شبکه پرس تی وی با پخش مستند، ویژه برنامه ‌های عاشورایی، برگزاری میزگردهای تخصصی با محوریت حماسه عاشورا، ضمن پوشش مراسم ‌های عزاداری در ایران و نقاط مختلف جهان، مخاطبان را با فلسفه عاشورا و علل قیام امام حسین(ع) آشنا می کند.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی پرس تی وی، یوسف پورانوری ـ مدیر برنامه های پرس تی وی ـ اعلام کرد، موضوع برخی از برنامه های هفتگی این شبکه به شکل کامل به موضوع شهادت امام حسین(ع) و قیام عاشورا اختصاص دارد.
وی با اشاره به برنامه های ویژه ایام عزاداری، توضیح داد: برنامه «ایران امروز» نگاهی به الگوپذیری جبهه انقلاب اسلامی از ایدئولوژی عاشورا دارد. این برنامه در گفت و گو با سه کارشناس و صاحب‌ نظر، الگوگیری نظام جمهوری اسلامی از ایدئولوژی منبعث از قیام عاشورا و عدم تسلیم در برابر ظلم را مورد نقد و بررسی قرار می‌ دهد.
پورانوری ادامه داد: حجت‌ الاسلام روح ‌الله حریزاوی قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی، یعقوب توکلی نویسنده و پژوهشگر و زهره‌ سادات لاجوردی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به مقاومت انقلاب اسلامی در جبهه‌ های مختلف از جمله جنگ، تحریم ها، اسرائیل، اسلام متحجر و زیاده ‌خواهی دشمنان در مذاکرات به تاسی از قیام و فرهنگ عاشورا می پردازند.
وی با اشاره به برنامه «شبه‌ قاره» که نگاهی به عزاداری در شبه قاره هند دارد، گفت: مهمانان این برنامه درباره عزاداری ماه محرم در میان ادیان و قومیت‌ های شبه قاره هند و عشق طیف‌ های مختلف به سالار شهیدان سخن خواهند گفت.
مدیر برنامه های پرس تی وی درباره دیگر برنامه عاشورایی این شبکه گفت: برنامه «از قلم افتاده» نگاهی دارد به عزاداری شیعیان بحرینی به مناسب ایام محرم و سوگواری سالار شهیدان و تلاش های رژیم حاکم در بحرین که در سال های اخیر تلاش کرده است تا شیعیان این کشور را از برگزاری مراسم عزاداری منع کند، به خصوص که رژیم آل خلیفه امسال و در آستانه ماه محرم اقدامات محدود کننده و ناقض حقوق بشر را به بهانه های مختلف از جمله جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در بحرین امسال افزایش داده است.  
سیدوحید تهامی ـ مدیر اتاق خبر پرس تی ‌وی ـ نیز درباره ویژه برنامه های خبری این شبکه به مناسبت ایام محرم گفت: در روزهای تاسوعا و عاشورا و در دو بخش خبری به شکل تخصصی به موضوع حماسه عاشورا و قیام امام حسین خواهیم پرداخت.
او افزود: در این دو ویژه برنامه که در دو نوبت صبح و بعد از ظهر به روی آنتن می رود در خصوص فلسفه عاشورا و آموزه های قیام امام حسین(ع) صحبت خواهد شد.
وی اظهار کرد: کارشناسان و صاحبنظران مسایل دینی و تاریخی در این ویژه برنامه های خبری حضور یافته و به بررسی ابعاد مختلف و پیامدها و برکات متعدد قیام امام حسین(ع) و یاران باوفایش خواهند پرداخت.
مستندهای «غریب محله» و «وقتی عاشورا به بریتانیا می‌ رسد» به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان از شبکه پرس تی وی روی آنتن می رود.
احسان کاوه ـ مدیر تولید مستند پرس تی وی ـ درباره ی این مستندها یادآور شد: مستند «غریب محله» به کارگردانی یاسین پورعزیزی به همدلی مردمان شیعه و اهل تسنن روستای غریب محله شهرستان تالش در برپایی مراسم عزاداری امام حسین(ع) در ایام ماه محرم می‌ پردازد و عشق و ارادتی که به سالار شهیدان در همه مذاهب وجود دارد.
وی عنوان کرد: در این مستند همچنین بخشی از آداب و رسوم اهالی روستا در عزاداری سید و سالار شهیدان به تصویر کشیده می ‌شود. کارگردان مستند «غریب محله» زندگی دو تن از اهالی روستای غریب محله را در ایام محرم به تصویر کشیده و با پدر و مادر شهید حسن علی صغری نژاد نیز به گفت و گو پرداخته است.
وی ادامه داد: مستند دو قسمتی «وقتی عاشورا به بریتانیا می ‌رسد» نیز علاوه بر پرداخت به مراسم عزاداری حسینی در مناطق مختلف بریتانیا به این نکته اشاره دارد که بزرگداشت مقام سالار شهیدان و یاران باوفایش مختص شیعیان نیست و از سوی گروه‌های اصل  تسنن و مسیحی این کشور نیز انجام می ‌شود.  در مستند «وقتی عاشورا به بریتانیا می ‌رسد» مصاحبه‌ هایی با علما و مدرسان مسلمان و مسیحی درباره محبوبیت و جایگاه امام حسین(ع) در میان ادیان مختلف صورت گرفته است. این مستند همچنین به واکنش ‌ها و عکس‌العمل مردم بریتانیا نسبت به مراسم عزاداری عاشورا و آگاهی از قیام امام حسین(ع) می‌ پردازد.
محمدعلی قاسمی ـ مدیر امور هنری پرس تی وی ـ هم از تمهیدات هنری مرتبط با ایام سوگواری سالار شهیدان و اعمال آن در پخش برنامه ها خبر داد.
وی گفت: علاوه بر پخش وله های عاشورایی در میان برنامه ها از تصاویر کلاژهای عزاداری شهرهای ایران در بخش های مختلف خبری شبکه استفاده می شود، بک گراندهایی با المان هایی تاسوعایی و عاشورایی برای بخش های خبری در نظر گرفته شده است. این ویدئوهای کوتاه، بک گراندها و کلاژهای تصویری طوری طراحی شده اند که برای مخاطبان غربی و انگلیسی زبان شبکه پرس تی وی باورپذیر باشند.
انتهای پیام

source