مجموعه مستند ۷ قسمتی «ایران باستان» به کارگردانی پژمان مظاهری پور با نگاهی متفاوت به بناهای تاریخی کشورمان در شبکه مستند تهیه و آماده پخش شده است.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شبکه مستند، مجموعه مستند جدیدی را از دوشنبه ۲۵ مردادماه روی آنتن می‌برد که فضای متفاوتی را پیش‌روی مخاطبانش قرار می‌دهد.
مظاهری‌پور ضمن معرفی سوژه‌ این مستند گفت: «ایران باستان» به تاریخ مطالعات باستان‌شناسی بناهای تاریخی کشورمان می‌پردازد. در این فیلم مستند، تعدادی از بناهای تاریخی ایران را انتخاب کرده و از دریچه ای متفاوت به آنها نگاه می‌کنیم.
وی افزود: تاکنون مستندهای زیادی از نقاط دیدنی و تاریخی کشورمان ساخته شده است، اما اکثر این آثار در سطح معرفی و جذابیت های بصری باقی مانده اند. ما به باستان شناسی ایران پرداختیم. در این فیلم مستند، تاریخ باستان‌شناسی تعدادی از آثار باستانی کشورمان را بررسی کرده‌ایم. و یا به کاوش های باستان شناسی توجه کردیم
این مستندساز گفت: بنابراین در مجموعه مستند «ایران باستان» صرفا قرار نیست قاب‌های زیبایی را از بناهای تاریخی ایران ببینیم بلکه در کنار پرداخت به این بناهای شگفت‌انگیز می‌خواهیم دانش مخاطبان  را هم بالا ببریم. به همین دلیل به عملیات کاوش‌ و نگهداری بناها نیز پرداخته‌ایم.  در یکی از قسمت‌های این مجموعه مستند به تخت جمشید که از بناهای تاریخی معروف کشورمان است، سفر کرده‌ایم. تاکنون مستندهای زیادی از تخت جمشید ساخته شده است اما از منظر مطالعات باستان‌شناسی کمتر بدان نگاه شده است. اینکه بنای مهمی مثل تخت جمشید چگونه شناسایی و رمزگشایی شده است.
مظاهری‌پور گفت: علاوه بر تخت جمشید سراغ سد سمیره در استان ایلام  هم رفته‌ایم.  در پشت این سد آثاری چند هزار ساله وجود داشت که همراه باستان شناسان با این آثار آشنا میشیم. کاوش های فصل ۲۲ تپه های هگمتانه بخش دیگری از مجموعه ایران باستان است. و همچنین گور های کلان سنگی در ارتفاعات رامسر جلوه و دید گاهی متفاوت از ارزش ها و آثار باستانی سرمین ایران اراءه می دهد. در قسمت پایانی نیز سراغ کشتی بازمانده از دوران صفویه می‌رویم که در سواحل کاسپین پیدا  شده است.
کارگردان و تهیه‌کننده مستند «ایران باستان» با اشاره به روند تولید این مستند افزود: برای ساخت این مستند به تمام مناطق مدنظر سفر کردیم  برای تهیه تصویر و آرشیو ها وقت زیادی صرف شد.  همین موضوع باعث شد تا روند تولید این مستند کمی طول بکشد. علاوه بر این، لزوم ارائه مطالعات باستان‌شناسی دقیق و مبتنی بر واقعیت کارمان را سخت‌تر کرد. شهرام درخشان گوینده باسابقه کشورمان راوی این مجموعه مستند است که صدای گرم او به زیباتر شدن کار بسیار کمک کرده است. درخشان توانایی خواندن متن های فیلم مستند را به شکلی شایسته و دقیق دارد.
مظاهری‌پور در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت ساخت مستندهای باستان‌شناسی گفت: بسیاری از مردم با بناهای تاریخی کشورمان آشناا هستند اما مطالعات باستان‌شناسی کمی درباره آنها دارند؛ از این منظر ضروری است که در قالب چنین مستندهایی این مفاهیم بیان شود. در سینمای مستند، مستندهای باستان‌شناسی کمی داریم که البته این ژانر را نباید با مستندهای معماری میراث فرهنگی و تاریخی و … اشتباه گرفت.  این مجموعه به تمام باستان شناسان ایران تقدیم می شود که برای محوطه های باستانی ایران از جان مایه میگذارند.
مستند ۷ قسمتی «ایران باستان» از روز دوشنبه ۲۵ مردادماه هر هفته ساعت ۲۱ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.
۵۸۵۸
​​​​​​​سرزمین چهاراقلیم ایران، به‌خاطر مناظر دیدنی و تنوع مثال‌زدنی در آب‌وهوای طبیعت چهارگوشه‌اش، از زیباترین مقاصد سفر و گردشگری به شمار می‌رود.
تمامی حقوق این سایت برای خبرآنلاین محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 khabaronline News Agancy, All rights reserved

source