گالری ها در این روزهای کرونایی با رعایت پروتکل ها و فاصله های اجتماعی، تلاش می کنند با برپایی نمایشگاه های حضوری و مجازی به حیات خود ادامه دهند. آنچه در ادامه می خوانید گزارش ایسناست از نمایشگاه هایی که در روزهای پایانی هفته امکان بازدید از آنها به صورت حضوری و مجازی فراهم است؛ با این همه پیشنهاد می شود پیش از حضور در گالری، از وضعیت برگزاری نمایشگاه مطمئن شوید.
حسرت حضور
نمایشگاه عکس عاشورایی «حسرت حضور» به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، در فضای مجازی فرهنگستان هنر به نمایش درمی‌آید.
عکس‌های مهدی بیطرفان، هم‌زمان با دهه نخست ماه مُحرّم، در وب‌گاه فرهنگستان هنر در معرض دید علاقه‌مندان قرار می گیرد. در این نمایشگاه عکس  ۴۷ اثر منتخب عکاس ارائه شده است.
علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از شنبه، ۲۳ مرداد ۱۴۰۰، به وب‌گاه فرهنگستان هنر، به نشانی www.honar.ac.ir، مراجعه کنند.

روز واقعه
به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، نمایشگاه نقاشی قهوه خانه ای روز واقعه با آثاری خیالی نگاری از گنجینه موزه هنرهای دینی امام علی (ع) از ۱۹ تا ۲۸ مرداد هر شب یک اثر در صفحه مجازی موزه را به نمایش در می آورد.
این نمایشگاه با آثار بزرگانی همچون استاد حسین قوللر آغاسی، محمد مدبر، عباس بلوکی فر در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
نقاشی قهوه‌خانه‌ای پدیده‌ای نوظهور و خودرو است که در تاریخ نقاشی‌ایران بنا به ضروریات معاصر و با حفظ ارزش‌های هنر مذهبی و سنتی ایران متولد شد. مردمی که شمایل مقدس امامان و تصاویر حماسه‌های جانبازی و ایثار پیشوایان دینی را نه به دلیل نقش و نگارشان، بلکه به دلیل حرمت و ایمانشان می‌خواستند.
اثر روایت راویان و نقل نقالان و نمایش های تعزیه در ایجاد پرده های نقاشی مذهبی موثر افتاد و در نهایت مجموعه عوامل باعث خلق آثار هنری مستقل با ویژگیهای هنری و معنوی گردید که به نقاشی قهوه خانه ای و با شیوه خیالی نگاری مرسوم شد.

مشاهده و دریافت
نمایشگاه گروهی «مشاهده و دریافت» جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ برپا شده و تا جمعه ۱۲ شهریور در گالری «باوان» واقع در خیابان مطهری، خیابان لارستان، خیابان عبده، پلاک ۷ ادامه خواهد داشت. این گالری از ساعت ۱۲ تا ۲۰ برقرار است.
نمایشگاه «مشاهده و دریافت» با حضور هنرمندانی چون راحله امیربهرامی، مه‌سا پرویزی، ترلان تبار، مهشید روشن تبار، مهسا تهرانی، نوید عظیمی سجادی، نوگل مظلومی، ژینوس میثاقی، آدنا میرزاخانیان در حال برگزاری است.
 شماره تماس: ۰۲۱۸۸۸۰۳۳۵۶

مجموعه تابستانه
نمایشگاه گروهی نقاشی، حجم و عکس با عنوان «مجموعه تابستانه» جمعه هشتم مرداد افتتاح شد و تا سه شنبه دوم شهریور ماه در گالری شیرین ادامه خواهد داشت. این گالری در خیابان کریم خان‌زند، خیابان سنایی، کوچه‌ی سیزدهم، پلاک ۵ قرار دارد و دوشنبه‌ها تعطیل است. ساعات بازدید از این گالری از ۱۱ تا ۱۹ است.
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۸۲۸۴۸۹، ۰۲۱۸۸۳۴۳۹۶۹

کلاستروفیلیا
نمایشگاه گروهی حجم و نقاشی «کلاستروفیلیا» به کیوریتوری درسا جلالی تا دوم شهریور در گالری «اُ» واقع در خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸، طبقه اول برپا خواهد بود. این گالری شنبه‌ها و یک شنبه‌ها تعطیل است و از ساعت ۱۲ تا ۲۰ فعال.
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۳۲۴۸۲۸
نمایشگاه «کلاستروفیلیا» با حضور هنرمندانی چون آوا افشاری، سرمیناز بارسقیان، الهه تهرانی، آیلار دستگیری، لیلا دنتیچ، کیمیا دهقان، نگین ساعد، سپیده سخایی، نیکی فلاح فر، آرش قلیچ خانی، کاترینا کوپرت، زهرا محمدی، آلیشیا مرصعی و امین معظمی در حال برگزاری است.

