یک پژوهشگر دینی گفت:صحیفه کتاب ارزشمندی است که حاوی ۵۴ دعا و پس از قرآن و نهج‌البلاغه یکی از مهمترین میراث گران‌بهایی است که برای عالم اسلام به جای مانده است.
به گزارش ایسنا به نقل از ستاد ارتباطات رسانه‌ای(فهما)، حجت الاسلام و المسلمین «احمد رضا باوقار» در نشست مجازی بزرگداشت مقام امام سجاد(ع) که به میزبانی کانون فرهنگی هنری یالثارات الحسین(ع) بخش سندرک شهرستان میناب برگزار شد، در معرفی صحیفه سجادیه توضیح داد: صحیفه کتاب ارزشمندی است که حاوی ۵۴ دعا و پس از قرآن و نهج البلاغه یکی از مهمترین میراث گرانبهایی است که برای عالم اسلام به جای مانده است.
وی افزود: ادعیه حاوی مطالب مهم خداشناسی، انسان شناسی، جهان شناسی، جایگاه و رسالت انبیا، جایگاه امامت، فضایل و رذایل اخلاقی و … در این کتاب ارزشمند آمده است.
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان هرمزگان در ادامه ضمن طرح این پرسش که امام سجاد(ع) چه هدفی را با طرح ادعیه دنبال می کرد، گفت: آن حضرت با توجه به شرایط خاص زمانه شیوه خاصی برای انتقال معارف دینی انتخاب کرد.
وی با اشاره به هم‌زمانی دوران امامت امام سجاد(ع) با چندین خلیفه و شرایط خفقان سیاسی و جهل و فساد، تصریح کرد: آن حضرت وظیفه هدایت و رهبری جامعه اسلامی را در چنین شرایطی برعهده داشتند و طی ۳۰ و اندی سال توانست جامعه را به سبک خاص و منحصر به فرد اداره و تحول ایجاد کند.
حجت‌الاسلام باوقار ادامه داد: «ابن ابی الحدید» نقل کرده است که امام سجاد(ع) در توصیف شرایط فرمود: « در تمام مکه و مدینه ۲۰ وجود ندارد که با ما باشد »، این از شرایط بد اعتقادی در آن دوران حکایت دارد که کار را برای سیدالساجدین سخت می کرد.
وی از واقعه حره و قتل و عام مردم مدینه و حمله به کعبه به عنوان اتفاقات صعب و بد آن دوران اشاره کرد و گفت: امام در چنین شرایطی چندین سیاست را دنبال کرد تا معارف از دست نرود و تربیت جامعه اسلامی در مسیر صحیح قرار گیرد.
این پژوهشگر حوزه دین با ذکر این نکته که امام سجاد(ع) برای حفظ دین مسیری که پدر بزرگوارشان ایجاد کرده بودند را با یک حرکتی حاوی چند هدف آغاز کرد، افزود: این حرکت شامل تربیت مردم برای نزدیک کردن آنها به اهل بیت(ع) بود.
وی از اولین گام به عنوان مقدمه سازی برای پذیرش مردم (عمده آن از طریق دعا انجام می شد) یاد کرد و گفت: امام با توجه به شرایط حاکم بر جامعه، به دنبال تقابل مستقیم با حکومت نبود بلکه از طریق دعا به دنبال سوق دادن مردم به سمت و سو و بیان معارف دینی بود.
حجت‌الاسلام باوقار از شناساندن وجود مبارک رسول خدا(ص) به عنوان دومین گام نام برد و عنوان کرد: امام سجاد(ع) در خطبه شام در مسجد اموی زمانی که خود را معرفی کرد فرازهایی از شخصیت رسول الله(ص) را بیان کرد و همچنین در دعاهای صحیفه سجادیه به بهترین شکل پیامبر را معرفی کرده است.
وی شناساندن اهل بیت(ع) به مردم را گام سوم حضرت برشمرد و بیان کرد: اتفاقی که در کربلا افتاد ظلم آشکار به اهل بیت بود و امام سجاد(ع) بلافاصله پس از عاشورا اقدام به معرفی و شناساندن اهل بیت و مصادیق این بزرگواران کرد.
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان هرمزگان از شناساندن معارف ناب اسلام به عنوان گام پنجم امام سجاد(ع) یاد کرد و گفت: آن حضرت آموزش‌های گفتاری را در قالب زبان دعا در دستور کار قرار داد.
وی تبیین موارد حقوقی را از دیگر اقدامات امام زین العابدین(ع) ذکر کرد و افزود: یکی دیگر از آثار گرانمایه آن حضرت دعای مکارم الاخلاق است.
حجت‌الاسلام باوقار با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب، اظهار کرد: یکی از منویات مقام معظم رهبری در این بیانیه سبک زندگی اسلامی است که در دعای مکارم الاخلاق معارف عمیقی در رابطه با سبک زندگی اسلامی وجود دارد.
وی یادآور شد: تلاش‌های امام سجاد(ع) در راستای نشر معارف دینی توانست دانشگاه امام صادق(ع) را پایه گذاری کند که برای نسل‌های آینده نتایج ارزشمندی به همراه داشته باشد.
انتهای پیام

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.