موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی نظراتشان را درباره ضرغامی اعلام کردند برخی گفتند وی تجربه کافی در این حوزه ندارد و برخی گفتند تجربه رسانه‌ای او می تواند برای گردشگری مفید باشد.
خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ پس از روزها گمانه زنی درباره وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی و تلاش فعالان گردشگری برای انتخاب وزیر از میان فعالان این حوزه و تبلیغ‌های خود خواسته برخی از افراد در فضاهای رسانه‌ای برای معرفی خودشان به عنوان وزیر، بالاخره عزت الله ضرغامی به عنوان وزیر پیشنهادی ریاست جمهوری دولت سیزدهم معرفی شد.
فردی که بیشترین سابقه او فعالیت در رأس سازمان صدا و سیما بوده است. در روزهای اخیر با انتشار اسامی کابینه انتخابی دولت آیت الله رئیسی و پیشنهاد او برای ضرغامی به عنوان وزارت میراث فرهنگی برخی به این موضوع اشاره کردند که چون انتخاب ضرغامی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میسر نبوده، برای وی وزارت میراث فرهنگی را در نظر گرفتند درست مانند دوره‌های قبلی که وزیری رأی اعتماد مجلس را نمی‌آورد و به ناچار دولت او را به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی انتخاب می‌کرد.
با این وجود از زمانی که نام ضرغامی به عنوان وزیر پیشنهادی مطرح شد، فعالان گردشگری و میراث فرهنگی در فضاهای مجازی به بحث و تبادل نظر درباره وی پرداختند به خصوص پس از انتشار برنامه‌های او.
برنامه‌هایی که به زعم برخی از کارشناسان گزارشی از وضعیت موجود بود و به زعم برخی دیگر دارای یکی دو نکته به عنوان برنامه پیشنهادی اما نه دندان گیر. با این حال همین برنامه نیز مورد بررسی قرار می‌گرفت تا روز گذشته که نمایندگان مجلس درباره وی نظر دادند. بیشترین نظر نمایندگان درباره انتخاب ضرغامی مثبت بود و کمتر کسی به عنوان مخالف صحبت کرد.
غلط املایی های برنامه ضرغامی
روز گذشته افرادی به عنوان موافق و مخالف سخنانی در صحن علنی مجلس انجام دادند. به عنوان مثال معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در نشست علنی نوبت سوم مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت عزت الله ضرغامی وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دولت سیزدهم در مخالفت با برنامه‌های وی، گفت: اگر ایشان برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی می‌شد، اینجانب برای دفاع از ایشان ثبت نام می‌کردم اما اکنون به استناد برنامه‌ای که ارائه دادند، وی را مناسب این جایگاه نمی دانم.
سعیدی با استناد به گزارش معاونت قوانین مجلس خطاب به وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی گفت: میزان انطباق و همسویی برنامه‌های شما با اسناد بالادستی تنها ۶۷ درصد و ۳۳ درصد احکام ذکر نشده که شامل شرح وظایف وزارتخانه‌ها، قانون برنامه ششم، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و قانون احکام دائمی است. در ارزیابی برنامه‌های ضرغامی براساس معیارهای عمومی که شامل شفافیت، انسجام، جامعیت، سنجش پذیری و نظارت است، از ۹ مورد، ۶ مورد ضعیف و متوسط براساس گزارش معاونت نظارت مجلس ارزیابی شده و فارغ از این غلط‌های املایی عجیب و غریب در برنامه‌هایتان را در نظر نگرفتید.
وی با یادآوری اینکه برنامه ضرغامی، به گزارش تولیدی ناقصی از حوزه گردشگری و صنایع دستی شبیه است، تصریح کرد: البته در حوزه میراث فرهنگی با توجه به سابقه فرهنگی از انسجام نسبی برخوردار است و عمده آمارها و مقایسه‌های تحقیقی مربوط به سال ۲۰۱۷ میلادی است و هیچ راهبردی مشخصی برای شرایط کرونا و پساکرونا ذکر نشده به جز اشاره‌ای گذرا به بسته‌های حمایتی از گردشگران که متأسفانه تأمین منابع آن ذکر نشده است.
عرض به جای ارز!
یکی از اشاره‌های سعیدی درباره غلط‌های املایی گزارش برنامه ضرغامی، درباره نوشتن کلمه ارز است که در این برنامه «عرض» نوشته شده است!
