بنیاد بین‌المللی عاشورا در بیانیه‌ای به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم الحرام تاکید کرد: هیات‌ها، مواکب و تکیه‌ها مراسم عاشورا را همانند سنوات گذشته به طور گسترده و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار کنند.
به گزارش ایسنا، متن بیانیه به شرح ذیل است:
«ان الحسین مصباح الهدی وسفینة النجاة »
بنیاد بین‌المللی عاشورا ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر ایام بزرگداشت و زنده داشتن خاطره جانگداز مقاومت و رشادت و صبر و شکیبایی و ایثار و فداکاری سیدالشهدا و واقعه جاودان شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ویاران با وفایش به پیشگاه بقیه الله العظم ولی عصر آقا امام زمان عجل الله فرجه الشریف ورهبر عظیم الشأن امام خامنه‌ای مدظله العالی،علما، آزادگان، اندیشمندان، فقها و پیروان آن حضرت در سراسر جهان جهت ضرورت اهتمام و ایجاد شور و حماسه در ایام عاشورا نکاتی را به استحضار عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین سرور آزادگان علیه السلام می‌رساند.
 بنیاد بین‌المللی عاشورا سازمانی است مردم نهاد ، غیردولتی و غیرانتفاعی که از مشارکت مردم و آحاد مشتاقان فرهنگ عاشورایی و با رعایت قوانین و مقررات فرهنگی، اخلاقی و معنوی تشکیل گردیده و اهدافی همچون معرفی و شناساندن فرهنگ و آموزه‌های عاشورا و امام حسین(ع) درسطح جهان ، تشویق به توسعه و گسترش فرهنگ حیات‌بخش و حماسه آفرین عاشورا، مقابله با تحریف و انحراف در فرهنگ عاشورا، صیانت از شیوه‌های اصیل و سنتی عزاداری عاشورایی، الگوسازی از نهضت و فرهنگ عاشورا و امام حسین(ع) کلیه شئون و زندگی انسان‌ها و بومی‌سازی فرهنگ عاشورا در کشورهای علاقه‌مند و هدایت و هماهنگ سازی کلیه فعالیت‌های مربوط به عاشورا در خارج از کشور را دنبال می‌کند و از همه اندیشمندان و علاقه‌مندان و یاران و حامیان نشر معارف اهل بیت علیه السلام  برای همکاری و هم افزایی دعوت می‌نماید و با توجه به شرایط فعلی حاکم بر جهان و شیوع ویروس کرونا ولزوم تلاش برای سلامت جوامع بشری این بنیاد توصیه‌هایی را با توجه به بر گزاری مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و ماه محرم به دوستاران حسینی و عاشقان آن حضرت اعلام می‌نماید.
1- از همه حسینیه‌ها،هیئت‌ها، مواکب و تکیه‌ها و تمام عاشقان و محبان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام درخواست می‌شود که مراسم عاشورا را همانند سنوات گذشته به طور گسترده و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار کنند زیرا با رعایت امور بهداشتی می‌توان خود و دیگران را از خطر ابتلا به این ویروس منحوس مصون داشت. همچنین باید از این مناسبت تاریخی و حزن آور، عبرت‌ها و آموزه‌های لازم را فرا بگیرند تا روحیه و معنویت خود را در برابر مصائب و سختی‌هایی که دامنگیر جهان امروز شده است را افزایش دهند زیرا به دلیل شرایط ناگوار امروز که ظلم  و بی‌عدالتی و فساد و تجاوزگریها افزایش یافته و ارزش‌ها و آموزه‌های آسمانی نادیده گرفته شده است،پیروی از تعالیم اهل بیت علیه السلام و مکتب عاشورا بسیار ضروری و مفید است . همچنین سوگواران باید در مراسم عزاداری خود از سیره امامان اهل بیت علیهم السلام و اصحاب باوفایش الهام گرفته و درس عبرت بیاموزند.

