تهیه کننده تله تئاتر «خورشید بر نیزه» با ابراز امیدواری نسبت به اینکه روزی ساختار تله تئاتر دوباره احیاء شود، درباره وضعیت حال حاضر تولید نمایش تلویزیونی، اظهار کرد: جای تله تئاتر واقعا خالی است. زمانی با حضور داریوش مودبیان و دیگر دوستان، تله تئاتر رونق داشت و امیدوارم دوباره احیاء شود.
مرتضی رضایی درباره شکل‌گیری ایده این مجموعه نمایشی به ایسنا اظهار کرد: ایده این تله تئاتر در ابتدا یک تئاتر و تعزیه بود و بعدها تبدیل به قصه‌ای با نام «اپرای قاصدک» شد.
تهیه‌کننده تله تئاتر «خورشید بر نیزه» در ادامه توضیح داد: این مجموعه نمایشی در ۱۰ قسمت و متناسب با ۱۰ اتفاق مهم روزهای مختلف واقعه کربلا، با حضور تعزیه‌خوانان مشهور استان فارس تولید شده است. هر چند در ابتدای امر حمایتی از کار صورت نگرفت و اجرای این طرح صرفا روی صحنه بود اما در نهایت مورد استقبال و حمایت صداوسیمای مرکز فارس قرار گرفت. از آن زمان به بعد، تمرینات جدی‌تری توسط تیم تولید صورت گرفت و بعد از مدتی عوامل حرفه‌ای‌تری به جمع اضافه شدند و می‌توان گفت بهترین تعزیه‌خوانان استان فارس به کار اضافه شدند و نقش موافق‌خوانان را بر عهده گرفتند. همچنین بازیگران پیشکسوت هم در نقش مخالف‌خوانان حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه این مجموعه نمایشی در هر قسمت یک اتفاق از قیام عاشورا را روایت می‌کند، گفت: از عزیمت امام حسین (ع) به کربلا تا صحنه های شهادت حضرت علی اصغر(ع)، حضرت عباس (ع) و امام حسین (ع)، بارگاه یزید و خطبه حضرت زینب (س) در این مجموعه نمایش داده می شود. 
رضایی با بیان اینکه حادثه عظیم کربلا بر تمام هنرها اثر گذاشته است، عنوان کرد: در این مجموعه نمایشی تلاش شده است از تمامی هنرهای نمایشی از جمله تعزیه، نقالی، پرده خوانی، چاوش خوانی، روضه خوانی، تئاتر کلاسیک یونان و … که تاثیر پذیرفته از هنر عاشورایی است، استفاده شود.
وی با اشاره به ویژگی های «خورشید بر نیزه» مطرح کرد: از تکنیک سایه در بسیاری از نقش ها استفاده کردیم که این ویژگی کمتر در تله تئاترها دیده شده است و باعث می شود هزینه ها پایین بیاید.
تهیه کننده «خورشید بر نیزه» درباره بازیگران این تله تئاتر توضیح داد: محمدکاظم ناصری «امام خوان» است، علیرضا جهاندیده که در فیلم سینمایی «قهرمان» اصغر فرهادی بازی کرده است، در این مجموعه نمایشی نقش «شمر» را ایفا می کند. مرتضی محمدی نقش «عمرسعد» را ایفا می کند. او بازیگر قدیمی تئاتر است و امین هاشمی، «عباس خوان» معروف است که در این مجموعه نمایشی میزبان او هستیم. 

به گفته این تهیه کننده، این تله تئاتر در یک استودیو موسیقی با فضای ۲۲ تا ۲۳ متری در ۳۵ جلسه فیلمبرداری و در ۲۱۵ دقیقه ضبط شده و تدوین، اصلاح رنگ و کارهای پست پروداکشن آن نیز دو ماه طول کشیده است و تئاتر ۹۰ دقیقه ای از دل این مجموعه نمایشی بیرون آمده است. 
وی با بیان اینکه زمانی تله تئاترهای خوبی چه در فارس و چه شبکه چهار به ویژه زمانی که داریوش مودبیان و دیگر دوستان حضور داشتند تولید می شد و تله تئاتر رونق داشت، توضیح داد: جای تله تئاتر واقعا خالی است؛ چراکه اگر قصه خوبی داشته باشیم، کار، مخاطب خود را دارد و همچنین هزینه کمتری برای تولید صرف می شود. استان هایی که تئاتر در آن ها ریشه تاریخی دارند، می توانند دوباره در این زمینه ورود پیدا کنند و امیدوارم تله تئاتر دوباره احیاء شود.
تهیه کننده «خورشید بر نیزه» در پایان اظهار کرد: من علاقه داشتم برای امام حسین (ع) کاری انجام دهم و این تله تئاتر ادای دین من به ایشان بود که دیده شدن آن حتما نظر لطف سیدالشهدا بوده است. 
مجموعه نمایشی «خورشید بر نیزه» در ۱۰ قسمت ۲۰ دقیقه‌ای در ایام محرم هر شب ساعت روی آنتن شبکه «شما» می‌رود.
انتهای پیام

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.