به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، کتاب “گناه نابخشودنی؛ جدایی بحرین از ایران: رفراندوم دروغین” نوشته زنده‌یاد احمد اقتداری است که به کوشش امیرحسین مرادخانی و در آستانه پنجاهمین سالگرد جدایی بحرین از کشور، منتشر شده است.
زنده‌یاد احمد اقتداری (1398-1304)، ایران‌شناس فقید، پژوهشگر ارشد مطالعات خلیج فارس و جغرافیای تاریخی و فرهنگی مناطق جنوبی ایران و رییس دفتر مطالعات خلیج فارس در مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، در این کتاب ضمن ارایه پیشینه تاریخی، سیاسی و فرهنگی در بحرین از دوران باستان تا روزگار پهلوی، در مقدمه به “قصه پرغصه بحرین” پرداخته و مساله بحرین در مذاکرات دیپلماتیک ایران و بریتانیا از سال 1307 تا 1311 بررسی کرده و ریشه‌های آن را نشان داده است.
در کتاب حاضر، مرحوم دکتر اقتداری، رفراندوم جدایی را دروغین و گناه نابخشودنی پادشاه و دولت ایران می‌نامد و دلیل آن این است که تا نیم قرن پیش، بحرین طی سال‌های دراز جزیی از خاک ایران بود و در مجلس شورای ملی، استان چهاردهم نامیده شد. برای ورود و خروج ایران بین ایران و بحرین احتیاجی به پاسپورت و ویزا نبود. قیمت تمبر پست از ایران به بحرین همچون تمبر پست پاکت‌های داخلی بود. زمان خروج انگلیس از شرق کانال سوئز و خلیج فارس فرارسیده بود. سر ویلیام لوس مأمور عالی‌رتبه وزارت خارجه انگلیس، چندین بار به ایران سفر کرد و شاه ایران با برگزاری رفراندوم از طرف سازمان ملل در بحرین موافقت کرد و این موافقت را در فرودگاه دهلی اعلام کرد. نتیجه از پیش معلوم بود… فردی به نام گیچیاردی از طرف سازمان ملل به بحرین رفت و به ظاهر همه‌پرسی به عمل آمد مسلما کاملا صوری و ظاهری و ساختگی اعلام شد که مردم بحرین خواستار استقلال و جدایی از ایران و انگلستان می‌باشند! متاسفانه با رفراندومی دروغین و ساختگی، پادشاه ایران و مجلس شورای ملی، فریب شیادان سیاست‌باز بین‌المللی را خوردند و راضی به ارتکاب این “گناه نابخشودنی” یعنی “جدایی بحرین از ایران” شدند!
کتاب “گناه نابخشودنی جدایی بحرین از ایران: رفراندوم دروغین” را مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) به تازگی منتشر و روانه بازار کتاب کرده است.
انتهای پیام/

source