نهان بر عیان
نمایشگاه گروهی «نهان بر عیان» با گردآوری شهریار حاتمی تا ۱۷ شهریور در موزه هنرهای معاصر تهران برپا خواهد بود. موزه هنرهای معاصر در خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله واقع شده و دوشنبه‌ها تعطیل است. این موزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ فعال است.
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۹۸۹۳۷۴، ۰۲۱۸۸۹۵۱۳۲۳

کاربن
نمایشگاه گروهی «کاربن» به گردآوری حبیب فرج آبادی تا نهم شهریور در گالری اعتماد یک واقع در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک ۲۵ برپا خواهد بود. این گالری دوشنبه‌ها تعطیل و از ساعت ۱۲ تا ۲۰ فعال است.
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۸۲۱۲۷۱، ۰۲۱۸۸۸۲۹۰۱۷
این نمایشگاه با حضور میلاد موسوی، سورنا زمانی، مریم امیرواقفی، مهدی محسنی، پارسا مستقیم، بهمن ایروانی، مجید فعال، سینا خاتمی، آناهیتا باقری، کیمیا دهقان، سعید خالقی، مائده سالار، بابک کبود، کیمیا میرزایی، محمد جلیلی، عماد نوروزی، بهاره بابایی، آناهیتا شهامتی، نیکی فلاح فر، نگین لون آمیز در حال برگزاری است.

اباطیل
نمایشگاه انفرادی نقاشی «اباطیل» از شقایق سوزن کار تا ۲۷ مرداد در گالری سیحون برپا خواهد بود. این گالری در خیابان وزرا، کوچه چهارم، شماره ۱۱ واقع شده است و روزهای یک شنبه، سه شنبه و پنج شنبه تعطیل است. گالری سیحون از ساعت ۱۵ تا ۱۹ فعال است.
شماره تماس: ۰۲۱۸۸۷۱۱۳۰۵

بازیابی
نمایشگاه گروهی «بازیابی» به گردآوری ماهور توسی تا ۲۹ مرداد در گالری «پروژه‌های آران» برپا خواهد بود. این گالری در خیابان نوفل لوشاتو کوچه لولاگر پلاک ۵ قرار دارد و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. امکان بازدید از این گالری بین ساعات ۱۳ تا ۱۸ ممکن است.
شماره تماس: ۰۲۱۶۶۷۰۷۹۷۵
این نمایشگاه با حضور هنرمندانی چون فرهاد احرارنیا، آیدین باقری، عاطفه خاص، امین شجاعی، رنه صاحب، نسترن صفائی، مریم فرزادیان، شیرین ملت گهر، الهیار نجفی، بهزاد هاتفی و سوفیا هاتفی برپا خواهد بود.
آن‌چه در این‌ مجموعه گردآوری شده دربردارندۀ خرده روایت‌هایی است که غالباً به اعتبار راوی‌، مرجع‌اش شناسایی می‌شود. حافظۀ اشیا چندان تغییر کرده است که با نگاه به آن مرجع را بصورت کامل نمی‌توان بازشناخت، آنچه بدیهی به‌نظر می‌رسد با تغییر زاویۀ دید زیر سوال می‌رود و آنچه مُتقن انگاشته می‌شود، به دیدۀ تردید نگاه می‌شود. این آثار بازیافتی حادثه و اتفاق را از سر گذرانده و عمق آن را درک کرده‌اند، سپس دورۀ نقاهت را گذرانده‌ و نهایتاً با پشت سر گذاشتن تروما، حیاتی نو یافته و بازیابی شده‌اند. این آثار در مواجهه با توصیۀ «به یاد آر» گوشزد می‌کنند: چه چیز را به یاد آورم؟ چگونه به یاد آورم؟ با چنگ زدن به گذشته از دست رفته و غرق شدن در نوستالژی؟ و یا با متهم کردن به نداشتن حافظۀ تاریخی؟
 

امواج رنگین
نمایشگاه انفرادی نقاشی «امواج رنگین» از سروژ بارسقیان تا ۱۲ شهریور همه روزه بجز شنبه‌ها و یکشنبه‌ها از ساعت ۱ تا ۱۹ با تعیین وقت قبلی در گالری «+۲» امکان بازدید دارد. این گالری در خیابان فرشته، خیابان بیدار، پلاک ۸، طبقه‌ دوم واقع شده است.
مجموعه‌ی اخیر آثار بارسقیان در امتداد دو نمایش اخیر او در گالری آتبین و دستان است و جریان مطالعه‌ای که او از سال ۱۳۹۳ در زمینه‌ی فیزیک رنگ و امواج کرده است را نمایش می‌دهد.
شماره تماس گالری: ۰۲۱۲۲۰۲۳۱۱۴

انتهای پیام

source