2- اصحاب فرهنگ و هنر مانند خطباء ، شعرا ، مداحان و وعاظ توجه داشته باشند که در محافل مذهبی و عزاداری ها حوادث و وقایع محرم را واقع‌بینانه و صادقانه و ضمن پرهیز از افراط و تفریط بیان فرمایند و نگذارند هیچ گونه تحریف یا جریان غیر واقعی مطرح و اهداف امام حسین علیه السلام را منجمله اصلاح امت جدش ، ترویج امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم به عنوان اهداف عالیه قیام سرور و سالار شهیدان را مورد توجه قرار دهند.

3- معرفی چهره حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به عنوان یک به پیشوای جهانی، رهبر آسمانی و الگوی بی نظیر انسانی و غیروالشبه بر یک ملت و دوره، و دین و مذهب و گروه،کشور، نجات و ملت خاصی در بیانات و تبلیغات تاکید شود.

4- با توجه به شرایط فعلی جهان و قلمهای آشکار حاکمان ستمگر علیه رنگین‌پوستان در آمریکا  ومستضعفان ،ملت یمن واهداف بارز حضرت اباعبدالله در قیام عاشورا که مبارزه با نژادپرستی در سیزده قرن پیش بوده است توسط سخنوران و تحلیلگران و اصحاب رسانه‌ها و شعارها و سرودها و نوحه‌ها تبیین و تشریح گردد.

5- شرایط فعلی جامعه و شیوع ویروس منحوس کرونا ایجاد می‌کند که بیشتر از هر زمانی از فضای مجازی و تکنولوژی تصویری، شنیداری و قالب‌های متنوع آن برای رساندن پیام قیام عاشورا در سراسر جهان بهره گیرند و محتوای فرهنگی، مذهبی خود را در قالب‌های مجازی و غیرحضوری به زبان‌های مختلف در اختیار عزاداران حسینی و جهانیان قرار دهند.
 
6- از رسانه‌های دیداری، شنیداری مانند شبکه‌های رادیویی،تلویزیونی،اینترنتی و همچنین سایت‌های فعال در حوزه معارفی درخواست می‌شود با تولید انواع فیلم و سریال،برنامه‌های ترکیبی،مستند و گزارشی و همچنین برنامه‌های پویانمایی و سایر قالب‌های هنری جذاب واقعه عاشورا را برای خانواده‌ها به ویژه کودکان و نوجوانان با زبانی ساده تبیین کنند تا اثرات معنوی درس عاشورا و فرهنگ عاشورایی به ایجاد فضایی معنوی در خانواده‌ها و تسریح در تربیت معنوی فرزندان کمک کنند.

7- بنیاد بین‌المللی عاشورا با توجه به گستره جهانی فعالیت‌های خود از بدو تاسیس تاکنون و رسالت خود در ترویج پیام جهانی قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش،آمادگی دارد تا تمامی محصولات فرهنگی و هنری خود را از قبیل مقالات،سخنرانی‌ها،فیلم‌ها،عکس‌ها و فایل‌های عزاداری را از طریق سایت بنیاد به نشانیwww.ashoura-if.com   
در اختیار کلیه مراکز معارفی، رسانه‌ای،فرهنگی و همچنین حسینیه‌ها،تکایا و مساجد و هیئات مذهبی قرار دهد و این بنیاد آمادگی خود را برای همکاری با موسسات مراکز، حسینیه‌ها، هیئت‌ها جهت همفکری و  مشارکت در تولید و پخش و ارسال به مراکز و موسسات در کشورها را اعلام می‌نماید.
 جهت هماهنگی از طریق تلفن‌های«66940095-66431941-66940380 – 009821 » و فاکس « 66940140-009821 » تماس گرفته شده و یا مکاتبه شود.
در خاتمه انتظار داریم همه با هم متحد شویم وروش‌ها و رویه‌های همان‌سان ساز و ظرفیت‌ها را جهت نشر و ابلاغ رسالت پیام‌های عاشورا به کار ببندیم .
بنیاد بین‌المللی عاشورا
اول محرم الحرام سال  1443 هجری قمری
1400/5/19
انتهای پیام

source