دبیر اولین سوگواره ملی و بین‌المللی امام حسین علیه السلام گفت:سوگواره ملت امام حسین علیه السلام عرصه ارادت دالدادگان امام حسین علیه السلام در شعاع جهانی است .
به گزارش ایسنا،دکتر مسعود کاویانی  در اولین نشست  سوگواره ملت امام حسین علیه اسلام بیان کرد: عاشورا، یک روز نیست؛ فرهنگی است به گستره تاریخ که در ایثار و نثار، عشق و ارادت، یکدلی و یکپارچگی تجلی یافته است و امام حسین علیه السلام، «چراغ هدایت »، «کشتی نجات» و «الگوی آزادی و آزادگی» است و هر میزان که گرد این چراغ پرفروغ  پرجمعیت‌تر، حیات معنوی جامعه در برابر طوفان سهمگین ، ایمن‌تراست .
دبیر اولین سوگواره ملت امام حسین علیه السلام با تاکید بر این نکته که در این برهه که ویروس منحوس کرونا محدودیت‌هایی را برای عزاداری ایجاد نموده است فضای مجازی با گستره ملی و جهانی می‌تواند ظرفیت بی‌بدیل از جلوه‌های ناب شور و شعور حسینی را در دلها ایجاد کند و در حقیقت فضای مجازی ،حسینیه‌ای می‌شود به وسعت دلها.
وی با اشاره به چگونگی شکل گیری سوگواره ملت امام حسین علیه السلام، از هم‌افزایی و تلفیق چندین سوگواره حسینی تحت عنوان یک سوگواره خبر داد و گفت: سوگواره ملت امام حسین علیه مجالی را فراهم  آورده است  تا با ایجاد  دبیرخانه سوگواره‌های حسینی متشکل از سوگواره‌های:”اشراق” دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، “اشکواره بوی سیب” رادیو معارف، سوگواره “مهر محرم” اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، شبکه جهانی ولایت که برند معتبر مرجعیت شیعه همسو با نظام را داراست  و سازمان بسیج رسانه در عرصه خبر و خبرگزاری و با تسهیل گیری مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی تشکیل شد .
وی از راه‌اندازی دبیر خانه دائمی سوگواره‌های حسینی خبر داد و گفت:این دبیرخانه که قرار است به  صورت دائمی فعالیت کند، اولین سال آن در رادیو معارف است و سال‌های آتی دبیرخانه در گردش بین سوگواره‌های تلفیق شده خواهد بود .
دکتر کاویانی هدف از راه‌اندازی دبیرخانه دائمی سوگواره‌های حسینی را هم‌افزایی و شناخت ظرفیت‌ها، نیازها، استعدادها و تبادل تجارب تلاشگران عرصه عاشورا برشمرد و افزود: ادغام ظرفیت‌ها و جلوگیری از اتلاف بیت‌المال ؛شبکه‌سازی و شناخت ظرفیت‌های ملی  و بین‌المللی،ایجاد وحدت در برند سوگواره‌ها در کنار فعالیت مستقل هر سوگواره ؛پرهیز از کار تکراری و موازی کاری و تخصصی کردن هر بخش ؛توسعه حوزه مردمی سوگواره و ایجاد بستر مناسب برای هیئت‌ها از دیگر اهداف تشکیل سوگواره ملت امام حسین علیه السلام  قلمداد کرد.
وی افزود بر اساس این اهداف ، سه سوگواره در هم تلفیق شدند تا زیر یک شعار که برگرفته از صحبت‌های سردار دلها شهیدحاج قاسم سلیمانی است (ما ملت امام حسین علیه السلام هستیم) فعالیت کنند  لذا اسم سوگواره «ملت امام حسین علیه السلام» است .
با توجه به تجربیات چندین سال سوگواره‌ها،هر بخش به صورت تخصصی، عهده دار برگزاری در قالب‌های مختلف اما در موضوعات یکسان شدند که عبارت است از :
 بخش  بوی سیب: رادیو معارف ؛ صوت و رادیو (پادکست؛ نغمات آینی ، آنونس ،آکاپلا )
 بخش مهر محرم: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان (عکس ؛ ویدئو )
بخش اشراق: دفتر تبلیغات اسلامی حوزه‌های علمیه  (کنشگران عاشورایی – فعالان فضای مجازی ؛شبکه‌های اجتماعی؛پیام رسان‌ها) و (داستان کوتاه و نمایشنامه،شعر و قطعات ادبی ) و (گرافیک؛عکس نوشت ؛اینفو گرافیک، اطلاع نگاشت ،پوستر).
بخش خبر: سازمان بسیج رسانه (خبر ، گزارش ، مصاحبه ،مستند ) و (خبرگزاری‌ها ، رسانه‌های خبری دیجیتال ، رسانه‌های خبری مکتوب) و (تجلیل از خادمان رسانه‌ای حسینی ).
بخش بین الملل: شبکه‌های جهانی ولایت – فارسی و هوسا و عربی (فرا خوان در تمامی بخش‌ها).
دکتر کاویانی در ادامه بر کیفی‌سازی تولیدات بر اساس محورهای موضوعی تاکید کرد و افزو: سوگواره ملت امام حسین علیه السلام در دو بخش مردمی و حرفه‌ای برگزار می‌شود که در بخش مردمی، ایجاد پویش‌ها و رصد هشتک‌ها در فضای مجازی را خواهیم داشت و در بخش حرفه‌ای فراخوان تولید در قالب‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه امسال یک نگاه متفاوت هم به تولید آثار فاخر خواهیم داشت، افزود« با حمایت مجمع ناشران دیجیتال  سفارش ماراتن تولید محتوا در یک بازه زمانی را خواهیم داشت که جوائز ارزنده‌ای نیز برای این بخش در نظر گرفته شده است .
دبیر نخستین سوگواره بین‌المللی ملت امام حسین علیه السلام در پایان از تمامی دلدادگان به هنر و رسانه عاشورایی، جوانان علاقمند و فعالان فضای مجازی دعوت نمود برای شرکت در این سوگواره از طریق آدرس mellateemamhosein.ir اقدام نمایند.
انتهای پیام

source