پیشنهاد معرفی ضرغامی برای وزارت میراث فرهنگی، ماجرای تله کابین دریایی، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و ممنوعیت دفاتر گردشگری برای مهاجرفرستی خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته گزینه صندلی وزارت میراث فرهنگی از سوی رئیس جمهور منتخب پیشنهاد داده شد. با وجود اینکه علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس شنبه جلسه علنی خواهد داشت، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که دولت لیست اعضای کابینه سیزدهم را روز شنبه به مجلس ارسال کند.
اما محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی اسامی پیشنهادی کابینه سیزدهم به مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد. در این فهرست نام عزت الله ضرغامی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آورده شده است.
هر چند این فهرست پیشنهادی است و باید شنبه اعلام وصول شده و در صحن مجلس نیز به رأی گذاشته شود اما این گزینه برای وزارت نشان می‌دهد باز هم قرار است فردی در وزارت میراث فرهنگی قرار گیرد که احتمال حضورش در وزارتخانه‌های دیگر وجود نداشت مانند ضرغامی که شنیده شده بود در وزارت فرهنگ و ارشاد می‌نشیند.
سید عزت الله ضرغامی که به مدت ده سال تا سال ۹۳ ریاست سازمان صد و سیما را بر عهده داشت، به عنوان عضو شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند.
ضرغامی پس از اتمام دوره مسئولیتش در رسانه ملی در فضای مجازی به صورت گسترده حضور فعالی در توئیتر اینستاگرام و تلگرام داشته و دارد. او جریان ساز این حوزه است و موضعگیری‌های او درباره مخالفت با فیلترینگ اینستاگرام مورد توجه فعالان فضای مجازی قرار گرفت.
ضرغامی در سال ۱۴۰۰ نامزدی خود را برای ریاست جمهوری اعلام کرد اما در نهایت توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.
وی همچنین معاونت امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد، معاونت امور مجلس وزارت دفاع و معاونت امور مجلس استان‌های سازمان صدا و سیما را نیز بر عهده داشته است.
ضرغامی با آمدن به وزارت میراث فرهنگی به عنوان دومین وزیر این وزارتخانه جوان معرفی خواهد شد در حال حاضر علی اصغر مونسان این مسئولیت را بر عهده دارد.
تعلیق سایت‌های رزرو اماکن اقامتی
این هفته تعلیق شرکت‌های مسافرتی که در سایت‌های خود اقدام به تبلیغ اماکن غیرمجاز اقامتی کردند ادامه داشت به این ترتیب از روز ۱۸ مرداد تا کنون سه سایت به مدت یک ماه تعلیق شدند.
به دنبال ابلاغ رأی کمیسیون نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی، آن دسته از دفاتری که در سایت‌های اینترنتی خود اقدام به تبلیغ اماکن غیرمجاز گردشگری کرده‌اند، به مدت یک ماه تعلیق شدند. البته این دفاتر می‌توانند تا ۲۰ روز به این رأی بدوی اعتراض کنند. این سایت‌ها که معمولاً از سایت‌های رزرو اماکن اقامتی مشهوری هستند، در این مدت توانسته‌اند اماکن اقامتی زیادی را اجاره بدهند.
در آرای ابلاغ شده به آنها آمده که آنها باید نسبت به تطبیق وضعیت شرکت خود اقدام کنند. همچنین برابر ماده ۱۹ آئین نامه موظف هستند در زمان تعلیق از قبول تعهدات جدید خودداری کرده و طبق دستورالعمل‌های اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به تعهدات قبلی خود عمل کنند. در صورت عدم رعایت این ماده و عدم تطبیق وضعیت شرکت با آئین نامه، مراتب پس از پایان مدت تعلیق مجدد جهت لغو مجوز به کمیسیون فنی ارجاع می‌شود. پیش از این رأی به این شرکت‌ها، تذکر و اخطار داده شده بود.
بزرگداشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ در ۵ استان منتخب
بزرگداشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ در ۵ استان منتخب
در این هفته معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی گفت: بزرگداشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ از تاریخ ۶ لغایت ۱۱ مهرماه سال جاری در ۵ استان منتخب به عنوان نمایندگان مسیرهای جدید و سنتی گردشگری کشور برگزار می‌شود.
ولی تیموری با بیان این خبر گفت: با توجه به برنامه‌ریزی بعمل آمده و استقبال ادارات کل استانی جهت برگزاری مراسم روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰، این موضوع در دومین نشست شورای سیاستگذاری مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری مطرح و با میزبانی استان‌های منتخب موافقت شد.
او افزود: بنا بر این تصمیم استان اردبیل در روز ششم مهر، استان‌های کردستان و کرمانشاه به صورت مشترک در منطقه اورامانات (هورامان) در هشتم مهر، استان کرمان در دهم مهر و استان فارس در یازدهم مهر ماه سال جاری میزبان مهم‌ترین رویداد صنعت گردشگری کشور هستند.
