به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آموزه‌های حدیث و روایت‌های اهل بیت علیهم السلام، زمانی که امام حسین علیه السلام به سرزمین کربلا رسیده و مطلع شدند که در همین سرزمین به شهادت خواهند رسید، این منطقه را خریداری کردند. به عبارت دیگر زمینی که از عاشورای سال 61 هجری تا به امروز پیکر مطهر حضرت سیدالشهدا علیه السلام و یاران آن حضرت را در خود جای داده، ملک شخصی امام شهید ما محسوب می‌شود.
 
 
بر اساس نقل‌های تاریخی و روایت‌های قابل استناد، پیش از واقعه عاشورا،  زمین کربلا متعلق به قبیله‌هایی از مردم نینوا و غاضریه بود. امام حسین علیه السلام این زمین یعنی اطراف مزار شریف خود را از صاحبان آن به مبلغ 60 هزار درهم خریداری کرده و دوباره آن را به همان افراد بخشیدند، با این شرط که آنها زائران را به سوی مزار شریف ایشان راهنمایی کرده و از آنها به مدت سه روز پذیرایی کنند.
در این باره شیخ بهایی در کتاب کشکول مطلبی را از امام صادق علیه السلام ثبت کرده که آن را از جد خود، محمد بن علی جباعی و از سید بن طاووس نقل کرده مبنی بر اینکه آن حضرت فرموده‌اند: «حرم امام حسین بن علی علیهماالسلام به فاصله 4 میل در 4 میل، همان مکانی است که آن حضرت خریداری کرد. این حرم برای فرزندان امام حسین علیه السلام و دوستداران ایشان حلال است، اما برای کسانی که با فرزندان آن حضرت و دوستدارانش مخالفت می‌کنند حرام است؛ و در این سرزمین برکت است.»
این روایت در کتاب الزیارات نیز ثبت شده است.
 
منابع:
انتهای پیام/

source