محمود احمدی بی غش نیز به عنوان نماینده مخالف اعلام کرد: تجربیات او تناسبی با وزارت تخصصی میراث فرهنگی ندارد و این اهانت به بخش قابل توجهی از نخبگان میراث فرهنگی و اساتید برجسته این حوزه است. در واقع سهم خواهی ها لطمه به این وزارت می‌زند. ضرغامی هیچ کارنامه‌ای در این حوزه ندارد.
محمدرضا ضباغیان بافقی نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس نیز در مخالفت با برنامه‌های عزت الله ضرغامی وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: هر چند آقای ضرغامی دارای شخصیتی فرهنگی و دانشمند است اما برنامه‌ای تخصصی و تجربه کافی برای موضوع گردشگری ندارد. مدرک کارشناسی وزیر پیشنهادی، مهندسی عمرانی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی است، از سوی دیگر وی سابقه اجرایی در وزارت دفاع، قوه قضائیه، امور مجلس، سازمان صدا و سیما و … را دارد و با توجه به این سوابق انتظار می‌رفت که آقای ضرغامی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد معرفی شود.
نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با بیان اینکه وزیر میراث فرهنگی باید سابقه حضور در حوزه‌های مربوط به آثار تاریخی، میراث فرهنگی و صنایع دستی داشته باشد ادامه داد: آقای ضرغامی سابقه لازم در این حوزه را ندارد. ایشان درباره نحوه رونق صنعت گردشگری کلی گویی کرده از سوی دیگر برنامه تحولی قابل اتکایی ندارد.
شنیده شدن حرف موافقان و مخالفان ضرغامی
در ادامه سید علی موسوی نماینده مردم ملکان در مجلس خطاب به وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عنوان کرد: به نظر می‌رسد شما انگیزه کافی برای کار جهادی با وزارتخانه‌ای که با بدنه آن تناسبی ندارید را نداشته باشید. برخی نگرانی‌ها وجود دارد که با توجه به سوابق شما اقدامات و شعارهای تحولی جنبه شعاری داشته باشد، نگرانی دیگر این است که شما تخصص و تسلط کافی در این حوزه را نداشته باشید.
از زمان وزارت ارشاد با گردشگری آشنا هستم
ضرغامی امروز در سخنرانی خود در دفاع از انتخابش و برنامه‌هایی که ارائه کرده به این موضوع و انتقاد واکنش نشان داد و در پاسخ بیان کرد: من در ۱۴ کمیسیون تخصصی و ۶ کمیسیون موضوعی و مجمع استانی در محضر نمایندگان مجلس برنامه‌هایم را اعلام کردم. همچنین از ۲۰۰ نمایندگانی که در موافقت با من ثبت نام کردند تشکر می‌کنم. سال‌ها قبل در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت سیاحتی و زیارتی وجود داشت که الان به عنوان گردشگری بخش مهمی از وزارت میراث فرهنگی است.
بنابراین ضرغامی با بیان این مطالب می‌خواست اعلام کند که وی دارای سابقه در وزارت فرهنگ و ارشاد بوده آن هم زمانی که دفتر سیاحتی و زیارتی ذیل این وزارتخانه فعالیت داشته است بنابراین ناآشنا با حوزه گردشگری نیست.
او حتی تسلط خود را به سه حوزه وزارت میراث فرهنگی این طور تشریح کرد: وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک وزارتخانه بسیار مهم و جدیدالتاسیس است و هر کدام از بخش‌های آن ظرفیت یک نهاد وزارتخانه مستقل دارد؛ اما به دلیل هم پوشانی و هم افزایی که با هم دارند قانون گذار آنها را در یک وزارتخانه کرده است که در مأموریت‌های مهمی از ظرفیت هر سه استفاده کند. اما به همین ظرفیت ختم نمی‌شود و بسیاری ظرفیت‌های مهم و اساسی کشور به این وزارتخانه مرتبط است.
همچنین وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی گفت: من ۲۸ پیشنهاد جدید برای وزارت میراث فرهنگی و ۶۴ محور مهم را استخراج کرده و در اختیار کمیسیون‌های مجلس قرار داده‌ام.
در عین حال نمایندگانی نیز در موافقت با برنامه‌ها و انتخاب ضرغامی در صحن علنی مجلس سخنرانی کردند. مانند سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس که گفت: ما به کسی نیاز داریم که تبلیغ و نمایش را بشناسد و بتواند با جهان و همه مذاهب، اقوام، گویش‌ها و زبان‌ها سخن بگوید و پیام کشور را منتقل کند.
در واقع هاشمی به سابقه مدیریت ضرغامی در سازمان صدا و سیما اشاره کرد که در آنجا به عنوان سابقه کار فرهنگی و رسانه‌ای می‌تواند فرهنگ محصور در این وزارت خانه را به دنیا نمایش دهد و معرفی کند.