معاون گردشگری در تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های مورد نظر برای روز جهانی گردشگری اظهار کرد: طبق رویکرد سال‌های اخیر، وزارت گردشگری در تلاش بوده است تا با استفاده از رویدادهای مهمی همچون روز جهانی گردشگری در راستای معرفی مناطق کمتر شناخته شده و یا جلب توجه مقامات محلی و مردم برای اهمیت دادن به مقوله گردشگری در برنامه‌ریزی‌های استان و یا شهر خاصی اقدام کند.
نمایشگاه ملی صنایع‌دستی از ۱ تا ۷ شهریور برگزار می‌شود
غیر از برنامه روز جهانی گردشگری که مهر ماه برگزار می‌شود وعده دیگری نیز داده شده که آن هم برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بود. در این باره، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی از برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری سی‌وپنجمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی از یک تا هفت شهریور در صورت شرایط مناسب از نظر شیوع ویروس خبر داد.
نمایشگاه ملی صنایع‌دستی از ۱ تا ۷ شهریور برگزار می‌شود
خشایار نیکزادفر با اعلام این خبر افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده قرار است این نمایشگاه در تاریخ یادشده برگزار شود، اما با توجه به تاکید ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص برگزار نشدن نمایشگاه در شرایط قرمز کرونایی، در صورت تداوم وضعیت قرمز، برگزاری این نمایشگاه به تاریخ دیگری موکول خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی با بیان اینکه، دستورات و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا باید به صورت دقیق اجرا شود، اضافه کرد: ما پیرو تصمیمات و نظر ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و در صورتی که وضعیت قرمز کرونایی در تاریخ زمان برگزاری نمایشگاه ادامه داشته باشد، نمایشگاه در زمان دیگری برگزار خواهد شد.
وعده تکراری تله کابین دریایی بین هرمز و بندرعباس!
راه دریایی بندرعباس تا جزیره هرمز با شناورهایی که در حال تردد هستند ۴۰ دقیقه است. راهی که گاهی اوقات اگر دریا ناآرام باشد اهالی جزیره امکان تردد به سرزمین اصلی را از دست می‌دهند. از سوی دیگر جزیره گردشگری هرمز به جزیره‌ای تبدیل شده که گردشگران آن و میزبانانشان رعایت میهمان و مهمان نوازی را نمی‌کنند و آنقدر شلوغ و بی سامان شده که هر کجا مثالی قرار است زده شود و بیان کنند که جزیره‌ای به منطقه گردشگری تبدیل شد و مدیریت آن از دست رفت همین جزیره هرمز است.
جزیره‌ای که هر کسی شعاری درباره آن می‌دهد این بار با شعار ایجاد تله کابین دریایی. مسیری که بدون هیچ کار کارشناسی تنها یک وعده سرخرمن است و اجرایی شدن آن به زیرساخت و از همه مهمتر به اعتبار برای اولویت دادن آن نیاز دارد اما شهر بندرعباس و جزیره هرمز آنقدر مشکلات دارند که در حال حاضر ایجاد تله کابین برای طی این مسیر چندان در اولویت نباشد با این وجود هر مسئولی در استان هرمزگان این جمله را بیان می‌کند اخیراً نیز نامزد شهرداری بندرعباس دوباره آن را اعلام کرد شاید با این ترفند که طرح‌های هیجان‌انگیز، تحولی در گردشگری بندرعباس به وجود آورد.
یکی از نامزدهای تصدی شهرداری بندرعباس، چندی پیش در جلسه علنی شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به اینکه باید به فکر توسعه دریا و ایجاد زیرساخت‌های تفریحی باشیم، تصریح کرد: جزیره هرمز در کنار بندرعباس است اما چرا به فکر راه اندازی یک تله کابین بین هرمز و بندرعباس نیستیم که علاوه بر جذابیت سبب ایجاد درآمد و حتی تسهیل در رفت و آمد می‌شود.
آژانس‌های مسافرتی به خارج از کشور مهاجر اعزام نکنند
این هفته معاون گردشگری در بخشنامه‌ای به مدیران کل میراث فرهنگی استان‌ها اعلام کرد: دفاتر خدمات مسافرتی نباید در حوزه اعزام مهاجر به خارج از کشور فعالیت کنند.
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در نامه‌ای به مدیران کل میراث فرهنگی استان‌ها نوشت: «در راستای اجرای مصوبات کمیسیون مبارزه با قاچاق انسان وزارت کشور پیرامون فعالیت‌های غیرقانونی اعزام مهاجر به خارج از کشور، از آنجایی که در حال حاضر بر اساس مقررات موجود، پدیده مهاجرت خارج از وظایف و فعالیت‌های دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری است و نظر به وجود برخی خلاءهای قانونی و نظارتی و بروز مشکلات متعدد و نیز ایجاد حساسیت در سطوح امنیتی و انتظامی کشور، ضروری است دستور فرمائید موضوع به نحو شایسته به دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری تحت پوشش آن استان اطلاع‌رسانی شده تا از هرگونه اقدام مغایر و خارج از چارچوب موضوع فعالیت آنها اجتناب شود.
بدیهی است که مسئولیت پایش، کنترل و نظارت مستمر بر عملکرد فعالان حوزه خدمات تورگردانی بر عهده اداره کل استان است».
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source