به گزارش خبرگزاری تسنیم، ثبت جهانی آثار ملموس و ناملموس فرهنگی ایران، نقش مؤثری در صیانت از سرمایه‌های فرهنگی کشور و معرفی تمدن ایران در عرصه‌های بین‌المللی دارد.
از میان 120 اثر معنوی که در یونسکو به ثبت رسیده، 10 اثر متعلق به ایران است، در حالی که ایران سرشار از آثار و یادگارهای معنوی متعدد است و می‌تواند سهم بیشتری از این میزان را به خود اختصاص دهد.
مهم‌ترین آثار معنوی و فرهنگی در کشورمان، برگزاری مراسم عزاداری در ظهر عاشوراست که برخلاف تولید آثار نمایشی، مکتوب، مستند و نقاشی‌های مختلفی درباره این روز عزیز، هنوز در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت نرسیده است.
حال شبکه تلویزیونی ایران کالا با توجه به رسالت خود مبنی بر حفظ میراث فرهنگی و معنوی ایران اسلامی، قصد دارد با همکاری و همیاری هموطنان عزیز، ضمن ایجاد یک پویش، مقدمات ثبت جهانی روز عاشورا را به مرحله اجرا بگذارد.
در این راستا، کارزار Ashura Day به منظور ثبت، امضاء و مستندسازی این درخواست تشکیل شده است. عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) و اهل بیت عصمت و طهارت سلام الله علیهم می‌توانند پس از امضاء، این پویش را با هشتگ Ashura_Day# در فضای مجازی به دیگران معرفی کنند.
شما هم با پیوستن به پویش روز عاشورا، در این حرکت معنوی شریک باشید.
تاکنون پنج اثر معنوی «نوروز،»، «قالیشویی‌مشهد اردهال‌کاشان»، «آیین‌های پهلوانی»، «تعزیه» و «نقالی (قصه‌پردازی) ایرانی» به ثبت جهانی رسیده است.
انتهای پیام/

source