به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محرم سال گذشته متفاوت‌ترین محرمی بود که شاید تا به امروز در تاریخ رقم خورد. هیچ کس گمان نمی‌کرد محرم هم تحت تأثیر کرونا قرار گیرد و برای برگزاری آن دستورالعمل و پروتکل نوشته شود. اما به هر حال، حفظ جان انسان‌ها در اولویت قرار دارد. در روزهای آغازین ماه محرم در سال گذشته این مسأله در ذهن می‌آمد که چطور می‌شود این شوق و شور را محدود کرد و چگونه دل طاقت دارد بیان عطش عزای حسینی را محدود کند اما در نهایت، این کار سخت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شدنی شد.
رهبر فرزانه انقلاب طی سخنان مهم خود در روز عید قربان سال گذشته بر رعایت دستورات ستاد ملی کرونا تأکید فرمودند و بیان داشتند: «عزاداری محرم باید بر اساس ضوابط ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار شود. در عزاداری‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان و ستاد ملی کرونا اعلام می‌کنند؛ بنده به توصیه این عزیزان عمل می‌کنم. توصیه من به مردم این است که ببینیم ستاد ملی کرونا چه می‌گوید و در مسأله عزاداری به گفته این ستاد عمل کنیم. اگر وضعیتی که داریم را شل بگیریم، فاجعه بزرگی رخ خواهد داد.”
سخنان ایشان باعث عکس العمل‌های بسیاری از سوی مداحان و متولیان مذهبی کشور شد و همگی بر این نکته تأکید کردند که پیرو فرمان‌برداری از منویات رهبری، در برابر تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا تابع خواهند بود. امسال نیز همین رویه پیش گرفته شد و ستاد ملی کرونا با کمی تغییرات، دستورالعمل‌های بهداشتی محرم را تدوین کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز نیز در بخشی از سخنان تلویزیونی درباره وضعیت و طغیان بیماری کرونا توصیه‌ای دیگر، مجالس عزای حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام را مایه برکت و جلب رحمت الهی دانستند و افزودند: ملت و کشور به این مجالس با برکت احتیاج دارد اما در برگزاری آنها باید شیوه‌نامه‌ها با کمال دقت و شدت مراعات شود.
ایشان برگزارکنندگان جلسات و آحاد شرکت‌کنندگان را به رعایت ضوابط و فاصله‌ها توصیه و تأکید کردند: نگذارید مجالس حسینی موجب شیوع بیماری و مایه طعنه مخالفان و دشمنان شود. برگزاری مراسم در هیئت‌های مذهبی در سراسر کشور در اولین روز از ماه محرم 1400 نشان داد که هیئتی‌ها نسبت به انجام دستورالعمل‌های بهداشتی اهتمام دارند و به خوبی از فضای خطرناک موجود در کشور آگاهند و در این زمینه همواره تأکید دارند که مصوبات ستاد باید مورد توجه قرار گیرد.
تأکید کارشناسان حوزه بهداشت در ایام محرم این است که در کنار رعایت فاصله اجتماعی، ماسک زدن و شستن دست‌ها و پرهیز از تجمعات در دستور کار قرار گیرد زیرا شواهد و قرائن نشان می‌دهد که همه‌گیری کرونا در سایه این تجمعات به ویژه در فضاهای بسته رخ می‌دهد و اگر این مسأله رعایت نشود فاجعه بزرگی رخ خواهد داد.
سازمان تبلیغات اسلامی در کنار نهادهای دیگر به دنبال این است که تعظیم شعائر حسینی را با سلامت مردم توأمان باشد. بنابراین جلسات متعددی را با حضور مدیران هیئت‌های مذهبی سراسر کشور، واعظان و مداحان برگزار کرد.
ثبت تصاویر از برگزاری مراسمات عزاداری در سراسر کشور گواه این دارد که اغلب هیئت‌های مذهبی نسبت به رعایت نکات بهداشتی توجه کرده‌اند اما در این میان تعداد اندکی از هیئت‌ها نیز نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کوتاهی کردند که رسانه‌‌های معاند نیز تصاویر آنها را منتشر کرده است. رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز گلایه خود را از این هیئت‌ها مطرح کرده است و نیروی انتظامی نیز تذکری به مدیران این هیئت‌ها داده است.
آنچه انتظار می‌رود این است که هیأت‌های مذهبی و متولیان برگزاری جلسات مذهبی اگر در این زمینه با ستاد ملی کرونا هماهنگی لازم را صورت  دهند می‌توان شاهد پیشگیری از همه‌گیری کرونا شد و در این زمینه متولیان هیئت‌های مذهبی وظیفه دشواری دارند و باید برای مردم لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را یادآور شوند.
در این زمینه یک وظیفه مردمی متصور است و وظیفه دیگر بر دوش حاکمیت است. اتفاقاً در این ایام کرونایی فرصتی مهیا شده تا مجالس و معارف حسینی از تمرکز در یک نقطه به تمرکز در فضاهای مختلف توسعه پیداکرده و این الگو بیش از همیشه توسعه یابد. یکی از این اقدامات برپایی هیئت‌های خانگی است که برمبنای آن از تمرکز صرف در هیئت‌ها به سمت و سوی برپا داشتن هیئت‌های خانگی حرکت کنیم و جلوه‌های عزاداری غیرمتمرکز را در خانه داشته باشیم. سازمان تبلیغات به‌عنوان نهادی که مأموریت تسهیل‌گری در این امر را بر عهده دارد نیز می‌تواند با هماهنگی نهادها و مجموعه‌های دیگر، فضاهایی را در اختیار هیئت‌های کوچک و شاخص قرار دهد تا دغدغه هیئت‌ها نیز در این زمینه برطرف شود.
انتهای پیام/

source