیدوارم خداوند کمکی کند تا به ندای سیدالشهدا(ع) لبیک بگوییم.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در بخش دیگر صحبت‌های خود ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای رسانه و خبرنگار گفت: ما در کشور حدود 250 خبرنگار شهید، 50 جانباز و 15 آزاده خبرنگار داریم. اگر امروز برای بزرگداشت مقام این عزیزان اینجا جمع شده‌ایم، برای تأکید بر جایگاه خطیر خبرنگاران و رسانه در این برهه حساس تاریخی است. باید مواظب سناریوهایی که برای نابودی ارزش‌های انسانی در دنیا می‌نویسند، باشیم. سلسله‌ای از پیچیدگی‌های فتنه را در طول تاریخ داریم. دگردیسی جدیدی در حوزه حکومت‌داری دنیا ایجاد شده است.
اوحدی در ادامه تصریح کرد: استراتژی غرب وشرق برای زیر سلطه آوردن انسان‌ها نوعی جنگ سخت بود مقل تجاوز به کشورها یا ترور افراد مختلف. حضرت امام خمینی(ره) کسی بود که نسبت به این گونه مسائل اشراف داشت. ایشان سقوط شوروی را پیش بینی کرد و در سال 1990 وقتی فروپاشی شوروی اتفاق افتاد، استراتژی تصمیم درباره ملت‌های دنیا کاملا عوض شد. رئیس دانشگاه هاروارد، جوزف نای دکترین جدیدی مطرح کرد که با فروپاشی شوروی دیگر جننگ سخت نخواهیم داشت و ابزار جدیدی برای جنگ نرم می‌بایست طراحی کنیم.
او با بیان اینکه ما امروز در یک جنگ نرم تمام عیار هستیم، اضافه کرد: ویژگی جنگ نرم آسیب محور بودن آن است. ما به کثرت شاهدیم که ارتش رسانه‌ای دشمن با تمام قوا در میدان حاضر شده، مشکلات ریز و درشت کشور را پیدا می‌کند و آن را برجسته می‌کند. نمونه آن را هم در روزهای اول شیوع کرونا شاهد بودیم که کمبودها را با ضریب بالایی اعلام می‌کردند و سعی داشتند مردم را به جان یکدیگر بیندازند.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: جنگ نرم برخلاف جنگ سخت یک حرکت بسیار پیچیده است که مرز مشخصی ندارد و در این حرکت رسانه در صف اول خط مقدم است. از این رو رسالتی که شما خبرنگاران عزیز و اهالی رسانه دارید، بسیار سخت و سنگین است و به‌ویژه در شرایط بسیار حساس و خطیر امروز، نقش خبرنگار زمان‌شناسی، هوشیار و هوشمند بودن، شناخت شرایط و صدق در کلام است.
در این مراسم «غلامعلی افشار»، پدر شهید خبرنگار «علیرضا افشار»، «محمدرضا نوروزپور»، مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)، «علی متقیان» مدیرعامل ایسنا، «مهدی شفیعی» مدیرمسئول روزنامه ایران، «جعفر عزیزی» سردبیر سرویس اجتماعی سازمان صدا و سیما، «علیرضا شیروی» مدیرکل مطبوعات خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شدند. در این مراسم همچنین تعدادی از خبرنگاران رسانه‌های مختلف که در تهیه و انتشار اخبار بنیاد شهید و امور ایثارگران همکاری داشتند، تقدیر شدند.
انتهای پیام/

source