هاشمی گفت: امروز مسئله گردشگری در کشور تبلیغات است، ما به کسی نیاز داریم که تبلیغ و نمایش را بشناسد و بتواند با جهان و همه مذاهب، اقوام، گویش‌ها و زبان‌ها سخن بگوید و پیام کشور را منتقل کند، دقیقاً ما به فردی، رسانه‌ای برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیاز داریم.
به نظر می‌رسد توجه این برنامه به این بعد در سطح مطلوبی است اما لازم است که تاکید اصلی برنامه بر شفاف سازی نحوه حداکثر سازی برای هماهنگی بین بخشی و رفع مداخلات بین دستگاهی باشد
ایجاد هسته منسجم بین دستگاهی برای وزارت میراث
برخی از نمایندگان نیز به عنوان سخنگوی کمیسیون‌های مختلف موافقت کمیسیون متبوعشان را با برنامه‌های ضرغامی اعلام کردند مانند مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی که از موافقت کمیسیون متبوعش با برنامه‌های وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد و نتیجه آن را این چنین قرائت کرد و گفت: در حالی که از برنامه وزارتخانه تازه تأسیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انتظار می‌رفت حداقل برای در بازه زمانی میان مدت و بلند مدت تنظیم برنامه کند و با توجه به اولویت‌های مدنظر و کارهای برجای مانده از قبل تنظیم برنامه کند، معیار زمانی برنامه الزاماً باید دارای اولویت باشد. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که از دید ساختاری توسعه فعالیت‌های وزارتخانه به سایر وزارتخانه‌ها وابسته است و عملاً بعد سخت افزاری اقدامات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بستر فعالیت‌های وزارتخانه‌هایی مثل راه و شهرسازی و صمت تنظیم یا همیاری می‌شود. به نظر می‌رسد توجه این برنامه به این بعد در سطح مطلوبی است اما لازم است که تاکید اصلی برنامه بر شفاف سازی نحوه حداکثر سازی برای هماهنگی بین بخشی و رفع مداخلات بین دستگاهی باشد، چرا که ماهیت بین بخشی این وزارتخانه، بین دستگاهی بودن فعالیت‌های آن را غیر قابل اجتناب می‌کند و راه چاره رفع مداخله نیست، بلکه یکپارچگی و ایجاد هسته منسجم بین دستگاهی است.
روح الله عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز از موافقت کمیسیون متبوعش با برنامه‌های وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد و گزارش این کمیسیون را این طور قرائت کرد: انطباق برنامه‌های ارائه شده با اسناد بالادستی، تطبیق برنامه‌های وزیر پیشنهادی با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که ۳۶ درصد برنامه با احکام فوق الذکر منطبق است و ۳۱ درصد با نتایج حاصله همسو است.
برنامه آقای ضرغامی کاملاً همسو با از بین بردن مشکلات است به شرط اینکه به درستی اجرا شود
جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی نیز در موافقت با ضرغامی گفت: با قاطعیت می‌گویم، برنامه آقای ضرغامی کاملاً همسو با از بین بردن مشکلات است به شرط اینکه به درستی اجرا شود.
مجتبی توانگر نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در این جلسه ادامه داد: متأسفانه در همه سال‌های گذشته فردی که چهره ملی باشد در رأس این وزارتخانه نبود، اگر هم بود مساله اصلی او گردشگری نبود و متأسفانه در برخی موارد مسئله شأن سیاسی بوده است. او دنیا را می‌شناسد و کشورهای مختلف در ۵ قاره را از نزدیک دیده که نگاه جهانی برای این وزارتخانه مهم است.
با توجه به اینکه بیشتر نمایندگان مجلس با انتخاب ضرغامی به عنوان وزیر میراث فرهنگی موافق هستند، به نظر می‌رسد که وی بتواند رأی اعتماد مجلس را بگیرد این انتخاب اما قطعاً با درخواست‌هایی از سوی فعالان سه حوزه رو به رو خواهد بود که در آینده بهتر است ضرغامی نشستی نیز با آنها درباره اولویت‌هایشان داشته باشد از همین الان مشخص است که بسیاری از فعالان این حوزه برای جبران خسارات ناشی از کرونا و برنامه‌ریزی برای دوران پساکرونا مطالباتی را داشته باشند مطالبه دیگر آنها تسلط کامل روی سه حوزه اصلی این وزارتخانه و دور کردن آن از مسائل سیاسی است که همیشه گریبان فعالیت‌های تخصصی این وزارتخانه را گرفته بوده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.