به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، “مختارنامه” بعد از چند سال بازپخش، باز هم با گونه‌های مختلف دیگر سریالِ تلویزیون شد. ابتدا خبری از پخشِ این سریال به گوش نرسید و فقط برون مرزی صداوسیما اعلام کرد که برای پخش به شبکه الکوثر رفته است.
این مجموعه تلویزیونی بدونِ اطلاع‌رسانی و بی‌سر و صدا شبِ اول محرم، از شبکه قرآن و معارف سیما روی آنتن رفت و حالا خبر از پخش با شکل و شمایلی خاص در شبکه‌ آی‌فیلم می‌آید. بیش از یک دهه پخشِ “مختارنامه” هنوز اثری درخور تاریخ مذهبی و آیینی ما به آنتن نیامده! و این سؤال بسیاری از کارشناسان و حتی سریال‌سازان دغدغه‌مند از تلویزیون است؟
اما در این میان همیشه برای پخشِ دوباره “مختارنامه” از سیما، گروهی حرف و حدیث‌هایی را در فضای مجازی ایجاد می‌کردند. بخشی از آن به شوخی و بخشی از آن به جدّی نقدهایی را در این حوزه داشتند. در این میان، شاید آن دسته از نقدهایی که می‌گفتند صداوسیما باید کم‌کاری‌ها و غفلت‌هایش را در این حوزه بپذیرد و به کارهای الف ویژه و داستان‌ها و مفاهیم و فرهنگ عاشورایی بیش از سریال‌های متوسط و نیمه متوسط بها بدهد، بسیار نقطه نظرِ درست و اصولی است.
با همه این تفاصیل، سریال “مختارنامه” هنوز هم با تکرار مکررات، بیننده‌ای را خسته نمی‌کند. پلان به پلان و سکانس به سکانس آن جذابیت دارد. هر بار تماشایش رگه‌های تازه‌ای از بازی‌ها و کارگردانی داود میرباقری را به رخ مخاطب می‌کشد. سال 1389 بود که اثر داود میرباقری از شبکه یک سیما پخش شد. سال‌های بعد در شبکه‌های ایرانی و خارجی روی آنتن رفت و مورد استقبال بسیاری از مخاطبین قرار گرفت، حتی در مسیر راهپیمایی اربعین تصاویر سریال مختارنامه چه نقش‌های مثبت و چه منفی به‌روی بیلبوردها نقش بسته بود.
تلویزیون علاوه بر شبکه قرآن و معارف سیما، منتخبی از “مختارنامه” را در قالب 4 قسمت فیلم سینمایی در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه هفته آینده از شبکه آی‌فیلم پخش خواهد کرد.  قرار است هر شب ساعت 22 روی آنتن بروند و بازپخش آن در ساعت‌های 6 صبح و 14 پخش شوند.
انتهای پیام/

source